Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Źródła informacji, z których powinien korzystać student

2017-11-07

Wyszukiwanie informacji wydaje się takie proste w dzisiejszych czasach. Ludzie po prostu w wyszukiwarkę wpisują daną frazę i od razu dostają odpowiedź. Czasami jednak za bardzo ufamy tej metodzie, co powoduje, że popełniamy błędy. Dotyczy to zwłaszcza studentów, którzy w dziedzinach naukowych powinni sięgać po inne źródła.

Student nie powinien korzystać tylko z wyszukiwarki Google przy wyszukiwaniu informacji.

Dlaczego wyszukiwarka Google nie zawsze zdaje rezultat?
Korzystać z wyszukiwarki też należy w odpowiedni sposób. Dużą rolę odgrywa tutaj nasza własna ocena wiarygodności informacji. Niestety, Internet nie pozwala nam zawsze uzyskać prawidłowej odpowiedzi na pytania. To jest spowodowane też przez to, że sugerujemy się często pierwszymi wynikami naszego wyszukiwania. Okazuje się jednak, że warto czasami zejść niżej, w głąb następnych stron, które wyświetliła nam wyszukiwarka. Warto poświęcić temu więcej czasu.

Oczywiście nie można powiedzieć, że ta metoda wyszukiwania informacji jest zła. Pozwala ona znaleźć pewne rzeczy, jednak studenci powinni się jej wystrzegać i wyrabiać sobie nawyki korzystania z innych źródeł informacji. Jest to o tyle ważne, że przyda się to z pewnością w przyszłej pracy.

Z jakich źródeł informacji powinien korzystać student?
Student powinien przede wszystkim skupiać się na naukowych źródłach informacji. Mowa tutaj o książkach, czasopismach, artykułach, a także specjalistycznych instytucjach zajmujących się tworzeniem statystyk. Ważna jest także umiejętność korzystania ze słowników i encyklopedii. Są to o tyle ważne kwestie, że każdy będzie mógł wykorzystać je przy pisaniu pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Metoda naukowa wyszukiwania informacji jest na pewno trudniejsza, ale istnieją bazy, w których można wyszukiwać publikacje poprzez słowa kluczowe, a także cytowania, co sprawnie ułatwia nam poszukiwanie odpowiedniego tytułu. Powinniśmy o tym pomyśleć. Zwłaszcza, że jest dużo książek i artykułów dostępnych w sieci w wersji elektronicznej.

Wyszukiwanie informacji to sztuka, która wbrew pozorom nie jest taka prosta. Proste narzędzia, tak jak Google, indeksują strony powiązane z daną frazą, jednak robią to automatycznie, co przekłada się na to, że mniej wartościowe informacje znajdują się wyżej od tych lepszych. Dlatego należy wystrzegać się tego w niektórych przypadkach i potrzebach.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama