Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Uniwersyteckie abecadło - pojęcia, które każdy student powinien znać!

2018-01-04 16:08:21

Studencki słownik to zbiór stwierdzeń, które zdarzają się być niezrozumiałe dla ludzi spoza uniwersytetu. Problem z nimi mogą mieć jednak także osoby dopiero rozpoczynające naukę w szkole wyższej. Dlatego też, w celu ułatwienia skojarzenia niektórych słów, przygotowaliśmy listę najpopularniejszych pojęć używanych na uczelni i dodaliśmy do nich krótkie opisy. Poznajcie uniwersyteckie abecadło!

Słownik dla początkujących studentów.

Czesne – comiesięczne lub semestralne opłaty, które musi wnieść student, aby móc kontynuować studiowanie na uczelni prywatnej lub na studiach zaocznych.

ECTS – system punktowy, który jest liczony za zaliczenie każdego przedmiotu. Należy zdobyć określoną liczbę ECTS-ów, aby móc ukończyć dany etap studiów.

Godziny rektorskie/dziekańskie – czas wolny od zajęć dydaktycznych, dodatkowo uchwalony przez rektora lub dziekana.

Indeks – zielona książeczka, która służy do tego, aby zbierać podpisy wykładowców i ćwiczeniowców, potwierdzające zaliczenie semestru. Aktualnie wiele kierunków studiów korzysta już z elektronicznych indeksów. 

Kampania wrześniowa – nie jest to zwrot odnoszący się do wojennych wydarzeń z historii naszego kraju. Dotyczy on egzaminów w sesji letniej, które odbywają się na przełomie czerwca i lipca. Poprawy następują właśnie we wrześniu, więc jeśli ktoś nie zaliczy testu w pierwszym terminie, czeka go tzw. "kampania".

Kolos (inaczej: kolokwium) – jest to odpowiednik sprawdzianu w szkole.

Sesja – czas egzaminów zaliczeniowych na koniec semestru. Przez studentów nazywana często – kolejną maturą.

Stypa – pojęcie nie odnosi się na studiach do czegoś przykrego. Nie jest to także żaden posiłek. Stypa to po prostu stypendium.

Wejściówka – wyraz kojarzony z gimnazjum lub szkoły średniej. Dotyczy krótkiej kartkówki, która ma na celu sprawdzenie, czy studenci uczą się na bieżąco zadanych materiałów.

Zajęcia – na uniwersytetach nie mówi się już "lekcje". Podstawowym pojęciem są "zajęcia". Można powiedzieć jednak także "ćwiczenia", "konwersatorium", "wykład" lub "laboratorium" (inaczej: laborki).

Zaliczenie (inaczej: zalka) – to tak jakby zdobycie "dwójki" w szkole. W tym przypadku nie patrzy się jednak na zdobyte oceny. Najważniejsze, że dany przedmiot został przez studenta zaliczony.

Zjazd – ma podwójne znaczenie. Może to być po prostu zasypianie pod koniec wykładu, a także dni, w których odbywają się zajęcia w trybie studiów zaocznych.

Życie studenckie – czas, który student spędza poza uczelnią.

Życie studenta - czas, który student spędza na uczelni.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: słownik, słowa, stwierdzenia, zbiór, wyjaśnienie, niezrozumiałe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Dania z wykorzystaniem makaronu na studencką kieszeń

Może Cię zaskoczyć prostota wykonania swojego ulubionego dania!

Jak mądrze zarządzać finansami na studiach? Poznaj kilka zasad i tricków

Studenckie życie może sporo kosztować... dowiedz się, jak nie zbankrutować oraz odłożyć sobie coś na zapas!

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.