Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Stypendia, które przysługują studentom

2017-10-17

Wyjazd na studia i dobry start często wiążą się z wieloma wyrzeczeniami i nieprzewidzianymi wydatkami, które niektórym mogą sprawić wiele kłopotów. W tej sytuacji warto wiedzieć o tym, że studentom przysługują specjalne świadczenia pomocy materialnej, na które praktycznie każdy ma szanse. Wiąże się z tym często dużo papierowych spraw nie do uniknięcia i długie kolejki do dziekanatów, ale warto postarać się o zapomogę. Z tego powodu przygotowaliśmy listę stypendiów, o jakie może starać się student.

Studencie! Sprawdź, czy należą Ci się dodatkowe pieniądze!

Stypendium socjalne
Zacznijmy od podstawowych świadczeń, o które może się starać każdy, u którego w rodzinie dochód na jedną osobę nie przekracza 1000 złotych netto. Jest to pomoc przygotowana specjalnie dla osób przyjeżdżających na uczelnie z bardzo daleka, aby pomóc w opłaceniu wyżywienia i mieszkania. Aby je zdobyć należy wypełnić specjalny wniosek i dołączyć do niego kilka dokumentów przedstawiających zarobki rodziców w ubiegłym roku. Jest tutaj także szansa na zwiększenie stypendium ze względu na zamieszkanie w miejscu, z którego dojazd utrudnia lub uniemożliwia codzienną naukę.

Stypendium rektora
Tutaj mamy do czynienia ze świadczeniami, o które może ubiegać się student z wysoką średnią uzyskaną w poprzednim roku studiów lub z osiągnięciami sportowymi, naukowymi oraz artystycznymi. W związku z tym składa się wniosek do dziekanatu swojego wydziału, wraz ze średnią ocen wyliczoną przez siebie.

Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia
W tym przypadku są to pomoce, które są przygotowane dla doktorantów. Przyznawane są za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe w swojej dziedzinie. Aby starać się o takie świadczenia należy złożyć wniosek z dodatkowymi dokumentami w dziekanacie swojego wydziału.

Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych
Świadczenie, o które może ubiegać się każdy z orzeczeniem o niepełnosprawności. W takiej sytuacji można liczyć po złożeniu wniosku na pomoc finansową.

Zapomoga
Ostatnia z rodzajów pomocy materialnej to jednorazowa możliwość zdobycia zapomogi z tytułu znalezienia się w trudnej sytuacji materialnej.

Warto pamiętać o tych świadczeniach zwłaszcza w tym momencie, ponieważ rok akademicki zaczął się niedawno i jest jeszcze czas na nadrobienie spraw papierkowych, które mogą wspomóc trochę studenta chcącego się uczyć w mieście, ale daleko od domu.

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama