Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Proces rekrutacji na studia - etapy rekrutacji

2018-06-01

Rekrutacja na studia to etap życia edukacyjnego, który czeka bardzo dużą liczbę maturzystów, chcących kontynuować naukę. Osoby biorące udział w naborze do szkoły wyższej po raz pierwszy mogą poczuć się jednak zagubione podczas rejestracji. Z tego powodu przedstawiamy etapy rekrutacji, dzięki którym zobaczycie po kolei, jak zarejestrować się na studia.

Zobacz, jak wygląda proces rekrutacji na studia!

Wybór studiów

Zanim przystąpimy do rekrutacji, powinniśmy dobrze zastanowić się nad uczelnią oraz kierunkiem studiów. Ostateczna decyzja powinna być efektem własnych przemyśleń, a nie wpływem rodziców i otoczenia rówieśników. Dobrze wziąć pod uwagę także drugi kierunek studiów, ponieważ możemy nie dostać się na ten pierwszy. Warto odpowiednio zapoznać się z progami punktowymi, aby wiedzieć, jakich wyników z matury potrzebujemy.

Proces rekrutacji na studia

Pełny harmonogram rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej wybranej przez nas uczelni. W niektórych szkołach wyższych, zwłaszcza tych artystycznych, rozpoczyna się od egzaminów wstępnych. Rejestracja na studia częściej jednak zostaje zainicjowana poprzez wypełnienie specjalnego formularza, który znajduje się na internetowej platformie – jej adres zależy od uczelni, na którą chcemy uczęszczać. Jeśli mamy już wyniki matur, możemy wprowadzić je do bazy. Następnym krokiem jest wniesienie opłaty rekrutacyjnej, której wysokość zależna jest od liczby wybranych przez nas kierunków.

W ten sposób mamy za sobą pierwszy etap rejestracji. Nabór na studia w drugiej fazie zmusza nas do wyczekiwania na wyniki rekrutacji. Jeśli znajdziemy się na liście kandydatów "do przyjęcia", możemy zanieść podpisane dokumenty do biura obsługi studenta lub sekretariatu odpowiedniego wydziału, na którym znajduje się wybrany przez nas kierunek.

Może pojawić się sytuacja, w której nie zostaniemy przyjęci na studia w pierwszym naborze. W tym przypadku nie można się załamywać, ponieważ w trakcie rekrutacji wiele kandydatów w ostatniej chwili rezygnuje ze swojego wyboru, co oznacza, że istnieje jeszcze szansa dostania się na wymarzony kierunek w drugim lub trzecim naborze. Wystarczy po prostu uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać na koniec rejestracji.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama