Kursy i szkolenia - Edukacja

Aasy Netu - jak nauczyć bliskich korzystania z Internetu?

2018-07-25 12:51:37

Młodzi Polacy i Polki są świadomi dużej skali wykluczenia cyfrowego osób starszych. Jednocześnie wierzą, że ich rodzice czy dziadkowie mogą nauczyć się korzystania z sieci. Aż 95 proc. z nich jest skłonnych pomóc swoim bliskim w poruszaniu się po wirtualnym świecie. Jak mogą to zrobić? Oto 5 podstawowych kroków.

Jak nauczyć bliskich korzystania z Internetu w 5 krokach?

Pomóżmy zrozumieć nowe technologie

Rodzice i dziadkowie zwykle nie korzystają z internetu, ponieważ już sama obsługa smartfonów, komputerów czy tabletów sprawia im trudność, jak wynika z "Raportu Aasa – Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych 2018". Warto zatem najpierw sprawdzić umiejętności naszych bliskich w tym zakresie, a następnie pomóc im je rozwinąć. Można także zainstalować im wszelkie potrzebne aplikacje lub programy, np. Messenger lub Skype. Następnie należy tak je pogrupować na ekranach lub wyświetlaczach, aby dało się je łatwo znaleźć. Zainstalujmy też niezbędnego antywirusa, aby ograniczyć liczbę niechcianych wirusów.

Wyjaśnijmy korzyści używania internetu

Jeśli nasi bliscy nigdy nie korzystali z sieci, wytłumaczmy, że internet ma za zadanie ułatwić, a nie skomplikować im życie. "Zaprzyjaźnianie się z internetem" przez starsze pokolenia może odbywać się poprzez wspólne odwiedzanie interesujących stron. Naukę zacznijmy od pokazania podstawowych funkcji przeglądarki internetowej czy poczty elektronicznej. Z czasem przybliżmy kolejne praktyczne strony internetu, jak robienie zakupów online, płacenie rachunków, a także możliwość łatwego kontaktowania się z bliskimi. Bardzo ważne jest, aby uświadomić im wszystkie korzyści, jakie oferuje internet.

Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo

Blisko 5 mln młodych osób twierdzi, że starsze pokolenia obawiają się przede wszystkim niebezpieczeństw związanych z bankowością internetową, zainfekowania urządzeń przez wirusy czy kradzieży danych osobowych. Warto uczulić więc bliskich, aby:
- nie zapisywali ważnych loginów i haseł w widocznych, łatwo dostępnych miejscach,
- ostrożnie otwierali wiadomości e-mail od nieznanych nadawców, gdyż mogą zawierać złośliwe oprogramowanie,
- uważali na zjawisko phishingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, która chce wyłudzić nasze dane,
- unikali fałszywych komunikatów, na przykład o nagrodach, które narażą urządzenie na atak szkodliwych wirusów.

Wytłumaczmy działanie aplikacji ułatwiających kontakt z innymi

Aż 68 proc. młodych uważa, że najczęściej ich bliscy korzystają z internetu w celu kontaktowania się z rodziną. Dlatego warto przybliżyć im obsługę komunikatorów takich jak Skype, Messenger czy WhatsApp, przez które można bezpłatnie rozmawiać, np. z dziećmi lub wnukami mieszkającymi za granicą. Poszukajmy też wspólnie portali, forów czy grup na Facebooku, które dają możliwość pogłębiania swoich zainteresowań oraz nawiązania kontaktu z innymi. 

Pokażmy, że internet to miejsce, gdzie można wiele załatwić

Zdaniem młodych, tym co najczęściej sprawia problem starszym, jest obejrzenie serialu czy filmu w sieci, korzystanie z bankowości internetowej i robienie zakupów online – wynika z "Raportu Aasa – Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych 2018". W obsłudze internetowego konta w banku ważna będzie zatem nauka bezpiecznego logowania czy robienia przelewów, np. by opłacić rachunki. W przypadku robienia zakupów przez internet przetestujmy nie tylko samo wyszukiwanie produktów w danym sklepie online, ale też realizację płatności, wybór metody wysyłki i odbioru zamówienia.

W nauce bliskich korzystania z internetu warto wesprzeć się gotowymi, bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi, które pomogą wdrożyć rodziców czy dziadków w świat online. 

Strona internetowa z darmowymi materiałami do nauki internetu: http://aasynetu.pl/

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: dla starszych, kroki, zasady, materiały, filmy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kurs będzie trwał 3 miesiące.
CodersCamp - zostań programistą webowym razem z CodersCrew Wrocław

Kurs będzie trwał 3 miesiące.

Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia 2019 roku.
Elasticsearch: The Polish Chapter - zobacz program wydarzenia! Wrocław

Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia 2019 roku.

Szkolenie odbędzie się 21 stycznia 2019 roku.
"Ja" jako marka osobista - otwarte szkolenie w WSB Wrocław

Szkolenie odbędzie się 21 stycznia 2019 roku.

Polecamy
reklama Ciekawe kursy i szkolenia dla studentów
Ciekawe kursy i szkolenia dla studentów

Studia pozwalają zdobyć wymarzony zawód, ale niekoniecznie pracę, dlatego warto inwestować w samorozwój na różnych polach.

Co chcesz wiedzieć o rozmowie kwalifikacyjnej?
Co chcesz wiedzieć o rozmowie kwalifikacyjnej? Wrocław

Szkolenie dla wszystkich, którzy szukają pracy albo są w trakcie jej zmiany.

Ostatnio dodane
Kurs będzie trwał 3 miesiące.
CodersCamp - zostań programistą webowym razem z CodersCrew Wrocław

Kurs będzie trwał 3 miesiące.

Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia 2019 roku.
Elasticsearch: The Polish Chapter - zobacz program wydarzenia! Wrocław

Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia 2019 roku.