Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Technik farmaceutyczny powraca - czy ten kierunek to recepta na Twój sukces?

2019-04-02 09:24:42

Wiosną 2017 roku portale branżowe informowały, że apteka wkrótce stanie się miejscem tylko dla magistrów, a system szkolnictwa nie wypuści już nowych pokoleń techników farmaceutycznych. Okazało się, że pożegnanie z tym kierunkiem nie trwało zbyt długo – we wrześniu tego roku szkolnego kształcenie techników zostanie wznowione! Czy ponownie otwarte klasy to Twoje przeznaczenie? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o zawodzie technik farmaceutyczny.

TEB Edukacja

Czym zajmuje się technik farmaceutyczny?

Zgodnie z nową podstawą programową ukończenie szkoły policealnej w tym zakresie będzie uprawniało do współuczestniczenia w sporządzaniu i wytwarzaniu produktów leczniczych, suplementów diety, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, sporządzaniu preparatów leczniczych do żywienia pozajelitowego i dojelitowego, produktów radiofarmaceutycznych, wytwarzania płynów infuzyjnych, przygotowywania roztworów do hemodializy i dializy dootrzewnowej oraz przygotowywania leków w dawkach dziennych, w tym leków cytostatycznych zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z przepisów obowiązujących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Oprócz samego współwytwarzania produktów leczniczych, szkoła przygotuje do współprowadzenia obrotu produktami dopuszczonymi do obrotu aptecznego i pozaaptecznego, jak również współuczestniczenia w analizach i procesie kontroli produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych w laboratoriach.

Wespół w zespół, czyli z kim?

Zagadnienie „współuczestnictwa” jest kluczowe przy opisie uprawnień technika farmaceutycznego. Technik nie może w pełni samodzielnie wykonywać farmaceutycznych obowiązków, a jego działania muszą być nadzorowane przez magistra farmacji. Z tego też powodu często mimo podobnych umiejętności uprawnienia tych dwóch osób nie są równe.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że nauka w szkole policealnej (cztery semestry) jest znacznie krótsza niż pełnowymiarowe studia. – W naszych szkołach stawiamy na zdobywanie doświadczenia i świetną kadrę nauczycielską, dlatego nasi absolwenci wychodzą świetnie przygotowani – mówi Paweł Sakowski, Dyrektor TEB Edukacja w Poznaniu. – Nowe przepisy dodatkowo kładą większy nacisk na praktykę wydłużając ją z czterech do ośmiu tygodni. To na pewno wyjdzie naszym uczniom na dobre – przekonuje.

Ile zarabia technik farmacji?

Przejdźmy więc do konkretów. Według danych technik farmaceutyczny zarabia w zależności od rodzaju apteki średnio od 2215 złotych netto (w aptekach niesieciowych) do 2361 złotych netto (w dużych aptekach sieciowych). Dla porównania zarobki magistra farmacji wahają się w okolicach 3492-3605 złotych netto. Jednocześnie warto także zaznaczyć, że na osobie technika spoczywa mniejsza odpowiedzialność, także karna. Nadzór pełniony nad nim jest więc pewnego rodzaju parasolem ochronnym.

Powrót kształcenia techników farmaceutycznych oznacza, że kierunek był chętnie wybierany, a wypuszczani absolwenci znajdowali zatrudnienie na rynku pracy. Szkoły policealne przyznają, że zainteresowanie zmianami w szkolnictwie jest duże, a przyszli uczniowie już pytają o wprowadzenie starego-nowego kierunku.

Artykuł Partnera

fot. materiały prasowe TEB Edukacja

Słowa kluczowe: kierunek, studiowanie, studia medyczne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Polecamy
Musisz to wiedzieć zanim pójdziesz na architekturę

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na aplikację na ten kierunek.

Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Ostatnio dodane
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Popularne