Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Studia lub praca w Berlinie? To prostsze niż myślisz!

2017-02-06

Stolica Niemiec stała się w ostatnich latach mekką dla studentów oraz młodych przedsiębiorców chcących rozwijać się w branży internetowej. Stabilnie rosnąca niemiecka gospodarka, globalna perspektywa, kulturowa różnorodność, a także relatywnie niskie koszty życia (w porównaniu z innymi europejskimi stolicami) to główne przyczyny stojące za rosnącą popularnością Berlina. Jeśli do tego dodać rozrywkową ofertę stolicy Niemiec, stanie się jasne, dlaczego tak wielu chce tu zamieszkać.

Berlińska gospodarka opiera się w dużym stopniu na branżach IT, e-commerce, badaniach, czy usługach, które przyciągają pracowników z całego Świata. Szacuje się, że ok. 15% zatrudnionych tu osób ma inne niż niemieckie obywatelstwo. Takie zróżnicowanie dodatkowo sprzyja powstawaniu nowych idei i rozwijaniu istniejących już biznesów.

Jeśli rozważasz studia lub karierę w Berlinie, czytaj dalej. Oto kilka kroków, przez które będziesz musiał/a przejść.

Mieszkanie i meldunek
Znalezienie odpowiedniego mieszkania może zająć Ci nawet od 2 do 3 miesięcy. Dobrym rozwiązaniem będzie wynajęcie tymczasowego lokum na kilka miesięcy (znajdziesz je np. korzystając z serwisu Wunderflats www.wunderflats.com , dzięki któremu zyskasz na czasie i komfortowo będziesz mogła/ mógł poświęcić się poszukiwaniom czegoś docelowego. Warto rozważyć współdzielenie mieszkania z innymi (tzw. WG), które w Berlinie jest bardzo popularne, także wśród dorosłych i pracujących mieszkańców miasta. Zaletą takiego rozwiązania jest posiadanie znajomych od samego początku, którzy pomogą z formalnościami i chętnie pokażą Ci miasto (oferty znajdziesz w serwisie WG Suche www.wg-suche.de). Docelowe mieszkanie znajdziesz na jednej z popularnych stron (np.  immobilien scout 24 www.immobilienscout24.de). Pamiętaj jednak, że mieszkania w Niemczech często wynajmowane są jako zupełnie nieumeblowane. Będziesz więc musiał/a trochę zainwestować w wyposażenie (w tym często w kuchnię!).

Gdy już znajdziesz swoje wymarzone lokum, masz 14 dni, żeby się zameldować w Twoim lokalnym urzędzie Burgeramt. Będziesz potrzebować swojego dokumentu tożsamości, umowy najmu, potwierdzenia od wynajmującego i … sporej dawki cierpliwości, bo kolejki potrafią być naprawdę długie.

Numer identyfikacyjny/ Numer podatkowy

Po zameldowaniu, Urząd Podatkowy automatycznie stworzy i dostarczy Ci pocztą Twój numer podatkowy (Steuer ID). Pamiętaj, żeby zachować ten numer przez cały czas, kiedy jesteś w Niemczech. Jeśli będziesz pracować jako freelancer lub planujesz założyć firmę, będziesz musiał/a wystąpić o inny numer podatkowy (Steuernummer).

Ubezpieczenie zdrowotne
Każda osoba zameldowana na terenie Niemiec ma obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ten dotyczy też cudzoziemców (również obywateli państw UE), w tym studentów. Ubezpieczenie dzieli się na publiczne i prywatne, przy czym większość osób korzysta z tej pierwszej opcji (znacznie korzystniejsza cenowo). Aby zacząć korzystać ze służby zdrowia, musisz zarejestrować się w jednej, wybranej przez Ciebie Kasie Chorych (Krankenkasse).

Poruszanie się po mieście

System komunikacji publicznej w Berlinie jest bardzo rozbudowany i wygodny. Do dyspozycji jest sieć S-Bahn (szybkiej kolei miejskiej), U-Bahn (metro) oraz autobusy i tramwaje, którymi dotrzesz w każde, nawet najbardziej oddalone miejsce, bez konieczności przejścia więcej niż 100m w trakcie ewentualnych przesiadek. Zakup biletu miesięcznego lub rocznego z pewnością będzie najkorzystniejszy dla Twojego portfela (więcej informacji w serwisie BVG http://www.bvg.de/en/).

Berlin to także miasto przyjazne dla rowerzystów. Ścieżki rowerowe są praktycznie wszędzie, a widok rowerzystów w każdym wieku nikogo tu nie dziwi,  nawet w zimę. Najłatwiej kupisz używany rower na jednym z targów starzyzną. Ceny za rower w dobrym stanie zaczynają się już od 30-60 €. Trzeba jednak mieć na względzie, że wiele takich rowerów zostało wcześniej skradzionych. Używany rower można też kupić w jednym z wielu sklepów specjalizujących się w ich sprzedaży, lub choćby przez internet.

Internet i rozrywka

Zdobycie podłączenia do Internetu to w Berlinie proces dość długotrwały, który może zająć nawet 1-2 miesiące od momentu, gdy złożysz zamówienie, do momentu, gdy połączenie zostanie zainstalowane (chyba, że należysz do grona tych szczęśliwców, którzy podłączenie odziedziczyli po poprzednim lokatorze swojego mieszkania). Okres czekania możesz umilić sobie współdzieleniem łącza z sąsiadem (spróbuj ładnie poprosić) lub kupując internet mobilny, jeśli zależy Ci by mieć swój własny.

Rozrywka w Berlinie jest raczej tania, zwłaszcza w porównaniu z innymi europejskimi stolicami. Bilety do kina kosztują od ok. 8€. Kalendarz wydarzeń pełen jest koncertów muzycznych wszelkich gatunków (choć oczywiście miasto słynie przede wszystkim ze swojej sceny techno), wystaw, festiwali, targów żywności i wielu, wielu innych.

Co ważne, korzystanie z torrentów jest w Niemczech zabronione, co nie znaczy, że musisz zrezygnować ze swoich ulubionych filmów i programów. Dzięki ofercie Netfliksa, każdy znajdzie coś dla siebie.

Na koniec lista najważniejszych berlińskich uczelni i angielskie wersje ich stron: Freie Universität Berlin http://www.fu-berlin.de/en, Humboldt Universität zu Berlin www.hu-berlin.de/en, Technische Universität Berlin http://www.tuberlin.de/menue/home/parameter/en.

Poszukującym pracy natomiast polecamy przyjrzenie się firmom z branży internetowej. Można w nich spotkać ludzi z całego świata, a językiem obowiązującym często jest angielski (np. ShopAlike http://www.shopalike.pl/jobs/, czy Delivery Hero http://career.deliveryhero.com).

 

Autor: Paweł Kobryński

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama