Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Musisz to wiedzieć zanim pójdziesz na architekturę

Prawda o studiowaniu architektury

2020-07-27 10:14:27

Architektura uważana jest za kierunek prestiżowy. Idealny kandydat powinien mieć rozwinięte zarówno myślenie ścisłe, jak i artystyczne. Jednak zanim podejmiesz decyzję o złożeniu podania na te studia, warto pamiętać o paru ważnych sprawach. Oto, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz studiować architekturę.

Architektura

Zacznij wczesne przygotowania

Żeby dostać się na architekturę nie wystarczą dobre wyniki z matury. Musisz także pomyślnie zdać egzamin z rysunku organizwany przez uczelnię, do którego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie - przyszli studenci zaczynają je już 1-2 lata wcześniej. 

Bądź systematyczny 

Jest wiele projektów, które należy oddać w terminie (nieraz wcale nie oddalonych od siebie). Niestety, nawet mimo systematycznej pracy możliwe jest, że przez pewne projekty będziesz musiał zarywać nocki. Przygotuj się, że początek tych studiów może oznaczać rezygnację z wielu innych aktywności.

Nie załamuj się

Studiowanie architektury jest wymagające, ale nie załamuj się, jeśli nie masz samych dobrych ocen. Noty od wykładowców są do pewnego stopnia ważne i odzwierciedlają twoją wiedzę, wkład pracy i talent, ale z pewnością nie definiują twojej przyszłej porażki lub sukcesu jako architekta.

Mix przedmiotów 

Architektura znajduje się na politechnice, więc w odróżnieniu od architektury np. w Wielkiej Brytanii, gdzie studia te są o wiele bardziej artystycznie ukierunkowane, w Polsce duży nacisk kładziony jest na myślenie ścisłe (spotkasz przedmioty takie jak budownictwo, matematyka, fizyka). Oprócz tego, są też przedmioty typowo artystyczne – np. rzeźba czy malarstwo.

Artystyczne dusze

Studenci architektury to zazwyczaj ludzie bardzo kreatywni i otwarci. Można ich nazwać ścisłymi artystycznymi duszami. Atmosfera wśród studentów nie jest napięta, więc łatwo będzie ci nawiązać nowe znajomości

Wiele możliwości 

Niektórzy studenci pod koniec swoich studiów dochodzą do wniosku, że wcale nie chcą zostać architektami. Nie ma powodów do obaw, ponieważ studia te otwierają drzwi do wielu innych karier, które wykorzystują umiejętności zdobyte podczas studiów architektonicznych – np. grafika, architektura wnętrz czy malarstwo.

Zarobki po skończeniu studiów 

Po skończeniu studiów wielu absolwentów architektury idzie do pracy w biurze i wykonuje proste zadania, niewymagające dużej wiedzy lub umiejętności, z którymi nawet studenci pierwszego roku byliby w stanie sobie poradzić. Po szczeblach kariery musisz wspinać się stopniowo. Na początku twoje wynagrodzenie prawdopodobnie nie będzie wysokie, a praca nieszczególnie kreatywna. To przyjdzie z czasem... prawdopodobnie.

Marta Wójtowicz 

fot. pixabay.com/borevina, pixabay.com/3844328

Słowa kluczowe: studia, architekt, egzamin z rysunku, jak wyglądają studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Musisz to wiedzieć zanim pójdziesz na studia prawnicze

O studiach prawniczych marzy wielu uczniów szkół średnich. Co warto wiedzieć przed złożeniem podania na ten kierunek?

Mieszkanie z rodzicami na studiach - zalety i wady
Mieszkanie z rodzicami na studiach - zalety i wady

Czy warto pozostać w domu rodzinnym na czas studiów?

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.