Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Studia medyczne w Polsce. Jakie kierunki należą do najbardziej przyszłościowych?

2018-10-09

Studia medyczne w Polsce to od wielu lat jeden z najpopularniejszych kierunków obieranych przez maturzystów. Wśród najlepszych uczelni medycznych znajdują się między innymi Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Zobacz, jakie są najciekawsze specjalizacje lekarskie i kierunki medyczne!

Zobacz, które kierunki medyczne i specjalizacje lekarskie ułatwią Ci znalezienie pracy.

Specjalizacje lekarskie w dziedzinach priorytetowych

Dziedziny priorytetowe znajdują się w rozporządzeniu ministra zdrowia i określają te specjalizację, w których odnotowano największy deficyt lekarzy. A jak wiadomo, im mniej specjalistów w danej dziedzinie, tym większa szansa na znalezienie dobrze płatnej pracy. Co więcej, studenci wybierający jedną z określonych w rozporządzeniu dziedzin mogą liczyć na większe pieniądze. Otrzymają oni bowiem wynagrodzenie wyższe o nawet 700 złotych. Ponadto dla osób ubiegających się o rezydenturę w kierunku deficytowych specjalizacji przygotowano dodatkowe miejsca. Zatem, jakie specjalizacje lekarskie warto wybierać? Na liście znalazły się między innymi anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia onkologiczna, geriatria, hematologia, medycyna ratunkowa i rodzinna, neonatologia, neurologia dziecięca, patomorfologia oraz pediatria.

Jakie kierunki medyczne warto studiować?

Inżynieria biomedyczne
Inżynieria biomedyczna to studia dotyczące konstruowania i produkcji aparatury medycznej, takiej jak roboty chirurgiczne, a także sztucznych narządów czy przyrządów rehabilitacyjnych. Współczesna medycyna potrzebuje specjalistów w  tej dziedzinie. Szacuje się, że w szpitalach brakuje aż 12000 tysięcy inżynierów klinicznych. Absolwenci tego kierunku mogą pracować także w takich placówkach jak instytuty badawcze, laboratoria badawczo-rozwojowe oraz inne koncerny zajmujące się produkcją i opracowywaniem sprzętów medycznych. Mogą oni także zakładać własne przedsiębiorstwa. Kierunek ten dostępny jest na większości uczelni medycznych w kraju.

Elektroradiologia
Elektroradiologia to dość wąska dziedzina wiedzy, dlatego absolwenci tego kierunku nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Studenci uczą się w tym przypadku obsługi aparatury obrazowej oraz diagnostyki elektromedycznej, czyli sprzętu, takiego jak tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, elektrokardiograf czy elektroencefalograf. Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na wiele ofert pracy, między innymi w zakładach diagnostyki obrazowej, zakładach medycyny nuklearnej, czy przedsiębiorstwach i koncernach zajmujących się dystrybucją urządzeń radiologicznych. Kierunek elektroradiologia oferowany jest między innymi przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku czy Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Analityka Medyczna
Analityka medyczna to studia, po których można znaleźć pracę w laboratoriach medycznych, a także instytucjach badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, laboratoriach zajmujących się biologią i genetyką medyczną oraz zakładach prowadzących badania kliniczne. Podczas nauki będziesz miał do czynienia z zajęciami dotyczącymi biochemii, farmakokinetyki, mikrobiologii, toksykologii czy chemii analitycznej. Ten kierunek znajdziesz w ofercie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi czy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Studia medyczne w Polsce oferują szeroki wachlarz możliwości rozwoju. Przed podjęciem nauki warto dokładnie przejrzeć wszystkie informacje związane z danym kierunkiem, a w przypadku studiów na wydziale lekarskim, zastanowić się, jakie specjalności będą dla nas najbardziej interesujące.

PO

fot. www.pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

 • Świetlana przyszłość jak u Bareji... [0]Autor zapomniał dodać, że na absolwentów tak przyszłościowego kierunku jak analityka medyczna, czekają przygotowane umowy z wynagrodzeniem minimalnym krajowym, bez szans na podwyżki. Starczy na wiele ...

  2018-10-09, 18:31:31
  metarubrycyt
Zobacz wszystkie wypowiedzi
 
BLOK PROMOWANY
Ziaja - Pielęgnacyjne przysmakiWeź udział w konkursie i wypróbuj kosmetyki z limitowanej zimowej edycji.
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama