Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Wszystko, co trzeba wiedzieć o studiach pedagogicznych

2020-07-31 09:58:03

Od zawsze marzysz o pracy z dziećmi? A może to działalność w specjalistycznych stowarzyszeniach i fundacjach jest bliska Twoim planom na przyszłość? Wszystko wskazuje na to, że studia pedagogiczne to idealny wybór dla Ciebie. Poniżej znajdziesz kilka faktów na temat tego kierunku. Dzięki nim dowiesz się, jak będą wyglądały Twoje najbliższe 3 lata na uczelni!

studia pedagogiczne

Atrakcyjna siatka przedmiotów

Choć pedagogika kojarzy się przeważnie z przedmiotami humanistycznymi, to program nauczania na tym kierunku jest dużo bardziej różnorodny. W dużej mierze zależy on od doboru specjalności, ale przyszli studenci muszą przygotować się na pewno na zajęcia z podstaw psychologii, dydaktyki nauczania, wstępu do filozofii czy metodologii badań pedagogicznych. Co więcej, będą zgłębiać wiedzę z takich dziedzin jak języki obce oraz bardziej szczegółowe odłamy wspomnianych już psychologii czy pedagogiki m.in. z psychologii rozwojowej, psychologii i socjologii wychowania, systemów pedagogicznych, pedagogiki społecznej czy historii myśli pedagogicznej. Nie zabraknie też zajęć ze statystyki np. statystyki w badaniach pedagogicznych.

Ciekawy wybór specjalności

Pedagogika skierowana jest przede wszystkim do osób lubiących pracę i kontakt z ludźmi, ale także do tych, którzy mają szerokie zainteresowania. To ostatnie widoczne jest także w doborze specjalności. Na tym kierunku uczący się będą mogli decydować spośród wielu ciekawych wariantów. Przykładowo, mająca pedagogikę w swojej ofercie studiów licencjackich Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, https://www.wsb.net.pl/studia-i-stopnia, proponuje zainteresowanym takie specjalności jak:

  • Animacja kultury z arteterapią,
  • Animacja rozwoju osobistego – coaching, mentoring i tutoring,
  • Logopedia,
  • Pedagogika małego dziecka,
  • Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i socjoterapia,
  • Pedagogika pracy z BHP,
  • Pedagogika rodziny – asystent rodziny i osoby starszej,
  • Pedagogika zdrowia z psychodietetyką,
  • Resocjalizacja i pedagogika penitencjarna,
  • Terapia zajęciowa.

Szerokie perspektywy zawodowe

Absolwenci studiów pedagogicznych mają szansę rozpocząć pracę w wielu miejscach. Specjaliści z tego zakresu są poszukiwani do pracy m.in. w placówkach opiekuńczo-resocjalizacyjnych (np. w rodzinnych domach dziecka, ogniskach wychowawczych, bursach szkolnych) czy w instytucjach oświatowych i jednostkach kulturowych. Niewielu początkujących studentów wie, ale po pedagogice jest również możliwość podjęcia pracy organizacjach rządowych i pozarządowych (fundacjach, stowarzyszeniach), a nauka na tym kierunku pozwala też na zatrudnienie w szeroko rozumianym sektorze usług społecznych.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: jak wyglądają studia, studiowanie pedagogiki, praca z dziećmi, zajęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • licencjat [0]
    olgawaw
    2022-12-29 14:43:06
    Od siebie mogę powiedzieć, że na studiach pedagogicznych przedmioty są naprawdę ciekawe i mi akurat nauka na tym kierunku przychodzi z łatwością. Co prawda jestem dopiero na pierwszym roku pedagogiki, ale jestem mega zadowolona. Podejrzewam, że to tez kwestia tego, że ja robię swój licencjat online na WSKZ, więc mogę na spokojnie się z materiałami zapoznawać, analizować i wyciągać wnioski bez pośpiechu. No i same materiały są też tak opracowane, że jakoś łatwiej wiedza wchodzi do głowy. :D
  • WSNS Warszawa [0]
    Moniczka
    2021-06-14 20:08:08
    Na pewno trzeba wiedzieć, że WSNS w Warszawie również oferuje takie kierunki i można sporo się w tym temacie dowiedzieć. Ja sama jestem po tej szkole i niemal od razu znalazłam pracę.
Zobacz także
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Polecamy
Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Sesja na studiach - co to jest i kiedy się odbywa?
Sesja na studiach - co to jest i kiedy się odbywa?

Zobacz, co musisz wiedzieć o sesji egzaminacyjnej.

Ostatnio dodane
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Popularne