Polska - Świat nauki

Absolwenci szkół wyższych nieprzygotowani do pracy

2011-04-28 11:14:18

Jak wynika z badania "Uczelnia Przyjazna Pracodawcom 2010r." przekazanego przez PKPP Lewiatan, szkoły wyższe nie przygotowują studentów do życia zawodowego. Według pracodawców problemem młodych absolwentów jest brak umiejętności łączenia teorii z praktyką.

Przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wskazali, że co dziesiąty polski bezrobotny jest absolwentem wyższej uczelni, a tytuł magistra wcale nie daje gwarancji na znalezienie pracy. Co jest tego przyczyną? 80% pracodawców twierdzi, że największe znaczenie przy zatrudnianiu młodych absolwentów ma wiedza i umiejętności, zaś 60% podkreśliło znaczenie doświadczenia zawodowego. Ale i nie tylko. Pracodawcy wskazali także za bardzo ważne czynniki m.in. umiejętność pracy w zespole, terminowość czy też dyscyplinę.

Co szczególnie ważne dla studentów szkół prywatnych, ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska powiedziała, że dużego znaczenia nie ma fakt, którą szkołę absolwent ukończył oraz, niestety, jakie ma oczekiwania finansowe.

Podczas naboru nowych pracowników, pracodawcy szczególną uwagę zwracają na rzeczywiście posiadane przez kandydata kompetencje. - Słabo oceniane są umiejętności praktyczne w porównaniu z teoretycznymi oraz tzw. kwalifikacje miękkie, których nauczanie w polskich uczelniach wyższych jest śladowe. Najczęściej wskazywaną kompetencją deficytową jest łączenie teorii z praktyką (45 wskazań na 100). Młodzi ludzie mają również problem z organizacją pracy (37), obsługą klienta i kontaktem z nim (34), rozwiązywaniem problemów (32) oraz - co stanowi spore zaskoczenie - znajomością języków obcych (30) - wyjaśniła Zakrzewska.

Na szczęście coraz więcej studentów jest świadomych wymagań stawianych przez rynek pracy. Przez to duża część z nich stara się pogodzić naukę z pracą zawodową. Dzięki temu zdobywaja oni przede wszystkiem umiejętności praktyczne, ale także wykształcają postawę oraz cechy, które powinien posiadać dobry pracownik. Co działa na korzyść studentow? Fakt, że posiadają oni umiejętność obsługi komputera oraz maszyn i urządzeń, a także szybkośc w nauce i łatwość w dostosywaniu się do zmieniającego się otoczenia.

AP/pap.pl

Słowa kluczowe: absolwenci pracodawca praca studia badania wyniki lewiatan
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Jarosław Gowin zapowiada zwiększenie poziomu egzaminÃłw na studiach.
Ustawa 2.0 zwiększy wymagania na egzaminach w szkołach wyższych

Jarosław Gowin zapowiada zwiększenie poziomu egzaminów na studiach.

Zostanie ona zaprezentowana 28 września podczas Nocy NaukowcÃłw.
Studenci skonstruowali pierwszą polską drukarkę 3D do betonu

Zostanie ona zaprezentowana 28 września podczas Nocy Naukowców.

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.