Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Opłata rekrutacyjna na studia - co warto wiedzieć?

2018-05-24 13:34:54

Po zakończeniu szkoły średniej każdy uczeń ma do wyboru: pójść na darmowe studia dzienne, płatne zaoczne w tej samej placówce lub płatne na uczelni prywatnej. Wiele osób wybiera tę pierwszą opcję ze względu na teoretyczny brak dodatkowych opłat. Rzeczywistość pokazała jednak, że edukacja w Polsce nie jest wcale darmowa. Już na samym początku rekrutacji obowiązkowa jest do wniesienia opłata rekrutacyjna na studia.

Zobacz, na czym polega opłata rekrutacyjna na studia!Opłata rekrutacyjna na studia

Jest to płatność, którą musi wnieść każdy kandydat podczas rekrutacji na studia. Pojawia się ona w momencie, gdy wprowadzimy do systemu dane na temat naszych wyników egzaminu maturalnego. Wtedy też wybieramy kierunek studiów, na który chcielibyśmy uczęszczać. Koszt jednej specjalności jest zależny od szkoły wyższej, jednak zazwyczaj wynosi 85-150 złotych. Jeśli ktoś obawia się, że mogą go nie przyjąć na dany kierunek, ma prawo do wyboru innego. W tym przypadku warto wiedzieć jednak, że koszt rekrutacji się podwoi lub nawet potroi. Istnieje maksymalna liczba kierunków, które kandydat na studia może wybrać podczas naboru.

Najdroższe uczelnie

Najdroższe opłaty pojawiają się w szkołach z kierunkami sportowymi i artystycznymi. Przy tych drugich chętni tracą więcej pieniędzy ze względu na bardziej skomplikowany proces rekrutacji na studia. Oprócz podstawowej opłaty, każdy musi wnieść kwotę dodatkową za wczesny etap naboru – jest on związany z prezentacją swoich prac artystycznych przed specjalną komisją.

Zwrot opłaty rekrutacyjnej

Opłaty rekrutacyjne mogą zostać zwrócone niektórym kandydatom na studia, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Osoba może liczyć na odzyskanie pieniędzy, gdy rejestracja na dany kierunek zostanie unieważniona, np. poprzez wniesienie opłaty po terminie. Zdarza się często także, że specjalność, na którą się zapisaliśmy, nie została uruchomiona ze względu na małą liczbę kandydatów na bieżący rok akademicki – w takiej sytuacji uczelnia jest zobowiązana oddać pieniądze.

Składka może też zostać zwrócona jeszcze przed rozpoczęciem naborów. Zobacz, jak odzyskać opłatę rekrutacyjną.

Aby uniknąć starania się o zwrot opłaty rekrutacyjnej, warto zastanowić się nad swoją przyszłością. Zobacz, jakie błędy są najczęściej popełniane przy wyborze studiów.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: opłaty rekrutacyjne, koszt rekrutacji, proces rekrutacji na studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Co to jest sylabus zajęć akademickich  i jak go czytać?
Co to jest sylabus zajęć akademickich i jak go czytać?

Zobacz, jakie informacje znajdziesz w sylabusie przedmiotu.

Mieszkanie z rodzicami na studiach - zalety i wady
Mieszkanie z rodzicami na studiach - zalety i wady

Czy warto pozostać w domu rodzinnym na czas studiów?

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.