Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Stopnie naukowe - jakie są i jak je zdobywać?

2017-11-10

Na każdym uniwersytecie nauka odbywa się poprzez zdobywanie stopni naukowych. Nie jest to prosta sprawa. Wymaga od każdego studenta wiele fatygi, a także cierpliwości. Stres z tym związany jest ogromny, a dodatkowym minusem jest brak wypłaty za wykonaną prace aż do osiągnięcia stopnia doktorskiego. Jest jednak wiele innych etapów edukacji na studiach i chcielibyśmy je opisać po kolei.

Zdobycie każdego stopnia naukowego wymaga wiele pracy i cierpliwości.

Za przykład wzięliśmy pod uwagę studia humanistyczne, które zaczyna się od pierwszego stopnia, czyli etapu licencjatu. Aby móc w ogóle do niego podejść, należy mieć zdaną maturę. Trwa całe trzy lata i kończy się obroną pracy dyplomowej, która jest najkrótsza (zazwyczaj 50 stron lub mniej). Po zaliczeniu można powiedzieć, że zdobyliśmy wykształcenie wyższe . W innym przypadku możemy na tym etapie zrobić 3,5 letnie studia inżynierskie.

Następnym etapem są studia magisterskie II stopnia, podczas których uczymy się przez dwa lata, a nasza praca dyplomowa ma mieć w tym przypadku już około 100 stron. Wymagania są coraz większe, ale i etap jest o rok krótszy. W pewnych sytuacjach, jak na przykład na "prawie", można zacząć od razu od studiów jednolitych magisterskich, bez licencjackich.

W kolejnym etapie możemy rozpocząć już naszą przygodę w pracy naukowej. Są to studia doktoranckie i trwają one co najmniej 4 lata. W tym czasie piszemy już właściwie własną książkę naukową, którą bronimy na sam koniec. Po drodze musimy także poprowadzić trochę zajęć ze studentami, a to wszystko niestety za darmo. Chyba, że postaramy się o stypendium.

Po zakończeniu tych studiów możemy zostać doktorem na naszej uczelni. Zaczynamy uczyć innych i prowadzimy własną działalność naukową. Teraz już czeka nas tylko to do końca życia, chyba że postaramy się o habilitację. Aby zdobyć ten stopień, należy uzyskać znaczny dorobek naukowy w naszej historii, a także przedstawić tzw. rozprawę habilitacyjną. Jest to o tyle ciekawa propozycja, że zapewnia zdecydowanie wyższą pensję na uniwersytecie, a także zbliża do stanowiska profesora, pozwala promować kandydatów na doktora i recenzować rozprawy.

To właściwie wszystkie stopnie, jakie można zdobyć na uczelni w przypadku studiów humanistycznych. Jest jeszcze możliwość otrzymania tytułu profesora, które przyznawane jest przez Prezydenta RP za wybitne osiągnięcia naukowe.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama