Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Studia, szkoła policealna czy kursy zawodowe?

Co bardziej się opłaca?

2021-06-16 09:45:35

Studia dają wiedzę akademicką, lecz ich ukończenie nie gwarantuje znalezienia dobrze płatnej pracy. Z drugiej strony to właśnie wykształcenie wyższe lub jego brak może być czynnikiem ważącym, na decyzji podjętej przez rekrutera. Aby dostać dobrze płatną pracę, należy połączyć teorię z umiejętnościami praktycznymi. Tylko w jaki sposób to zrobić?

Sprawdź, jakie są możliwości po maturze.

Co wybrać: studia, szkołę policealną czy kurs zawodowy?

W skrócie:

  • Studia, szkoła policealna oraz kursy zawodowe są głównymi możliwościami, z których korzystają zarówno maturzyści, jak i osoby chcące przebranżowić się lub uzupełnić braki, czy też rozwinąć swoje umiejętności.
  • Każda z wymienionych alternatyw ma swoje wady i zalety, którymi należy się kierować podczas wyboru jednej z nich.
  • W powszechnej świadomości przestało obowiązywać przekonanie, że studia gwarantują pracę, a szkoła policealna jest dla tych, którzy nigdzie się nie dostali, choć pracodawcy dalej poszukują wykwalifikowanej kadry z udokumentowanym wykształceniem wyższym.

Kiedy warto wybrać szkołę policealną?

Szkoła policealna umożliwia praktyczne przygotowanie się do zawodu w zdecydowanie krótszym czasie od studiów. Zdobycie wiedzy, niezbędnej do zaliczenia egzaminów państwowych, trwa zazwyczaj od dwóch do czterech semestrów. Warto jednak zaznaczyć, że bardzo trudno o przyswojenie wszystkich umiejętności praktycznych i teorii w tak szybkim tempie. Z tego powodu znaczna część informacji jest pomijana. Pracodawcy mają tego świadomość, dlatego kiedy otrzymują dwa CV, jedno od osoby po studiach, a drugie od kogoś, kto ukończył szkołę policealną, to prawdopodobnie w pierwszej kolejności skontaktują się z kimś, kto ma wykształcenie wyższe.

Z drugiej strony, może się zdarzyć, że wybierzemy studia, po których będziemy mieli problemy ze znalezieniem pracy. W takim przypadku znaczna część z nas decyduje się na drugi kierunek. Niestety, występują wówczas co najmniej dwie przeszkody. Kiedy studiujemy dwa kierunki, to bardzo często może się zdarzyć, że pokryją się nam zajęcia lub terminy egzaminów i nie będziemy mieli możliwości podjęcia pracy na pół czy 3/4 etatu. Szkoła policealna jest z zasady mniej wymagająca. Zajęcia często odbywają się co drugi weekend, dzięki czemu nie pokrywają się plany zajęć, a jednak otrzymujemy zaświadczenie o posiadaniu konkretnego zawodu.

Kurs kwalifikacyjny wyłącznie jako alternatywa uzupełniająca

Nie polecamy kursu zawodowego jako jedynego wykształcenia w kierunku zawodowym. Kilka tygodni nie wystarczy na opanowanie umiejętności w stopniu gwarantującym jakiekolwiek zatrudnienie. Natomiast, kursy zawodowe stanowią bardzo ciekawą możliwość dla osób po technikum, studiach czy szkole zawodowej, które chciałyby nieco poszerzyć swoje umiejętności praktyczne lub wiedzę teoretyczną. Umożliwiają rozwój w zawodzie, ale nie są w stanie, stać się realną alternatywą dla kilkusemestralnej nauki w szkole policealnej lub na studiach.

Sprawdź, czy warto inwestować czas i pieniądze w kursy internetowe?

Wykształcenie wyższe w cenie, dlaczego pracodawcy doceniają studia?

Studia są dla wszystkich osób, które muszą mieć pogłębioną wiedzę teoretyczną na dany temat. Coraz częściej, podczas planowania zajęć, zwraca się również uwagę na ćwiczenia czy warsztaty. Mimo wyraźnej zmiany w kierunku zdobywania doświadczenia, to jednak elementy wykładowe są nieodłącznym aspektem edukacji wyższej. Pracodawcy chcą pracowników z dyplomami uczelni, ponieważ poświadczają one wiedzę zdobywaną przez lata. To jednak tylko składowa warunków przyjęcia na dane stanowisko. Bardzo ważnym czynnikiem są umiejętności praktyczne oraz doświadczenie zawodowe, którego same studia już nam nie dadzą.

Zobacz listę kierunków studiów, po których łatwo znaleźć pracę.

KK

fot. Andrea Piacquadio z Pexels

Słowa kluczowe: studia czy kursy, wykształcenie wyższe, studia, kursy zawodowe, szkoła policealna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?
Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?

Czy choroba na studiach pozwala na więcej dozwolonych nieobecności?

Polecamy
Gdzie załatwia się sprawy na studiach?

Administracja na uczelniach bywa skomplikowana... podpowiadamy, do kogo się zwrócić z różnymi sprawami i jak sprawnie załatwić różne sprawy!

Musisz to wiedzieć zanim pójdziesz na studia prawnicze

O studiach prawniczych marzy wielu uczniów szkół średnich. Co warto wiedzieć przed złożeniem podania na ten kierunek?

Ostatnio dodane
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.