Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Studiowanie dwóch kierunków - wady i zalety

2020-09-17 08:51:19

Studia traktujesz jako możliwość rozwijania siebie i swoich pasji, a czujesz, że jeden kierunek nie zaspokaja Twoich potrzeb? Już wiesz, że studiowanie dwóch kierunków jest możliwe i podejmujesz decyzję - rozpoczynam dodatkowe studia. Ciągle zastanawiasz się - czy sobie poradzę? Pozbądź się wszelkich wątpliwości - przedstawiamy szczerą listę wad i zalet studiowania dwóch kierunków

Zobacz też: Kluczowe pytania, które warto sobie zadać przed pójściem na studia.

Zmęczeni studenci

Wada: Plany nakładają się na siebie

Jeśli zdecydujemy się na studiowanie jednego kierunku dziennie, a drugiego zaocznie lub wieczorowo to prawdopodobnie unikniemy kolizji zajęć. Jednak co robić w sytuacji, gdy z różnych względów, podejmujemy drugi kierunek w tym samym trybie, co pierwszy? Największą przeszkodą studiowania w tej sytuacji są często nakładające się na siebie plany. Rozwiązaniem tego problemu może być zamiana grup ćwiczeniowych lub indywidualna organizacja studiów, która umożliwia eksternistyczne zaliczenie zajęć

Zaleta: Większa personalizacja programu studiów

Nasze zainteresowania mogą być na tyle szerokie, że jeden kierunek studiów nie spełni pokładanych w nim oczekiwań. Rozpoczęcie drugiego kierunku pozwala bardziej dopasować możliwości, które oferuje uczelnia do naszych indywidualnych predyspozycji. Dodatkowo, dwa kierunki studiów w CV będą świadczyć pozytywnie o kandydacie w oczach przyszłego pracodawcy. Będzie to oznaczać, że taka osoba jest ambitna, pracowita, dobrze zorganizowana i zaangażowana w to, co robi.

Wada: Natłok zajęć i zadań

Załóżmy, że uda nam się dopasować do siebie plany zajęć. Jednak nawet jeśli dopasujemy wszystkie kawałki tej misternie ułożonej mozaiki, to musimy liczyć się z tym, że będziemy na uczelni spędzać dużo czasu. Studenci dwóch kierunków często spędzają na zajęciach nawet dwanaście godzin! Niestety, ich praca nie kończy się wraz z opuszczeniem uniwersyteckich murów. Należy nastawiać się, że trzeba będzie więcej pracować samodzielnie. Mnożą się materiały do przeczytania potrzebne do przygotowania się na zajęcia i zadania przeznaczone do wykonania w domu. 

Zobacz teżWszystko, co musisz wiedzieć o załącznikach do CV

Zaleta: Możliwość przepisania niektórych ocen

W przypadku wybrania dwóch kierunków, które są pokrewne, może się okazać, że jesteśmy w stanie przepisać oceny z niektórych przedmiotów, przez co nie będziemy musieli powtórnie na nie uczęszczać. Warto wiedzieć, że nie ma wymogu, aby nazwy przepisywanych przedmiotów pokrywały się. Należy kierować się sylabusem, który precyzuje zakres materiału, potrzebnego do zdobycia zaliczenia. 

Wada: Dwa razy trudniejsza sesja

Regulaminy uniwersytetów wprowadzają limity egzaminów, do których może przystąpić student danego kierunku w czasie jednej sesji egzaminacyjnej. Kiedy jednak jesteśmy studentami dwóch kierunków, limity także są podwójne. Może to oznaczać, że w trakcie sesji będziemy mieli do zdania nawet około dziesięciu różnych egzaminów. Należy do tego doliczyć kolokwia na ćwiczeniach oraz różne projekty zaliczeniowe. Studenci dwóch kierunków nie mogą zostawiać nauki na ostatnią chwilę.

Zaleta: Dwa dyplomy

Niewątpliwą zaletą studiowania dwóch kierunków jest fakt, że gdy je ukończymy, otrzymamy dwa różne dyplomy. Jednoczesne rozpoczęcie kierunku, którego zwieńczeniem jest zdobycie tytułu licencjata ze studiami jednolitymi magisterskimi, powoduje, że szybciej otrzymamy wyższe wykształcenie w porównaniu do naszych koleżanek i kolegów z magisterki. Jednak nie zapominajmy, że wiąże się to także z napisaniem dwóch prac dyplomowych. Dobrze jest tak rozplanować nasze studia, żeby dwie obrony nie nałożyły się na siebie w czasie.

Zobacz też: Konspekt pracy licencjackiej - czym jest i jak go napisać?

MN

fot. sasint z pixabay.com

Słowa kluczowe: dwa kierunki studiów jednocześnie, studiowanie dwóch kierunków dziennie, plany się nakładają
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Seminarium na studiach - co to jest?
Seminarium na studiach - co to jest?

Na czym polega seminarium i kto je prowadzi?

Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.