Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Najciekawsze kierunki studiów gastronomicznych w Polsce

2018-10-22

Studia gastronomiczne są coraz bardziej popularnym tematem w szkołach wyższych wybieranym przez młode osoby. Na zachodzie nowatorskie kierunki studiów związane z jedzeniem istnieją już od jakiegoś czasu, jednak w Polsce uniwersytety dopiero od niedawna zaczęły wplatać je do swojej oferty. Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiów gastronomicznych w Polsce.

Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiów związanych z żywieniem.

Studia gastronomiczne w Polsce

Kultura kulinarna
Kultura kulinarna to kierunek studiów proponowany przez Instytut Stosowanych Nauk Społecznych przy Uniwersytecie Warszawskim. Celem studiów jest zapoznanie uczestników zajęć z kulturowymi i społecznymi kontekstami wytwarzania, dystrybucji, przetwarzania i konsumpcji żywności. Studenci mają tu szansę uczestniczyć w zajęciach, takich jak prawo i etyka kulinarna, dziennikarstwo kulinarne, obyczaje stołu w kulturze popularnej, socjologia głodu, niedoboru i reglamentacji czy staropolska kultura kulinarna. Zdobytą podczas studiów wiedzę można wykorzystać w pracy osoby prowadzącej programy kulinarne, blogerów, pracowników instytucji i organizacji zajmujących się żywieniem czy turystyką. Kultura kulinarna prowadzona jest we współpracy z "Muzeum Smaku".

Food studies
Food studies to propozycja studiów kulinarnych znajdująca się w ofercie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Podczas nauki studenci mają szansę zapoznać się z najnowszymi trendami w żywieniu, ich potencjałem rynkowym oraz społecznym, rolą jedzenia w źródłach kultury, reklamie oraz mediach. W trakcie zajęć będą również przedstawiane projekty biznesowe restauracji. Absolwenci tego kierunku mogą pracować w branży gastronomicznej czy turystycznej lub powiązać swoją karierę z mediami lub portalami lifestylowymi.

Food design
Food design to nowatorski kierunek w Polsce, który dostępny jest na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest to dobry kierunek dla wszystkich osób interesujących się innowacyjnym podejściem do branży kulinarnej, a także tych związanych z branżą gastronomiczną, na przykład menadżerów restauracji. Program studiów przewiduje zapoznanie uczestników zajęć z historią i fotografią kulinariów, nauką projektowania i wykonywania opakowań, poznanie tajników kuchni molekularnej czy uczestnictwo w warsztatach somelierskich.

Technologia i organizacja gastronomii
Podczas studiów na kierunku technologia i organizacja gastronomii zdobędziesz wiedzę z zakresu towaroznawstwa, bezpieczeństwa i technologii żywności czy podstaw dietetyki. Absolwenci mają szansę na pracę w lokalach gastronomicznych, zakładach żywienia zbiorowego, jednostkach doradztwa żywieniowego czy zakładach przemysłu spożywczego. Kierunek ten znajduje się między innymi w ofercie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Kierunki studiów dotyczące żywienia znajdują się również na innych uniwersytetch przyrodniczych, a także medycznych. Należą do nich między innymi dietetyka, technologia żywności i żywienie człowieka, żywienie człowieka i ocena żywności, żywienie i suplementacja osób aktywnych fizycznie, żywienie kliniczne czy żywienie, dietetyka i sztuka kulinarna.

PO

fot. www.pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama