Z Polski - Studencka Polityka

Oświadczenie rządu ws. kierunków zamawianych

2013-06-18 13:23:26

W związku z zapytaniami dziennikarzy, dotyczącymi efektów rządowego programu kierunków zamawianych, informujemy, że:

Program kierunków zamawianych rozpoczął się pilotażem w 2008 roku, a pierwsza edycja ruszyła rok później – w 2009 r. Na rynek pracy trafił zatem dopiero pierwszy rocznik absolwentów dofinansowanych przez państwo studiów. W ramach programu oferowane są nie tylko stypendia dla studentów, ale przede wszystkim dofinansowanie programu kształcenia poprzez organizację zajęć wyrównawczych, warsztatów, staży i praktyk w przedsiębiorstwach. Oznacza to wzmocnienie programu studiów „kierunku zamawianego” w stosunku do takiego samego kierunku nie objętego wsparciem w ramach programu. Blisko 82 proc. absolwentów kierunków zamawianych znalazło zatrudnienie. Zatrudnialność po pozostałych kierunkach studiów utrzymuje się na średnim poziomie 75,4%.

Głównym celem rządowego programu kierunków zamawianych było odwrócenie niekorzystnej struktury kształcenia na poziomie wyższym. Cel ten udało się w pełni zrealizować:

·         Kandydaci na studia preferują studia na kierunkach technicznych, a politechniki stały się najpopularniejszym typem uczelni. Na jedno miejsce jest średnio 4 kandydatów, co oznacza dwukrotny wzrost w stosunku do sytuacji sprzed uruchomienia programu.

·         Na liście 20 najpopularniejszych kierunków studiów aż jedna trzecia to kierunki ścisłe i techniczne.

·         Liczba studentów I roku na studiach technicznych, przy jednoczesnym spadku liczby studentów I roku ogółem,  w porównaniu do 2007 roku wzrosła o 20 proc.

·         Najbardziej popularnym kierunkiem studiów jest obecnie informatyka, której absolwenci są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Liczba kandydatów w stosunku do 2007 roku wzrosła o ponad 46%. W ramach programu kierunków zamawianych 83 to programy studiów na tym kierunku.

·         Wzrost zainteresowania i liczby studentów dotyczy także kierunków takich jak mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka czy matematyka. Kształcenie na tych kierunkach odbywa się w ramach 93 programów studiów kierunków zamawianych.

·         Liczba absolwentów kierunków zamawianych jest wyższa o ok.20% w stosunku do liczby absolwentów programów studiów, które nie są realizowane w ramach programu. Wynika to z bogatszego programu tych studiów, zawierającego m.in. zajęcia wyrównawcze i dodatkowe zajęcia specjalistyczne.

·         Uczelnie w ramach programu stworzyły tzw. kierunki unikatowe i makrokierunki, oparte na kierunkach zamawianych.  Dzięki temu uczelnie zaproponowały studia na takich wysoce specjalistycznych kierunkach, jak np. fizyka medyczna, nanotechnologia i technologie procesów, analityka gospodarcza, odnawialne źródła energii. To kierunki tworzone z myślą o dostarczeniu na rynek wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

Jednocześnie należy podkreślić, że przytoczone w dzisiejszym artykule w Dzienniku Gazecie Prawnej dane z raportu Bilans Kapitału Ludzkiego 2012 dotyczą bezrobocia absolwentów z dziesięciu ostatnich roczników studiów. Dane te w żaden sposób nie mogą się zatem odnosić do absolwentów kierunków zamawianych i ich zestawianie jest merytorycznym nadużyciem. Autorzy raportu w skład grupy kierunków zamawianych wliczyli wszystkie kierunki kształcenia, które przynajmniej raz zostały zamówione przez MNiSW, co nie jest tożsame z grupą kierunków zamawianych.  Skuteczność programu powinna być oceniana poprzez analizowanie programów studiów specjalnie na ten cel dotowanych z budżetu państwa, a nie wszystkich programów studiów na danym kierunku łącznie.

ip/nauka.gov.pl

Słowa kluczowe: kierunki zamawiane program rządowy bezrobocie studenci absolwenci zatrudnienie ścisle techniczne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Mobbing akademicki na polskich uczelniach

Sprawdź, jakie wnioski wynikają z raportu sporządzonego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Wszystkie dokumenty naleÅźy przesłać do 28 września 2018 roku.
9000 złotych stypendium – konkurs Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

Wszystkie dokumenty należy przesłać do 28 września 2018 roku.

Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.