Polska - Świat nauki

ArchaeoBalt - odkrywanie dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego

2019-07-02 12:11:49

Otwarte dla mieszkańców i turystów badania archeologiczne w Polsce, Szwecji i Danii (spacery po wyjątkowych stanowiskach archeologicznych wraz z archeologiem – przewodnikiem), wykłady o mało znanej przeszłości Morza Bałtyckiego, spotkania z ekspertami, festiwale i gry – to atrakcje przygotowane w ramach jednego z najciekawszych projektów – ArchaeoBalt, realizowanego przez Uniwersytet Gdański wraz z partnerami. W tym tygodniu zapraszamy do odkrywania Grodziska w Owidzu. Wydarzenie "Explore Owidz" (Odkryj Owidz) trwa do 18 lipca 2019. Już w dniach 8-26 lipca 2019 zapraszamy do Twierdzy Wisłoujście.

Ludzie kopią w ziemi

Dziedzictwo rejonu Morza Bałtyckiego

W rejonie południowego Bałtyku znajdują się liczne, różnorodne zasoby dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, których potencjał turystyczny nie jest w pełni wykorzystany. ArchaeoBalt to projekt realizowany przez Uniwersytet Gdański, Muzeum Gdańska, Uniwersytet w Aarhus, Muzeum Bornholmu i Uniwersytet w Lund, który odpowiada na te potrzeby. Uniwersytet Gdański jest partnerem wiodącym projektu. 

Dzięki projektowi ArchaeoBalt możliwe jest wspólne odkrywanie dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego, skrytego pod powierzchnią Danii, Polski i Szwecji. Stanowiska archeologiczne, relikty dawnych grobowców, grodzisk, często znajdują się na terenach atrakcyjnych przyrodniczo. Poszukiwanie pozostałości dawnych kultur jest znakomitym sposobem do aktywnego i zgodnego z przyrodą wypoczynku. Wypracowanie nowego sposobu promowania dziedzictwa kulturowego rejonu Morza Bałtyckiego pozwoli na pobudzenie i zwiększenie ruchu turystycznego w rejonie, a także stworzenie nowej marki zrównoważonej, zielnej i niebieskiej, archeoturystyki.

Szczegóły projektu

Projekt ArchaeoBalt (Laying fixed foundations for innovative Archaeotourism - a new ‘green’ Archaeoroute in the Southern Baltic Sea Region) jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. Całościowy budżet wynosi ponad 2 miliony Euro. Okres realizacji projektu to trzy lata (od lipca 2018 do lipca 2021). 

W ramach projektu powstanie sieć centrów archeologicznych, których celem będzie rozpowszechniania wiedzy o archeologii i rozwój archeoturystyki. Powstanie także strona internetowa „Wirtualne Muzeum Południowego Bałtyku” z najważniejszymi informacjami o dziedzictwie regionu Morza Bałtyckiego i jego archaeturystycznych atrakcjach. Organizowane są wydarzenia kulturalno-edukacyjne takie jak festiwale, gry, wykłady oraz otwarte badania archeologiczne.

  • Profil projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/ArchaeoBalt-Towards-Innovative-Green-Blue-Tourism-2481388448572893/?modal=admin_todo_tour
  • Instagram: https://www.instagram.com/archaeobalt/

Odkrycia

Dzięki badaniom wykopaliskowym ukazuje się nam zupełnie nowy obraz regionu Morza Bałtyckiego. Obszaru tętniącego życiem, powiązanego sieciami wzajemnych relacji widocznych w kulturze, architekturze, sztuce i języku. Dziedzictwo archeologiczne choć fascynujące i skrywające wiele tajemnic, wciąż jest niedoceniane.

Do 18 lipca można zwiedzać stanowisko archeologiczne w Owidzu, które jest jednym z największych grodzisk na Pomorzu Wschodnim. A już w najbliższą środę(3 lipca 2019) o godz. 13.00 odbędzie się wykład popularnonaukowy „Na styku dwóch kultur... relacje słowiańsko-skandynawskie we wczesnym średniowieczu”, Karoliny Czonstke i Bartosza Świątkowskiego z Wydziału Historycznego UG.

- Tegoroczny sezon badawczy na grodzisku w Owidzu będzie drugim prowadzonym przez Instytut Archeologii i Etnologii UG, jednocześnie będzie to pierwszy sezon pod egidą projektu ArchaeoBalt.  Dwa lata temu udało nam się natrafić na strop budynku mieszkalnego, który będzie badany w tym roku. Jest on jednym z dwóch odkrytych w całości tego typu obiektów na grodzisku w Owidzu. W tym roku badaniom będzie towarzyszyć cykl wydarzeń kulturalnych zatytułowanych ‘Explore Owidz’ – Odkryj Owidz, mający na celu popularyzację dziedzictwa regionu Południowego Bałtyku i archeoturystyki – mówi Bartosz Świątkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Wydziału Historycznego UG.

Otwarte badania archeologiczne odbyły się na stanowisku Sorte Muld (Bornholm, Dania) i będą się jeszcze odbywały:

  • Twierdza Wisłoujście – 8-26 lipca 2019,
  • Smørengegård (Bornholm, Dania) – 2 – 28 września 2019,
  • Uppåkra (Lund, Szwecja) – 10 czerwca – 5 lipca oraz 2 września – 4 października 2019.

Program oraz szczegółowe informacje o Grodzisku w Owidzu i badanich archeologicznych dostępne tutaj: otwarte badania Grodziska Owidz.

Osoby i instytucje zainteresowane projektem, rozwojem dziedzictwa Morza Bałtyckiego oraz idei archeoturystki zapraszamy do kontaktu na adres mailowy archaeobalt@gmail.com.

ip

fot. Bartosz Świątkowski

Słowa kluczowe: Uniwersytet Gdański, Wydarzenia, Badania archeologiczne, Polska Grodzisko Owidz, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szkoła średnia za granicą - czy to dobre rozwiązanie dla polskich uczniów?

Brakujące miejsce w polskich szkołach to spory problem dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. Czy wyjazd poza kraj to dobra alternatywa?

Zobacz, na czym będzie polegał nowy model kształcenia doktorantÃłw!
Plany ministra nauki i szkolnictwa wyższego na nadchodzącą kadencję

Jakie zmiany mogą czekać świat nauki roku akademickim 2019/2020?

Projekt koloni na Marsie od polskich studentów w finale międzynarodowego konkursu

Kosmiczny sukces polskiego zespołu Innspace i ich projektu "Ideacity". Poznaj szczegóły konkursu i dowiedz się, o czym trzeba pamiętać kolonizując Marsa!

Polecamy
Laureaci programu Ventures
Laureaci programu Ventures

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki XI edycji programu VENTURES wspierającego innowacyjne projekty realizowane przez młodych badaczy.

Mamy 57 nowych profesorów
Mamy 57 nowych profesorów

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w Warszawie akty nominacyjne 57 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

Ostatnio dodane
Szkoła średnia za granicą - czy to dobre rozwiązanie dla polskich uczniów?

Brakujące miejsce w polskich szkołach to spory problem dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. Czy wyjazd poza kraj to dobra alternatywa?

Zobacz, na czym będzie polegał nowy model kształcenia doktorantÃłw!
Plany ministra nauki i szkolnictwa wyższego na nadchodzącą kadencję

Jakie zmiany mogą czekać świat nauki roku akademickim 2019/2020?