Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Na czym polegają podyplomowe studia pedagogiczne i kto powinien je rozważyć?

2023-06-07 09:16:14

Co robić po pedagogice? Jest wiele opcji, ale na pewno należy pomyśleć o konkretnej specjalizacji, a następnie zdobyć niezbędne kwalifikacje, wiedzę oraz umiejętności, by szybko wejść na rynek pracy. Właśnie dlatego warto rozważyć podyplomowe studia pedagogiczne. Na czym polegają i dlaczego są odpowiednim wyborem?

podyplomowe studia pedagogiczneCzym są studia podyplomowe? Co dają? 

Podyplomowe studia pedagogiczne (https://studia-pedagogiczne.pl), czyli tzw. podyplomówki, są przeznaczone dla osób, które posiadają już wyższe wykształcenie pedagogiczne (licencjat, magister), ale są zainteresowane pogłębieniem wiedzy i zdobyciem nowych umiejętności. 

Celem podyplomowych studiów z zakresu pedagogiki jest poszerzenie wiedzy na temat procesów edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych. Przede wszystkim jednak kierunki pedagogiczne na studiach podyplomowych skupiają się na przekazaniu praktycznych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy pedagoga, nauczyciela lub innego pracownika oświaty. 

Absolwenci podyplomówek kierunków pedagogicznych otrzymują świadectwo (zgodne z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) potwierdzające nowe kompetencje. Dokument zwiększa szanse na zatrudnienie lub jest wstępem do dalszej edukacji.

Jak wygląda nauka na podyplomowych studiach pedagogicznych? 

W odróżnieniu od studiów licencjackich i magisterskich, studia pedagogiczne w trybie podyplomowym trwają jedynie od 2 do 4 semestrów (w zależności od wybranego kierunku). Oznacza to, że w zaledwie rok można pozyskać nową wiedzę, umiejętności oraz przydatne w świecie pedagogiki świadectwo. 

Program studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki może obejmować różnorodne tematy, takie jak pedagogika rozwojowa, przygotowanie do pracy w szkole, zarządzanie oświatą, terapia pedagogiczna. W każdym z tych obszarów dostępne są wyspecjalizowane kierunki, np. oligofrenopedagogika, surdopedagogika, resocjalizacja i wiele, wiele innych.

Studia pedagogiczne realizowane są w trybie online przy wsparciu specjalnej platformy e-learningowej. Każdy słuchacz otrzymuje dostęp do własnego konta zawierającego materiały dydaktyczne, zadania, projekty i realizuje je samodzielnie. Studia online pozwalają uczyć się z dowolnego miejsca i wybranym czasie. Jest to bardzo wygodna forma edukacji, szczególnie dla osób z małych miejscowości lub łączących pracę z nauką.

Kiedy warto iść na podyplomowe studia pedagogiczne?

Na podyplomowe studia pedagogiczne wybierają się osoby, które chcą szybko zdobyć odpowiednie kompetencje, potrzebne do wykonywania danego zawodu lub chcą wyspecjalizować się w danej dziedzinie. Można iść na podyplomówki już po licencjacie (zależy to jednak od wybranego kierunku, zatem przed zapisem warto sprawdzić wymogi rekrutacyjne).

Podyplomowe studia pedagogiczne polecane są także osobom, które postanawiają zmienić dotychczasowy kierunek. Przykładem może być sytuacja, gdy absolwent polonistyki postanowi zostać logopedą. Wówczas może zdecydować się na 2-letnie studia logopedyczne, w trakcie których szybko zdobędzie niezbędną wiedzę  i umiejętności.

Gdzie warto iść na studia pedagogiczne? Jedna z polecanych uczelni jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, znanej dobrze z doskonale opracowanych kierunków pedagogicznych. Warto zapoznać się z ich ofertą na stronie: studia-pedagogiczne.pl.

Artykuł Partnera

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: Co po pedagogice, praca po pedagogice, pedagogika studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Polecamy
studia pedagogiczne
Wszystko, co trzeba wiedzieć o studiach pedagogicznych

Tutaj znajdziesz kilka faktów na temat tego kierunku.

Mieszkanie z rodzicami na studiach - zalety i wady
Mieszkanie z rodzicami na studiach - zalety i wady

Czy warto pozostać w domu rodzinnym na czas studiów?

Ostatnio dodane
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

Popularne