Poradnik najemcy - Studia

Wynajem mieszkania lub pokoju? Oto, co musisz wiedzieć

2017-06-09 13:48:56

Bardzo dużo studentów pochodzi albo z okolic miasta, w którym studiują, albo z całkowicie innej części Polski. Dojeżdżanie nie wchodzi więc w grę. Zdecydowanej większości nie stać na kupno mieszkania, więc decydują się na wynajmowanie od kogoś. Wynajem mieszkania jak i pokoju rządzi się podobnymi prawami. Jak szukać, na co uważać i zwracać uwagę? Oraz dlaczego umowa jest tak ważna? Odpowiedzi poniżej.

flatPoszukuję mieszkania lub pokoju na wynajem…

No właśnie. Po pierwsze: oszacuj koszty. Pomyśl, ile jesteś w stanie wydać na wynajem, czy będziesz łożył sam, czy będziesz mógł liczyć na pomoc rodziców. Załóż sobie górną granicę pieniężną już z opłatami. Najlepszy czas na szukanie stancji w przystępnej cenie to koniec maja/początek czerwca. Swoje kwatery opuszczają studenci, którzy już kończą naukę, dużo studentów wraca na wakacje do domu… Jest to szansa na znalezienie sobie przyjemnej, komfortowej stancji, w dobrym standardzie i adekwatnej, niezawyżonej cenie. Natomiast najgorszym okresem na najem jest wrzesień. Ceny gwałtownie rosną, bo zdesperowani studenci jeszcze nie mają gdzie mieszkać a już zaraz październik i początek roku akademickiego. Dlatego właściciele narzucają ogromną kwotę za wynajem, bo wiedzą, że i tak ktoś się na nią zgodzi.
 

Po drugie: lokalizacja. Mieszkania bliżej centrum lub uczelni będą zawsze droższe – miej to na uwadze. Zastanów się, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na dojazd na uczelnię lub do pracy. Czasami warto odpuścić sobie tę 5 minut krótszą trasę na rzecz tańszego lokum.

Po trzecie: standard. Nie daj sobie wcisnąć niezadbanego i niewyremontowanego mieszkania za niebotyczną kwotę. Mieszkanie lub pokój pod najem powinien spełniać pewne standardy, a już w szczególności, gdy naznaczony jest zębem czasu: nikt nie chce mieszkać w pokoju pamiętającym czasy Gierka lub gotować w kuchni, w której zalegający kurz i brud prowadzą już własne życie.

Na co powinno się zwracać uwagę

Czy działają włączniki światła, czy okna się domykają, czy nigdzie nie cieknie, czy nie ma nigdzie pleśni lub grzyba, czy podstawowe sprzęty takie jak pralka, lodówka itp. działają… Po prostu czy mieszkanie jest „w stanie używalności”. Właściciele naprawdę potrafią zapewniać, że wszystko jest w porządku, a nagle okazuje się, że poprzedni najemcy zepsuli pralkę. Warto jest przy najmie spisać tzw. protokół zdawczo – odbiorczy. Ochroni to ciebie przed ewentualnym oskarżeniem o coś, czego nie zepsułeś, bo było tak wcześniej, a właściciel nie chce oddać za to kaucji.

Skoro o kaucji mowa: zdarzają się właściciele, którzy kaucji nie biorą. Owszem, jest to rzadkość, ale jednak zdarza się. Zawsze, szczególnie jeśli wynajmujesz pokój i dzielisz mieszkanie z innymi ludźmi, płać kaucję. Zazwyczaj jest ona w wysokości jednomiesięcznego czynszu, bez opłat. Kaucja jest zwrotna. Generalnie jest to finansowe zabezpieczenie na wypadek, gdy coś popsujesz, np. zarwiesz łóżko, ale także gdy współlokator zepsuje coś w części wspólnej, np. pralkę. Wtedy tylko on za to odpowiada i tylko on za to płaci – z kaucji właśnie.

Warto także spytać, kto mieszka za ścianą. Nikt nie chce słyszeć wiecznych imprez, hałasujących dzieci czy awanturujących się sąsiadek. Sąsiedzi to także ważna rzecz, którą powinno uwzględnić się przy decyzji o wynajem.

Umowa – najważniejsza rzecz przy wynajmie


Jesteś już zdecydowany, przyjeżdżasz podpisywać umowę, ale właściciel mówi, że jeszcze niegotowa, że podpiszesz przy okazji jak już tu zamieszkasz itp… Nigdy nie zgadzaj się na zamieszkanie bez umowy. Umowa jest dokumentem prawnym, zabezpieczającym m.in. przed bezprawnym wywaleniem z mieszkania bez powodu. To także dowód na to, że np. wpłaciłeś kaucję, masz podany termin płatności oraz okres wypowiedzenia. Jest to zabezpieczenie zarówno dla ciebie, jak i właściciela w razie ewentualnych szkód lub zażaleń.

HK

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: jak wynająć mieszkanie, porady jak wynająć mieszkanie, na co zwracać uwagę przy wynajmie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na studia?
Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na studia?

Szukanie odpowiedniego lokum na czas studiów to jedno z większych problemów młodych ludzi.

Co trzeba kupić przed wyprowadzeniem się z domu?
Co musisz wziąć ze sobą, kiedy wyjeżdżasz na studia? [LISTA]

6 rzeczy, które koniecznie musisz mieć podczas przeprowadzki do innego miasta.

Mieszkanie studenckie
Gdzie mieszkać na studiach?

Poznaj wady i zalety najpopularniejszych miejsc do zamieszkania wśród studentów!

Polecamy
Mieszkanie studenckie
Gdzie mieszkać na studiach?

Poznaj wady i zalety najpopularniejszych miejsc do zamieszkania wśród studentów!

Prywatne akademiki mogą rozwiązać problem z zakwaterowaniem dla studentów z Polski i z zagranicy

Ciężko jest znaleźć dobre mieszkanie będąc studentem. Może to odstraszać niektórych przyjezdnych. Inwestorzy widzą jednak rozwiązanie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na studia?
Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na studia?

Szukanie odpowiedniego lokum na czas studiów to jedno z większych problemów młodych ludzi.

Co trzeba kupić przed wyprowadzeniem się z domu?
Co musisz wziąć ze sobą, kiedy wyjeżdżasz na studia? [LISTA]

6 rzeczy, które koniecznie musisz mieć podczas przeprowadzki do innego miasta.

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.