Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Rewizja osobista podczas egzaminów na studia w Szwecji

2018-09-25

Rząd szwedzki planuje wprowadzenie reformy, która miałaby zapobiegać ściąganiu podczas egzaminów na studia. Taka decyzja jest spowodowana między innymi odkryciem grupy przestępczej, zajmującej się pomaganiem w nielegalnym zdawaniu testów wstępnych.

Szwedzki rząd planuje zaostrzenie przepisów dotyczących egzaminów na studia.

System rekrutacji na studia w Szwecji

Aby dostać się na studia w Szwecji, należy mieć bardzo dobre oceny na świadectwie gimnazjalnym. Kandydaci na studia mogą zwiększyć swoje szanse na dostanie się na wymarzony kierunek poprzez napisanie testu, na którym znajdują się pytania z zakresu znajomości języka szwedzkiego, angielskiego, matematyki i wiedzy ogólnej. Niestety, wielu uczniów podchodzi do egzaminu wielokrotnie, a spowodowana tym frustracja i chęć dostania się na studia powoduje sięganie po nielegalną pomoc.

Zaostrzenie przepisów

Od dwóch lat w Szwecji obowiązuje przepis, który mówi o tym, że osoba przyłapana na ściąganiu może zostać skazana za składanie fałszywych zeznań. Ponadto mogą ją również zawiesić w możliwości pisania testu na kolejne dwa lata. Z kolei w kwietniu tego roku odkryto grupę przestępczą, która sprzedawała prawidłowe odpowiedzi do testów. Skorzystanie z usługi nie było wcale tanie, ponieważ za maksymalny wynik egzaminu uczniowie musieli zapłacić 63 tysiące złotych. Przestępcy łącznie zarobili ponad 10 mln koron.

Po tych wydarzeniach szwedzki rząd planuje jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy związane ze ściąganiem na egzaminach. Mają one polegać na rewizji osobistej wybranych lub wszystkich studentów wchodzących do sali. Ponadto osoby zgłaszające oszustwo mają być objętę ochroną. Raport dotyczący tych zmian zostanie przedstawiony w maju 2019 roku.

PO

fot. www.pixabay.com

źródło: www.rp.pl

about you kod rabatowy

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Ziaja - Pielęgnacyjne przysmakiWeź udział w konkursie i wypróbuj kosmetyki z limitowanej zimowej edycji.
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama