Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Oceny na studiach - skala ocen

2018-05-17

Gdy człowiek udaje się po raz pierwszy na studia, spotyka wielu nowych ludzi, zmienia otoczenie oraz poznaje kolejne dziedziny nauki. Na początku wszystko może wydać mu się obce, zwłaszcza oceny na studiach – skala uniwersytecka różni się od tej z poprzednich etapów edukacji, co motywuje często do dokładniejszego uczenia się i realizowania projektów.

Zobacz, jak działa system oceniania w szkołach wyższych!

Skala ocen na studiach

Przelicznik ocen w szkole wyższej różni się w dużym stopniu od tego, co możemy spotkać we wcześniejszych etapach edukacji. W tym przypadku jest dużo trudniej, ponieważ skala procentowa wielu prowadzących zajęcia wymaga od studenta zdobycia większej liczby punktów z danych egzaminów, kolokwiów i kartkówek, aby otrzymać zaliczenie. Oznacza to, że sesja egzaminacyjna staje się cięższa do przejścia niż matury w szkole średniej.

W szkole wyższej nie spotkamy oceny "1". Tutaj funkcję wyniku niedostatecznego pełni "2", które otrzymuje się w momencie, gdy rezultat procentowy z egzaminu wyniesie poniżej 50-60%. Następnymi ocenami są: "3", "4" i "5".

W przeliczniku ocen brakuje minusów, ale mogą pojawić się plusy w przypadku wyników, które nie uzyskały ani minimalnego, ani maksymalnego progu punktowego.

Ocena z pracy dyplomowej

Taka sama skala ocen działa w przypadku wydawania dyplomu na zakończenie studiów. Podczas obrony pracy licencjackiej lub magisterskiej walczymy o pozytywny wynik przy identycznym przeliczniku.

Oceny pozytywne – czy warto o nie walczyć?

Warto zdobywać pozytywne oceny, ponieważ pozwalają one bez problemu przechodzić przez dane etapy studiów. Atrakcyjne są zwłaszcza najwyższe wyniki, ponieważ mogą one umożliwić studentowi walkę o dodatkowe świadczenia, związane z sukcesami w nauce. Dzięki temu otrzymuje się m.in. stypendium rektora.

Jak zdobywa się oceny na studiach?

Oceny w szkole wyższej można zdobywać na różne sposoby. Podstawą są egzaminy z przedmiotów wykładowych oraz kolokwia, za pomocą których zalicza się ćwiczenia lub laboratoria. Często pojawiają się jednak także różne projekty – indywidualne lub grupowe. Ich wykonanie kończy się zazwyczaj prezentacją lubi inną metodą starań o otrzymanie oceny.

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama