Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Studia bez stresu. Zobacz, jak odnaleźć się na uczelni!

2017-09-08

Początek roku akademickiego coraz bliżej. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz studia, czy zmieniasz kierunek na inny, na pewno zastanawiasz się, co przyniesie przyszłość. Nowe miejsca, nowi ludzie i wiele możliwości rozwoju - te trzy rzeczy z całą pewnością na ciebie czekają. Nawet jeśli kurs, na który wybierasz się od października, od zawsze był twoim marzeniem, stresu związanego z nowym otoczeniem nie można uniknąć. A może jednak? Poznaj pięć porad, dzięki którym bez problemu odnajdziesz się na studiach!

studia

1) Jesteś wśród pasjonatów

Warto o tym pamiętać: twoi koledzy i koleżanki ze studiów wybrali ten sam kierunek, bo macie podobne zainteresowania. To wystarczający temat do przełamania lodów w pierwszych rozmowach. 

2) Nie bój się zagadać

Światem rządzą ludzie otwarci, którzy nie boją się rozmawiać i poznawać nowych ludzi. Jeśli nieśmiałość cię nie dotyczy, świetnie, jesteś o krok do przodu, natomiast jeśli należysz do osób małomównych i skrytych, może wraz z początkiem studiów warto trochę zmienić nastawienie? Nie masz nic do stracenia, a do zyskania naprawdę dobrych przyjaciół. Ludzie nie gryzą! To samo dotyczy spraw organizacyjnych w dziekanacie - pytaj i dowiaduj się, nikt inny tego za ciebie nie zrobi.

3) Zachowaj głowę

Jeśli dopiero niedawno opuściłeś dom rodzinny i zacząłeś samodzielne życia, ogromna ilość możliwości i pełnia wolności mogą początkowo przytłaczać. Podejdź do tego na spokojnie - jeśli np. nie umiesz gotować, lepiej poczytaj porady w internecie i nie zamawiaj pizzy na śniadanie, obiad i kolację, bo zbankrutujesz. To dobry czas na zdobycie nowych umiejętności i eksperymenty. Przez pierwsze miesiące dowiesz się także, jak zarządzać własnym budżetem, na co i ile wydajesz, czy pod koniec miesiąca masz jakieś oszczędności.

4) Nie siedź w domu

Wpadniesz w dołek, jeśli będziesz wychodzić tylko na uczelnię i do marketu. Rozejrzyj się za interesującymi spotkaniami z autorami, wernisażami, pokazami filmów czy związkiem sportowym. Sprawdź, co oferują kina i teatry w twojej okolicy. Wykorzystuj mieszkanie w dużym mieście, w którym zawsze się coś dzieje. Jeśli nie chcesz wychodzić samotnie, ogłoś na facebookowej grupie twojego kierunku, że coś dzieje się w jakimś terminie - na pewno nie zabraknie chętnych do integracji.

5) Ucz się

Przecież po to jesteś na studiach, prawda? Staraj się być na bieżąco z kwestiami dotyczącymi twojego kierunku, interesuj się, zgłębiaj wiedzę i nie bój się wypowiadać na jej temat. Im częściej będziesz się udzielać, tym lepiej dla ciebie, bo zapamiętasz więcej rzeczy i ułatwisz sobie przygotowania do egzaminów. Ważne jest, by kłaść się spać z myślą, że tego dnia udało ci się dokonać czegoś produktywnego i dobrego.

To jak, zeszyty gotowe? 

fot. pixabay.com/rawpixel

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama