Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Studia podyplomowe - zalety dalszego kształcenia

2017-01-05

Studia podyplomowe to jedna z dostępnych form dalszego kształcenia po ukończeniu studiów licencjackich lub magisterskich. Obecnie coraz więcej osób chce kontynuować edukację i szuka najbardziej optymalnych rozwiązań – studia podyplomowe zazwyczaj świetnie wpisują się w ich oczekiwania. Absolwenci tego rodzaju studiów zwracają uwagę na fakt, że ta forma kształcenia umożliwiła im zdobycie praktycznej wiedzy, którą mogli następnie wykorzystać w życiu zawodowym.

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że samo ukończenie studiów licencjackich czy nawet magisterskich nie gwarantuje od razu znalezienia pracy marzeń. Pomóc może dalsza edukacja, ale już znacznie bardziej praktyczna. Oprócz kursów i szkoleń ciekawą alternatywą są studia podyplomowe, które wprawdzie nie są pozbawione aspektów teoretycznych, ale ich głównym zadaniem jest wyposażenie studenta w praktyczną wiedzę i umiejętności. To jednak tylko jedna z zalet studiów podyplomowych.

Studia podyplomowe: jak to wygląda w praktyce?

Na studia podyplomowe mogą aplikować jedynie osoby posiadające już wykształcenie wyższe (licencjackie lub magisterskie). Ta forma kształcenia jest jednak znacznie krótsza od tradycyjnych studiów – „podyplomówka” trwa zazwyczaj rok (tylko niektóre specjalizacje wymagają dłuższego kształcenia). Dodatkowo studia podyplomowe są realizowane w takim samym trybie jak studia zaoczne, czyli w trybie weekendowym. Warto wspomnieć, że ta forma edukacji jest również zazwyczaj tańsza niż w przypadku studiów licencjackich czy magisterskich.
Oprócz nastawienia na praktykę charakterystyczną cechą studiów podyplomowych jest wąski zbiór zagadnień, które są poruszane na zajęciach – każdy z kierunków skupia się wokół konkretnej dziedziny.

Zarówno dla licencjatów jak i magistrów

Wystarczy dyplom ukończenia studiów, by aplikować na studia podyplomowe – niezależnie, czy kandydat uzyskał wcześniej tytuł magistra czy jedynie licencjata. To wbrew pozorom ważne, ponieważ często osoby, które ukończyły studia licencjackie, z różnych powodów nie chcą kontynuować nauki na studiach magisterskich. Czasami jednak, najczęściej po kilku latach od uzyskania wykształcenia, decydują się na dalsze kształcenie, choć już w innej formie. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są właśnie studia podyplomowe.

Nastawienie na praktykę

 Studia podyplomowe to w dużej mierze studia o profilu praktycznym. Na zajęciach przekazywane są konkretne wiadomości, które okażą się przydatne podczas wykonywania zawodu w danej branży. Podstawy teoretyczne są okrojone do minimum (także ze względu na częstotliwość i długość zajęć). Na wielu kierunkach studiów podyplomowych rozwiązywane są specjalne zadania i analizowane case’y, które najlepiej ilustrują różne sytuacje z branży.

Podnoszenie kwalifikacji
Każda forma kształcenia podnosi kwalifikacje, jednak warto zauważyć, że to właśnie studia podyplomowe umożliwiają wykonywanie konkretnego zawodu. Jak to możliwe? Dotyczy to przede wszystkim nauczycieli. Na przykład osoby, które ukończyły już jakieś studia (np. filologiczne czy matematyczne) i chcą zatrudnić się w szkole, nie muszą wcale dodatkowo kończyć pedagogiki – wystarczy, że ukończą studia podyplomowe z tego zakresu. Bardzo często ta forma kształcenia umożliwia także nauczycielowi poszerzenie kręgu wykładanych przez niego przedmiotów (np. nauczyciel historii może ukończyć dodatkowo studia podyplomowe z zakresu nauczania prawa w szkole – taki kierunek oferuje np. Wyższa Szkoła Bankowa; więcej informacji można znaleźć na www.wsb.pl).

Studia podyplomowe szansą na wyspecjalizowanie się i status eksperta

Kierunki na studiach podyplomowych skupiają się wokół jednej, konkretnej grupy zagadnień. To sprawia, że studenci mają szansę na wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie. Przykładem mogą być prawnicy – absolwent prawa nie ma formalnie żadnej specjalizacji, może jedynie wiedzieć, jaka gałąź prawa interesuje go najbardziej. Na studiach podyplomowych będzie miał możliwość wyboru jednej z nich. To z kolei umożliwi mu wyspecjalizowanie się w wybranej przez niego dziedzinie.

Jakie korzyści może przynieść specjalizacja? Po pierwsze – lepsze stanowisko. Specjalista ma znacznie lepiej określony pakiet obowiązków i zajmuje się tylko zadaniami ze swojej dziedziny. Oczywiście pociąga to za sobą także wyższe zarobki.

Wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie to także początek drogi do stania się ekspertem i autorytetem – kimś niezastąpionym, o ogromnej wiedzy i doświadczeniu, a przede wszystkim kimś, kto cały swój zawodowy czas poświęca wąskiej grupie zagadnień.

Studia podyplomowe WSB
Coraz więcej uczelni oferuje kształcenie na studiach podyplomowych. Jedną z nich jest WSB, której placówki znajdują się w różnych częściach kraju, co ułatwia studentom ewentualny dojazd. Informacje o ofercie Wyższej Szkoły Bankowej można znaleźć pod adresem http://www.wsb.pl/kandydaci/studia-podyplomowe.

 

artykuł partnera
fot. pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama