Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Podanie o przepisanie oceny na studiach

2018-02-28

Podanie o przepisanie oceny na studiach to podstawowy dokument, który dostępny jest na każdej uczelni. Umożliwia on wczesne wpisanie zaliczenia do indeksu przez prowadzącego zajęcia. Z tej możliwości ma prawo skorzystać jednak tylko niewielka część studentów, ponieważ szkoły wyższe udostępniają tego typu wnioski tylko dla osób, które zmieniły kierunek i powtarzają dany przedmiot na nowej uczelni. Poprzez wymieniony wyżej dokument, mogą oni pokazać w dziekanacie swoje wcześniejsze oceny na studiach, zwalniając się z ponownego zaliczania niektórych zajęć.

Zobacz, jakie są zasady przepisywania ocen z innych kierunków studiów.

Podanie o przepisanie oceny

Aby móc zapewnić sobie szybsze zaliczenie przedmiotu, przenosząc ocenę z poprzednich studiów, należy złożyć w dziekanacie swojego wydziału specjalne podanie, które znajduje się na stronie internetowej każdej uczelni. Taki wniosek o przepisanie oceny powinien zawierać informacje o nazwie zajęć, w których bierzemy udział, roku akademickim, a także naszym kierunku. Kolejną ważną sprawą jest napisanie, gdzie uczęszczaliśmy na przedmiot, z którego chcielibyśmy mieć przepisaną ocenę. Tutaj przydadzą się dane o wymiarze godzin przez nas zrealizowanym.

Opinia prowadzącego zajęcia

Podanie o przepisanie ocen może być złożone do dziekanatu tylko w sytuacji, gdy prowadzący nasze zajęcia wyraził zgodę na zaliczenie nam przedmiotu na zasadzie okazania wyniku z poprzedniego kierunku. Bez pozytywnej opinii, która powinna znaleźć się we wniosku, nie można przystąpić do dalszych działań związanych z przeniesieniem oceny.

Przebieg przepisywania oceny

Jeśli uda się uzyskać pozytywną opinię prowadzącego zajęcia, można przejść do składania podania. Prośba o przepisanie oceny, wraz z kartą przebiegu studiów z poprzedniego kierunku i indeksem, powinna zostać dostarczona do dziekanatu wydziału. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy przez dziekana lub prodziekana, można przekazać odpowiedni dokument prowadzącemu zajęcia, który będzie mógł wpisać ocenę do indeksu.

Zmiana kierunku studiów

Przepisywanie ocen na studiach dotyczy tylko osób po zmianie kierunku. Tacy studenci mają prawo do przeniesienia wyników w nauce z poprzedniej uczelni na przedmiotach, które zostały przez nich wcześniej zrealizowane w ten sam sposób i były zlokalizowane w tej samej tematyce. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na przedmiotowe zasady oceniania. Warto się z nimi zapoznać przed przystąpieniem do wypełniania podania.

Terminy

Przepisać oceny nie można w każdej możliwej chwili. Trzeba się trzymać ścisłych terminów, które zostały wytyczone przez regulamin oceniania. Zazwyczaj osoby ubiegające się o taką możliwość mają czas w semestrze zimowym do końca listopada, a w semestrze letnim do końca kwietnia. Później wszystkie wnioski przestają być rozpatrywane, więc warto spieszyć się, aby nie przegapić okazji do zmniejszenia natłoku zajęć.

Jeśli interesują cię inne prawa, które posiadają studenci, zapoznaj się także z warunkiem na studiach, który pozwala podejść ponownie do niezaliczonego egzaminu w sesji. W tej sytuacji dobrze też wiedzieć, czym jest urlop dziekański, umożliwiający wzięcie roku przerwy od nauki.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama