Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Poradnik dla studenta pierwszego roku studiów

2018-09-13

Studia to dla wielu osób najlepszy okres w życiu. Jednak pierwsze dni spędzone na uczelni mogą okazać się stresujące. Głównym tego powodem jest najczęściej nadmiar nowych informacji dotyczących organizacji nauki w szkołach wyższych. W poniższym poradniku wyjaśniamy podstawowe zagadnienia, które mogą okazać się pomocne dla początkujących studentów.

Wszystko co musi wiedzieć początkujący student.

Pierwszy dzień studiów

Studia rozpoczniesz swoją pierwszą uroczystością akademicką, czyli immatrykulacją. Podczas tego wydarzenia zostaniesz przywitany w gronie studentów. Ponadto, jeśli na twojej uczelni obowiązują indeksy, to właśnie wtedy nastąpi ich oficjalne wręczenie. Na niektórych uczelniach podczas rozpoczęcia roku rozdawane są także legitymacje studenckie. W innym przypadku będzie ona do odebrania w dziekanacie.  W tym samym dniu weźmiesz również udział w szkoleniu bibliotecznym oraz napiszesz test poziomujący z języka obcego. Jeśli z określonej przyczyny nie będziesz mógł wziąć udziału w immatrykulacji, to w zależności od uniwersytetu, będziesz miał kilka dni lub tygodni na dopełnienie wszystkich formalności.

Dziekanat

Dziekanat to miejsce, które jest jest nierozłącznie związane ze studiami. Przez cały ich okres możesz spędzić w nim sporą ilość czasu. To właśnie tam będziesz załatwiać wszystkie sprawy organizacyjne, składać pisma i wnioski, podbijać legitymację studencką czy zdawać kartę biblioteczną. Pod koniec semestru również oddasz tam indeks z wpisanymi wszystkimi ocenami. W dziekanacie będziesz mógł także złożyć wniosek o stypendium naukowe czy pomoc socjalną

Dni rektorskie i dziekańskie

W trakcie roku akademickiego możesz spotkać się także z ogłoszonymi dniami rektorskimi lub dziekańskimi, które są dniami wolnymi od zajęć. Czasami zdarza się, że odwołane są tylko zajęcia odbywające się w konkretnych godzinach. Wtedy mamy do czynienia z godzinami rektorskimi lub dziekańskimi. Należy również pamiętać, że jeśli dni wolne ogłosił rektor, to obowiązują one na całym uniwersytecie, a jeśli dziekan, to tylko na danym wydziale.

USOS i punkty ECTS

USOS to Uniwersytecki System Obsługi Studentów, który służy do zarządzania tokiem studiów na uniwersytetach. Na stronie internetowej USOSWeb będziesz mógł zapisywać się na zajęcia, sprawdzać oceny czy składać wnioski. Pod koniec semestru otrzymasz także opcję wypełnienia ankiety oceniającej danego wykładowcę. W serwisie tym sprawdzisz również, czy zgadza ci się liczba punktów ECTS, wymagana do zaliczenia danego etapu studiów.

Zajęcia dodatkowe

Na studiach oprócz obowiązkowych zajęć wymaganych na danym kierunku, będziesz musiał uczęszczać także na WF i lektoraty z języka obcego. Zazwyczaj na pierwszym stopniu studiów obowiązkowo musisz zaliczyć tylko jeden semestr tych zajęć. W przypadku posiadania certyfikatu z języka obcego na danym poziomie, możesz starać się o zaliczenie właśnie na jego podstawie. Z kolei jeśli zdrowie nie pozwala ci na wykonywanie ćwiczeń, możesz udać się do lekarza uniwersyteckiego który wystawi ci zwolnienie. Pamiętaj jednak, że na niektórych uczelniach posiadanie zwolnienia nie zwalnia cię z uczestnictwa w zajęciach zastępczych, np. w szachach.

Słowniczek pojęć

Wykłady - podczas nich przedstawiana jest teoretyczna wiedza z danego zakresu. Kończą się one egzaminem lub zaliczeniem na ocene. W większości uczelni obecność nie jest na nich obowiązkowa.

Ćwiczenia - są to zajęcia, na których w praktyczny sposób wykorzystuje się wiedzę uzyskaną na wykładzie.

Labolatorium - to również zajęcia praktyczne. Podczas nich wykorzystuje się sprzęt zapewniony przez instytut. Mogą odbywać się na przykład w sali komputerowej.

Konwersatoria - mogą być uzupełnieniem wykładów. Podczas zajęć wykładowca prowadzi rozmowę ze studentami.

Proseminarium - zajęcia te mają na celu przygotowanie cię do pisania pracy dyplomowej.

Seminarium - podczas tych zajęć będziesz zajmował się przygotowywaniem i pisaniem pracy dyplomowej.

PO

fot. www.pixabay.com

Orange oferta promocyjna

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama