Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Warunek na studiach - status studenta po niezdanej sesji

2018-02-14

Nauka do sesji egzaminacyjnej potrafi przytłoczyć niejednego studenta. Duża ilość materiału i testów do zaliczenia powoduje, że nie każdemu udaje się zdać za pierwszym razem. Dlatego istnieje możliwość podejścia do kolejnej próby w trakcie poprawek. Wiele osób myśli jednak, że jest to ostatnia szansa na zaliczenie, po której łatwo stracić status studenta. To nieprawda, ponieważ możemy wystąpić jeszcze o warunek na studiach, któremu chcielibyśmy poświęcić ten artykuł.

Jak uzyskać wpis warunkowy i z jakimi kosztami się to wiąże?

Czym jest warunek na studiach?

Wpis warunkowy to płatna możliwość uratowania swojego statusu w szkole wyższej w przypadku niezdanej sesji z jednego lub więcej przedmiotów. Pozwala on uzyskać szansę na powtórzenie semestru lub kolejne podejście do egzaminu - w zależności od decyzji osoby prowadzącej zajęcia.

Ile kosztuje powtarzanie semestru na studiach?

Uzyskanie warunku na studiach nie jest proste, ponieważ wymaga opłacenia niezaliczonego przedmiotu w sesji. Koszt niezdanego egzaminu jest zależny od wytycznych uczelni na dany kierunek studiów. Ustalanie cen ma jednak ścisły związek z przelicznikiem godzin pracy studenta, który w szkołach wyższych uwidacznia się jako punkty ECTS.

Tego typu przelicznik ocen ma wpływ na koszt warunku. Każde 30 godzin pracy na uczelni przekształca się w 1 punkt ECTS, więc czym więcej będzie miał ich niezaliczony przedmiot, tym wyższą cenę student zapłaci za możliwość kolejnego podejścia do egzaminu.

Podanie o warunek

Jeśli słabe oceny na studiach nie pozwolą studentowi przejść do następnego semestru, będzie on zmuszony postarać się o opisywane świadczenie za opłatą. W tym celu wymagane jest specjalne podanie o wpis warunkowy do dziekanatu, gdzie zostają podjęte oficjalne decyzje na temat przyszłości studenta.

Warunki na studiach pozwalają uniknąć skreślenia z listy studentów, jednak warto pamiętać o tym, że nie można mieć ich nieograniczoną ilość. Zazwyczaj na uczelniach pojawia się limit trzech tego typu wpisów na rok akademicki, a dwóch na semestr. Nie zawsze jednak przekłada się to na praktykę, ponieważ sytuacja każdego studenta z niezaliczonym przedmiotem oceniana jest indywidualnie.

Czasami wpis warunkowy nie satysfakcjonuje studentów, więc wolą oni zmienić kierunek. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, jak zrezygnować ze studiów.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama