Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Nauka języka bez wyrzeczeń

2017-08-31

Planujesz podróż, zaczynasz nową pracę, a może bliska ci osoba pochodzi z innego kraju i zupełnie nie wiesz, jak się z nią porozumieć? Jest wiele powodów, dla których uczymy się języków obcych, a korzyści, które z tej nauki wynikają - jeszcze więcej. Możesz nie tylko poprawić swoje kwalifikacje zawodowe, otworzyć się na nowych ludzi i nieznane kultury, ale i wzmocnić pamięć oraz stale ćwiczyć mózg. Dowiedz się, jak uprościć i uprzyjemnić samodzielną naukę języka obcego!

Flagi

1) Otocz się nowym językiem.

Jeszcze zanim zabierzesz się za ćwiczenia gramatyczne i wkuwanie słówek, zadbaj o to, by stale mieć kontakt z językiem obcym. Jeśli pragniesz nauczyć się hiszpańskiego, słuchaj hiszpańskiej i latynoskiej muzyki - jest tak różnorodna, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Przy wyborze filmu na wieczór, skuś się na coś z innego kraju i zrezygnuj z lektora, oglądaj z polskimi napisami. Nie muszą to być dzieła najwyższych lotów, o wiele łatwiej osłuchasz się z językiem, jęsli będzie to coś lekkiego, np. komedia romantyczna czy familijna. Odkrywaj youtubowe kanały z interesującą cię tematyką, ale z obcojęzycznymi prowadzącymi. Wyszukuj przepisy kulinarne z interesującego cię regionu. Czytaj nagłówki zagranicznych gazet. Baw się nauką, a przyswoisz wszystko o wiele szybciej. 

2) Ucz się, nawet o tym nie wiedząc.

Spędź jedno popołudnie naklejając na przedmioty użytku codziennego karteczki z ich nazwami w innym języku. Nawet przy przygotowaniu herbaty musisz wykonać szereg czynności i skorzystać z mnóstwa rzeczy - jeśli czytelnie je oznaczysz, zapamiętasz mnóstwo słów bez żadnego wysiłku.

3) Znajdź kogoś, z kim wymienisz się umiejętnościami.

Ty chcesz nauczyć się włoskiego, a ona ma rodzinę w Polsce, do której nie potrafi odezwać się ani słowem? Umówcie się na wymianę językową. Uczcie się nawzajem żywej mowy, która używana jest na co dzień, najpopularniejszych zwrotów i wymowy. Możecie pisać, rozmawiać przez Skype'a czy WhatsAppa. W świecie, który nie potrafi obejść się bez internetu, znalezienie osoby chętnej do rozmowy jest prostym sposobem na utrwalenie nabytych umiejętności. Jeśli nie czujesz się dobrze rozmawiając z nieznajomymi, zacznij od prowadzenia pamiętnika, w którym prostymi zdaniami będziesz opisywać swój dzień i tym samym poszerzać prywatny słowniczek.

4) Nie bój się błędów.

Na początku będziesz popełniać ich mnóstwo. Ale nawet jeśli złożenie jednego, koślawego zdania miałoby zająć ci pół godziny i kosztować mnóstwo nerwów - mów. Rozmawiaj ze sobą podczas sprzątania czy gotowania. Dzięki temu dowiesz się, jakiego typu słówek ci brakuje i jeśli od razu sprawdzisz je w słowniku, na pewno je zapamiętasz. Mów do swojego psa, kota, do lustra i pod prysznicem. Wybierz się na rozmówki organizowane w księgarni czy domu kultury: obcokrajowcy bardzo przychylnie patrzą na osoby uczące się ich języka i z pewnością nie wyśmieją cię za to, że nie znasz odmiany jakiegoś czasownika w czterech trybach i dwunastu czasach gramatycznych. Wręcz przeciwnie, są w stanie zachęcić cię do dalszej nauki, ośmielić i pomóc wyeliminować drobne niedoskonałości w wymowie. Po prostu mów - w tym wypadku praktyka naprawdę czyni mistrza.

5) Nie rzucaj się na głęboką wodę.

Nie możesz oczekiwać, że w pełni opanujesz zasady języka obcego w dwa tygodnie. Jeśli od razu zabierzesz się za żmudne ćwiczenia gramatyczne, szybko się zniechęcisz i nauka przestanie być przyjemnością. Zamiast uczenia się stu słów co sobotę, opanuj pięć dziennie i spróbuj ułożyć z nich zdanie w wymyślonej przez ciebie konfiguracji. Dzięki temu zapamiętasz je w kontekście i będziesz w stanie użyć ich automatycznie w pożądanej sytuacji. Oczywiście, praca z podręcznikiem jest niezwykle ważna i pomocna, ale zyskasz o wiele więcej stopniowo osłuchując się i zapoznając z językiem.

fot. pixabay.com/jerzykwpodrozy

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama