Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Studia stacjonarne czy niestacjonarne?

2017-11-21

Wielu uczniów szkół średnich dotyka problem wyboru studiów. Pojawia się on zwłaszcza wtedy, gdy matura nie pójdzie po naszej myśli i brakuje nam punktów, aby dostać się na wymarzony kierunek. Trzeba wtedy zdecydować się na wybór innego trybu studiów, z którym wiążą się dodatkowe niedogodności. Mogą one niektórym przeszkadzać, a z drugiej strony wydają się lepsze. Z powodu tych wątpliwości postanowiliśmy określić, co jest lepsze – studia dzienne czy zaoczne?

Który tryb studiów jest bardziej opłacalny dla studenta?

Zacznijmy od opisu, na czym każdy z tych trybów polega. Studia stacjonarne są chyba dobrze znane wielu osobom i odbywają się one w formie dziennej. To znaczy, że zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku o przeróżnych godzinach. Najważniejsze jednak, że możemy uczęszczać na nie za darmo, ale warunek jest taki, że ciężej się dostać w rekrutacji. W przypadku studiów niestacjonarnych mamy odwrotnie, ponieważ musimy opłacić tu czesne za każdy semestr, a zajęcia odbywają się w soboty i niedziele.

Każdy tryb nauczania ma swoje plusy i minusy. Studia dzienne na pewno są wygodne dla każdego, ponieważ nie musimy ich opłacać. Jest to po prostu taka wersja chodzenia do szkoły. Mamy też pewność w tym przypadku, że nauczymy się więcej, ponieważ uczelnia ma do dyspozycji więcej czasu na organizację zajęć. Studia zaoczne mają to do siebie, że niestety ten poziom nauki jest niższy, ponieważ tryb weekendowy odbywa się też najczęściej raz w miesiącu, co bardzo utrudnia sprawę. Trzeba tu jednak wziąć pod uwagę, że mimo tych niedogodności, możemy zdobyć ten sam stopień naukowy przy dużo mniejszym poświęceniu godzinowym. Jest to korzystne dla naszej przyszłej pracy, ponieważ mamy papierek za studia, a dodatkowo doświadczenie nabyte w pracy.

Ciężko tak normalnie określić, który tryb studiów jest lepszy. Trzeba po prostu wybór dostosować do własnej sytuacji życiowej. Jeśli nie stać nas na opłacanie studiów lub nie chcemy tracić na to pieniędzy, lepiej pójść na studia stacjonarne. Jeśli jednak mamy problem z dostaniem się na wymarzony kierunek, a bardzo chcemy studiować, warto spróbować tych zaocznych, co da nam większą wolność do szukania pracy.

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama