Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Technik usług kosmetycznych - zawód z przyszłością

2017-08-09

Kosmetologia to dziś jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin. Postęp technologii, nowe odkrycia chemiczne, rozwój biotechnologii sprawiają, że dziś kosmetyka to coś więcej niż nakładanie maseczek i malowanie paznokci. Jeszcze paręnaście lat temu tak właśnie postrzegano kosmetyczki, dziś jednak wszystko się zmienia. 

KosmetologiaDroga przygotowania do zawodu i pracy w salonie kosmetycznym może być różna. Całkowite minimum dają kursy zawodowe. Niestety nie ma w tym zakresie jednolitej koncepcji, czas ich trwania, program, realizowany materiał zależą tylko i wyłącznie od placówki, która je organizuje. Drugą drogą jest podjęcie nauki w szkole policealnej, która skupia się przede wszystkim na praktycznych aspektach zawodu. Droga trzecia to studia licencjackie, a potem magisterskie, które wyposażają absolwentkę zwłaszcza w wiedzę teoretyczną.
    
Jak wygląda nauka w studium? Jaki program jest realizowany? Po pierwsze zaznaczyć należy, że samo ukończenie szkoły nie jest równoznaczne z otrzymaniem dyplomu technika. Do tego potrzebne jest zaliczenie egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie – w tym przypadku dwóch. Dopiero wtedy możemy nazwać się dyplomowanymi kosmetyczkami. Wyzwanie niełatwe, ale nie niemożliwe do zrealizowania. Niewątpliwie z korzyścią dla przyszłych kosmetyczek jest zatrudnianie przez szkołę nauczyciela z uprawnieniami egzaminatora. Taki wykładowca czy instruktor nie tylko przekaże nam wiedzę, ale pokaże nam również w jaki sposób obronną ręką wyjść z konfrontacji z egzaminem.
    
Nim jednak dotrzemy do egzaminów czeka nas praca. Dwa lata wydawać się mogą ogromem czasu, miną jednak niepostrzeżenie. Kandydatki i kandydaci na przyszłych techników będą musieli przyswoić wiedzę z zakresu podstaw anatomii człowieka, perfekcyjnie opanować budowę skóry i jej fizjologię. Jeśli zdecydujesz się na wybór tego kierunku dowiesz się także jak rozpoznawać stany patologiczne na skórze i w jakich przypadkach należy klienta bezwzględnie odesłać do lekarza. Będziesz uczyć się o wpływie odżywiania na stan skóry, poznasz podstawy dietetyki, dzięki którym wzbogacisz w przyszłości swój warsztat pracy. Zanim przystąpisz do egzaminu na pierwszą kwalifikację przyswoisz wiedzę z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej twarzy, szyi i dekoltu. Dowiesz się jak rozpoznawać rodzaje cer, jak planować ich pielęgnacje w gabinecie kosmetycznym i w domu, poznasz składniki kosmetyków i technologię ich przygotowywania. Będziesz mieć również okazję zapoznać się z profesjonalną aparaturą, urządzeniami wykorzystywanymi w trakcie zabiegów.  
    
Słuchaczki zwykle najbardziej lubią zajęcia praktyczne, w trakcie których, obok podstawowych zagadnień takich jak henna, czy masaż twarzy, nauczysz się stosować prądy, światło, ultradźwięki, wykonywać oczyszczanie, nakładać substancje złuszczające, np. kwasy, dobierać maski pielęgnacyjne czy wreszcie wykonywać makijaże.
    
Po pierwszym roku nauki czeka cię pierwszy egzamin. Niezależnie od jego wyniku w drugim roku twoje wysiłki skupione będą na pielęgnacji dłoni, stóp i ciała. Dowiesz się jak wykonywać różne rodzaje manicure, jak dbać o stopy – te zdrowe i te z problemami. Wiele słuchaczek po tych zajęciach decyduje się zdobyć dodatkowe kwalifikacje na dość młodym kierunku jakim jest podologia.  Część z kolei odkrywa w sobie pasję do zdobienia i pielęgnacji paznokci i tę pasję przekuwa potem w przynoszący im dochód zawód.     
     
W trakcie drugiego roku będziesz również uczyć się jak wykonywać masaże relaksacyjne, jak pielęgnować ciało, likwidować cellulit czy rozstępy, jak pozbywać się niechcianego owłosienia. Ten obszar wiedzy pozwala rozwinąć skrzydła osobom myślącym o podjęciu pracy w ośrodkach spa czy odnowy biologicznej. W większych miastach powstaje coraz więcej salonów o wąskiej specjalizacji jaką jest np. właśnie depilacja. To również szansa zawodowa dla wielu słuchaczek. Drugi rok nauki kończy się egzaminem potwierdzającym drugą kwalifikację. Egzamin ten kończy jednocześnie cały cykl nauki, potem pozostaje już czekać na wyniki.     
     
Coraz częściej kosmetyczki zajmują się również pielęgnacją skóry głowy i włosów. Z myślą o osobach zainteresowanych tym tematem, w Policealnym Studium Oświata została utworzona pierwsza we Wrocławiu roczna szkoła policealna - Trychologia kosmetyczna. Ta bardzo młoda w Polsce dziedzina rozwija się w błyskawicznym tempie niosąc za sobą wiele wyzwań, ale także możliwości. To kierunek dla osób z zacięciem naukowym, niewątpliwie jednak wcześniejsze ukończenie studium kosmetycznego jest dobrą bazą do dalszego rozwoju w tym obszarze.
    
Technik usług kosmetycznych to zawód samodzielny, który pozwala zarówno na podjęcie pracy w salonie, jak i prowadzenie własnego biznesu. Dyplomowana kosmetyczka posiada pełne kwalifikacje do wykonywania zabiegów, a zajęcia z prowadzenie działalności gospodarczej i marketingu pozwalają jej rozwinąć skrzydła również z obszarze zarządzania swoją firmą.

http://oswiata.wroc.pl/

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama