Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Progi punktowe na studiach

2018-05-29

Rekrutacja na studia to kolejny stresujący moment w życiu młodzieży. Wiele osób zaraz po zdaniu matury chce kontynuować edukację w szkole wyższej. Dostanie się na wymarzony kierunek nie zawsze jednak jest takie proste, ponieważ może wymagać wysokich wyników w nauce. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, co to są progi punktowe na studiach.

Zobacz, co warto wiedzieć o progach punktowych na studiach!

Progi punktowe na studia

Wspomniane progi to inaczej minimalna liczba punktów rekrutacyjnych, którą powinien uzyskać student, aby mógł być brany pod uwagę przez władze danej uczelni przy naborze. Największą rolę odgrywają tutaj procenty uzyskane na maturze - to na ich podstawie są liczone punkty. Dla laureatów konkursów ogólnopolskich istnieje szansa ominięcia progów i dostania się na dany kierunek studiów od razu. Niektóre uczelnie stosują również dodatkowe etapy rekrutacji, które polegają na podejściu do egzaminu – najczęściej spotykane jest to w szkołach sportowych i artystycznych.

Progi punktowe na polskich uczelniach

Na niektórych polskich uczelniach można sprawdzić  progi punktowe na dane kierunki. Większość placówek jednak zrezygnowała z podawania tych danych, ponieważ z każdym rokiem różne limity ulegają zmianie. Jest to spowodowane innymi statystycznymi wynikami matur, a także sytuacją demograficzną. Przykładowo jeśli wyniki egzaminów maturalnych nie były zadowalające w danym roku, progi punktowe na studiach są obniżane, aby dostosować się do poziomu wszystkich uczniów.

Wysokie progi

Czasami może się okazać, że dany kierunek studiów ma zbyt wysokie progi punktowe, abyśmy mogli się dostać. Nie należy jednak od razu rezygnować z danej specjalizacji, ponieważ niepowodzenie w pierwszym naborze nie oznacza, że nie dostaniemy się w drugim. Warto próbować, lecz trzeba brać pod uwagę także opłaty rekrutacyjne na studiach.

Jak poznać progi punktowe?

Gdy uczelnia nie poda progów punktowych na swojej stronie internetowej, trzeba szukać innych metod szukania informacji. O wolne miejsca na studiach można zapytać znajomych, którzy uczęszczają na naszą wymarzoną uczelnię. Warto również spróbować skontaktować się z biurem obsługi studenta danej placówki i zadać pytanie dotyczące progów punktowych.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama