Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Tylko nie w piżamie, proszę, czyli o tym jak uczyć się online

2020-12-01 12:51:44

Gdyby nie było pandemii, uczelnie byłyby pełne studentów. Czy któryś z nich odważyłby się przyjść do szkoły w piżamie? Raczej nie. W trakcie wymuszonej przez okoliczności nauki online, wielu młodych ludzi czuje się jednak zwolnionych z przestrzegania pewnych zasad. Ale warto wziąć się w garść. To kwestia samodyscypliny, szacunku dla siebie i innych. Co jeszcze warto wiedzieć o tym, jak uczyć się online? Mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Studentka na zajęciach zdalnychNa pewno tęsknisz za uczelnianym życiem, za gwarem na korytarzach, spotkaniami z ulubionymi wykładowcami, rozmowami, żartami czy wspólną kawą. Nic dziwnego. Człowiek jest istotą społeczną, potrzebuje kontaktu z innymi.

Dziś nie ma jednak wyboru. Z powodu pandemii nauka odbywa się zdalnie. Czy będzie ona skuteczna i przyjemna, to zależy również od ciebie.

Włącz kamerę

To ważne, abyś w trakcie zajęć widział wykładowcę oraz innych uczestników a oni, żeby widzieli ciebie. Najlepiej nie w piżamie i nie w łóżku, chyba, że zdrowie ci szwankuje.

Tylko wtedy, gdy się widzicie, jest właściwa interakcja – niezwykle cenna w procesie nauczania i uczenia się. – Jest mimika, gestykulacja, dramaturgia – to tworzy dynamikę zajęć, mobilizuje i pozwala stworzyć więź profesor – student. Łatwiej jest też budować społeczność i zachować regularny kontakt wykładowcy ze studentami poprzez e-maile, czaty i fora.

Aby widzieć się nawzajem, trzeba mieć jednak dobre łącze internetowe. Jeśli masz z tym problem, zmień dostawcę. Gdy pokonasz bariery techniczne, będzie ci dużo łatwiej.

Zainwestuj w jakość dźwięku

Dobra jakość dźwięku jest fundamentalna. – W trakcie zajęć online trzeba dobrze słyszeć, jeśli jest inaczej, to wszystko zaburza – podkreśla wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula Marcin Antosiewicz. Gdy dźwięk jest kiepski, możesz czegoś nie zrozumieć, nie usłyszeć, stracić wątek lub niewłaściwie reagować. Dobry sprzęt kosztuje dziś grosze. Warto w niego zainwestować. To kwestia twojego komfortu i satysfakcji.

Zadbaj o wygodę

Nauka zdalna ma tę przewagę nad tradycyjnymi formami nauczania, że możesz stworzyć dla siebie idealne warunki. Znajdź wygodne miejsce, zadbaj o światło, zaparz kubek dobrej herbaty lub kawy. Niech czas nauki będzie dla ciebie czasem przyjemnym, a nie kolejnym ciężkim obowiązkiem. Wcześniej wywietrz pomieszczenie, w którym będziesz się uczył. To ważne dla twojego mózgu. Lepsze dotlenienie oznacza większą efektywność i zdolność do intensywnej pracy intelektualnej.

Warto też zadbać, aby twoje miejsce do nauki było uporządkowane, bo to zdecydowanie sprzyja koncentracji.           

Zorganizuj się

– Naukę zawsze powinno się sobie zaplanować – mówi Marta Kozak-Gołębiowska, dyrektor Centrum Edukacji Cyfrowej w Uczelni Vistula. Wykłady i ćwiczenia zaznacz w kalendarzu. Nawet jeśli widnieją w systemach uczelnianych, możesz o nich zapomnieć.

Dobrą praktyką jest też archiwizowanie wszystkiego, co naprawdę jest ważne – online, np. w chmurze i offline, np. w specjalnie stworzonych katalogach czy segregatorach na notatki, jeśli robisz je ręcznie.

Śledź także swoje postępy – użyj notesu, plannera lub narzędzia internetowego, aby rozpisać kolejne etapy nauki i oznaczać je jako zakończone po przejściu kolejnych zajęć.

Pilnuj również terminów oddawania prac cząstkowych i wypełniania testów – pamiętaj, że jeśli będziesz spóźniać się, może to negatywnie wpłynąć na oceny końcowe.

Wykorzystaj swoje talenty

W trakcie nauki rób notatki w komputerze, a jeszcze lepiej ręcznie, bo ręczne pisanie wspiera proces zapamiętywania. Z kolei robienie notatek w komputerze jest o tyle efektywne, że możesz nie tylko zapisywać teksty, ale też robić zrzuty ekranu w przypadku ważnych ilustracji czy schematów.

Użyj też swoich uzdolnień, aby wspierały cię w procesie nauki online. Jeśli lubisz rysować, twórz sobie wizualne notatki z zajęć. Używaj kolorów, rysunków, aby lepiej zapamiętać treści. Dla słuchowców – dobrym pomysłem jest z kolei odsłuchiwanie nagrań z wykładów. Możesz także nagrywać swoje własne przemyślenia i notatki na dyktafon w telefonie. Osoby o umyśle analitycznym powinny zaś tworzyć notatki w formie tabel i wykresów, a te, które zwykle myślą nad wieloma rzeczami na raz i lubią dygresje, niech robią notki w formie mapy myśli.

Zadbaj o motywację

Studiując online czasem trudno utrzymać motywację do uczenia się. Gdy myślisz o tym, że musisz zaliczyć cały długi przedmiot, często od razu odechciewa się nauki, zadanie wydaje się zbyt duże do udźwignięcia. – Podziel więc proces na małe etapy – radzi Marta Kozak-Gołębiowska. – Niech to będzie nawet 15-20 minut nauki dziennie. Każdy kolejny etap zaznacz sobie po jego ukończeniu jako zaliczony – będziesz widzieć swoje postępy na własne oczy, a to dobrze wpływa na motywację.

Staraj się utrzymywać kontakt z innymi studentami. Stwórzcie własną grupę przy użyciu mediów społecznościowych, wspierajcie się nawzajem i motywujcie.

Kontaktuj się też z wykładowcami. Zadawaj pytania i dziel się wątpliwościami. Na pewno cię wesprą.

Poza tym nagradzaj się! Za każdą pracę, zaliczony egzamin czy zdany semestr – podaruj sobie jakąś mniejszą lub większą nagrodę. To naprawdę działa.

Studiowanie online jest super

Studia to wspaniały czas w życiu człowieka. Najważniejsze jest to, że uczysz się nowych rzeczy, rozszerzasz horyzonty, poznajesz ludzi i odkrywasz siebie. Każda forma uczenia się ma swoje zalety i ograniczenia. Każda z nich jest super. Dzięki studiom online rozwijasz kompetencje cyfrowe. Wyrabiasz u siebie samodyscyplinę i umiejętność zarządzania czasem. Uczysz się też kreatywności. To ważne w życiu kompetencje. Wykorzystasz je w przyszłości – z sukcesem.

ip

fot. Shutterstock

Słowa kluczowe: Vistula, Nauka online, Zajęcia zdalne, Poradnik, Jak się skutecznie uczyć?
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Kim jest dziekan?
Kim jest dziekan i jakie są jego obowiązki?

Sprawdź, czym zajmuje się głowa wydziału na uczelni wyższej.

Zmęczeni studenci
Studiowanie dwóch kierunków - wady i zalety

Chcesz rozpocząć drugi kierunek, ale nie wiesz, czy sobie poradzisz? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce!

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.