Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Szara strefa, rachunki, długość umowy i wakacje

2008-08-28

W tej części naszego poradnika dowiesz się czy lepiej żeby właściciel miał zarejestrowaną działalność gospodarczą, co z płatnością za rachunki, na jak długo podpisać umowę i co zrobić z opłatami za wakacje?

Co z szarą strefą i rachunkami?


Najczęściej jest tak, że ten kto wynajmuje nam mieszkanie nie rejestruje w urzędzie swojej działalności. Przepisy wkrótce mają zmienić tę sprawę - planuje się wprowadzenie kas fiskalny lub obowiązku wystawiania faktur. Ten przepis albo rzeczywiście zlikwiduje szarą strefę albo powiększy jeszcze bardziej jej obszar.

Oczywiście najlepiej gdy taka działalność jest zarejestrowana. Nie ma groźby że najemca (czyli student) będzie straszył wynajmującego Urzędem Skarbowym. Niestety odprowadzony podatek zapewne zostanie doliczony do czynszu. Zazwyczaj wzrasta on o ok. 8,5 %. Zdarzają się sytuację, że w przypadku nielegalnego najmu, wynajmujący daje najemcy do podpisu razem z umową dokument z wypowiedzeniem, ale bez daty... W ten sposób w każdej chwili można zażądać wyprowadzki. Legalność w prosty sposób wiąże się z większym poczuciem bezpieczeństwa dla obu stron.

Rachunki

Rzadko zdarza się, że wynajmujący przepisuje na najemcę liczniki. Lepiej tego nie robić. Z pewności należy jednak wszystko dokładnie zawrzeć w umowie: jakie media należy opłacać i  do kiedy. Spółdzielnię, czy gazownię zawsze można poprosić o spisanie liczników i rozliczenie za konkretny okres. Oczywiście trzeba dokładnie zapisać stan liczników w umowie, w protokole przekazania. Na koniec energetykę można poprosić o rozliczenie za dany okres. Można się także umówić, że rachunki zapłacone zostaną z kaucji, która powinna być zwrócona w ciągu 30 dni.

Jeśli chodzi o inne usługi - internet czy telefon - właściciele mieszkań nie chcą tego brać na siebie i chyba słusznie. Najemna jest zmuszony takie umowy podpisywać na siebie.

Długość umowy

Jeśli wynajmujący chce z nami podpisać umowę na rok możemy użyć dość ważnego argumenty: co będzie gdy za kilka miesięcy nie będziemy mieli pieniędzy i przestaniemy płacić za mieszkanie? Czy nie lepiej podpisać umowę na czas nieokreślony? Podpisanie umowy na rok ma dać wynajmującemu pewność, że nie będzie musiał szukać w ciągu roku nowych lokatorów. Tylko co lepsze: pewność i brak pieniędzy za mieszkanie czy nowi lokatorzy z kasą?

Najlepiej podpisać zatem umowę na czas nieokreślony. W przypadku niezapłacenia za rok (przy umowie na czas określony) - gdy taka umowa została podpisana - można się sądzić, ale po co? Z korzyścią dla obu stron lepiej podpisać umowę na czas nieokreślony, nawet z dwumiesięcznym czasem wypowiedzenia.

Opłata za wakacje

Trudno uchylić się z opłaty za wakacje. Niestety także od lipca do września będziemy musieli sięgnąć do portfela. Student chce mieć zapewnienie, że dany lokal będzie czekał na niego po wakacjach zatem musimy się zgodzić na 50% za wakacyjne miesiące. Najczęściej dwa - bo  dla właścicieli mieszkań wrzesień to nie wakacje. Raczej nie znajdziemy oferty, w której za miesiące letnie płacilibyśmy mniej niż połowę. Wiadomo, że właściciel chce zarabiać. Najczęściej mieszkanie kupione jest jeszcze z kredytu a to w dużej mierze przez drożejące ceny kredytów podrożały ceny najmu.

Jakub Guder (jakub.guder@dlastudenta.pl)
Krystyna Krzesaj
fot. sxc

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

 • umowa na czas określony [0]ten artykuł to jakaś bzdura, w umowie na czas określony można i zawiera się zapis o np miesięcznym wypowiedzeniu. umowa na czas nieokreślony nie jest korzystna dla wynajmującego, bo z nią trudno jest ...

  2012-08-09, 19:11:06
  Max
 • taa [0]tylko dlaczego wszyscy właściciele mieszkań chcą umowę na czas określony? dwa lata temu wszyscy podpisywali na czas nieokreślony, teraz się uwzięli i nie chcą, a że jest to niezbyt bezpieczne dla loka...

  2009-09-04, 09:20:51
  maga
Zobacz wszystkie wypowiedzi
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama