Inne - Z Organizacji

Architektura pamięci

2011-04-01 15:31:55

Zapraszamy do udziału w polsko-niemieckim seminarium dla studentów. Projekt organizowany jest przez Instytut Stefana Starzyńskiego (oddział Muzeum Powstania Warszawskiego) i Jugend bewegt Europa e.V. Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia br.

Architektura jest widocznym medium zbiorowej pamięci, która służy zachowaniu i reprezentacji pamięci w przestrzeni publicznej. Zarówno w Polsce jak i w Niemczech rozwój architektury pamięci jest tematem aktualnym i szeroko dyskutowanym, nie tylko w kręgach eksperckich. Instytucje takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie są przykładem tego, że koncepcje architektoniczne są współcześnie bardzo istotnym elementem przekazu merytoryczno-emocjonalnego wpisanego w instytucje pamięci.

Zagadnienia te stanowią punkt wyjścia do różnorodnych pytań, które będą stanowić oś przewodnią dyskusji, wykładów i tematycznych wycieczek przez wybrane części miast i instytucje w ramach seminarium: Jak czytać te budynki? Jakie tendencje towarzyszą rozwojowi architektoniczno-urbanistycznemu w Polsce i w Niemczech? Gdzie są podobieństwa, a gdzie rozbieżności w tworzeniu koncepcji budynków czy obiektów służących kulturze pamięci w obydwu krajach? Jak (powstające) instytucje pamięci wpisują się w architektoniczny całokształt miast? Jak okoliczni mieszkańcy reagują na istniejące lub zaplanowane instytucje służące pamięci?

Ponadto ważnym elementem seminarium będzie szeroko pojęte poznanie „drugiej strony” i uwzględnienie perspektywy Niemców i Polaków w dyskusjach na temat historii XX wieku i wynikających z niej aspektów tożsamości oraz wizji kultury pamięci.

W trakcie seminarium będziemy korzystać z różnorodnych, także nietypowych metod poznawczych i edukacyjnych. Celem seminarium jest nie tylko bierne przyglądanie się i przyjmowanie wiedzy. Praca kreatywna z wykorzystaniem aparatów fotograficznych, dyskusje, obserwacje, wymiana wrażeń i wniosków będą stanowiły istotną część naszego projektu.

Podczas naszej wspólnej, polsko-niemieckiej podróży po architekturze chcielibyśmy zaprosić Was do robienia zdjęć i utrwalania Waszych wrażeń. Następnie stworzymy z nich wielostronną galerię szczególnych momentów projektu!

Gdzie i kiedy?

Seminarium składa się z trzech związanych ze sobą części:

1-5 czerwca 2011 w Mikuszewie (woj. wielkopolskie, dojazd do Poznania lub Wrześni)

Pierwsza część projektu odbędzie się na dawnym pograniczu zaboru pruskiego i rosyjskiego, w symbolicznym „środku” między Warszawą a Berlinem. Tematem tej części będzie przede wszystkim lokalna kultura pamięci oraz zwiedzanie Poznania jako miasta stanowiącego szczególny splot dziejów polsko-niemieckich.

Referent prowadzący: Falko Reichardt, historyk i trener, pracownik MDSM Mikuszewo

8-14 sierpnia 2011 w Warszawie

W trakcie wycieczek tematycznych po różnych, nie tylko tych najbardziej znanych miejscach stolicy, przyjrzymy się nie zawsze oczywistej historii pamięci warszawskiej. Ponadto centralnym tematem seminarium będą dyskusje z architektami i ekspertami na temat nowopowstałych bądź powstających instytucji pamięci.

Referent prowadzący: Jarosław Trybuś, historyk sztuki, krytyk architektury, pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego

5-9 października 2011 w Berlinie

Ostatnia część seminarium będzie służyła poznaniu wybranych niemieckich instytucji i trendów w kształtowaniu instytucji pamięci. Ponadto, poznając Berlin, przyjrzymy się temu, jak miasto to ponownie stawało się stolicą.

Referentka prowadząca: Cornelia Siebeck (historyczka i publicystka, doktorantka na Uniwersytecie Ruhry w Bochum)

Udział we wszystkich trzech częściach jest obowiązkowy. Nie można zgłosić udziału w tylko wybranej części projektu.

Kto?

Do udziału w seminarium zapraszamy studentów kierunków humanistycznych i artystycznych z Polski i Niemiec, zainteresowanych aktywnym udziałem w seminarium, dyskusjach i kreatywnej wymianie polsko-niemieckiej. Zachęcamy do przywiezienia ze sobą aparatu fotograficznego.

ip

Słowa kluczowe: polska niemcy seminarium studenci architektura pamięci pamięć zbiorowa miasta warszawa berlin
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Nocne Listowanie 2019 - informacje o inicjatywie Wrocław

Wspólne pisanie listów z prośbą o wsparcie stypendialne dla niepełnosprawnych studentów.

Tydzień Uśmiechu - charytatywny kiermasz na SGH Warszawa

Dochód ze sprzedaży podarunków zostanie przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci!

Polecamy
Student Travel
Najgrubsze wyjazdy studenckie - z pewnością zapamiętasz je na długo! Warszawa

Najlepsze imprezy studenckie to imprezy studenckie za granicą. Nie wierzycie? Czas się o tym przekonać na własnej skórze!

Angielski B2 plus - o co w tym chodzi?

Język angielski ciągnie się za nami przez cały proces edukacji. Po zaliczeniu na studiach języka na poziomie B2 przychodzi pora na kurs B2 plus… Dowiedz się, dlaczego!

Ostatnio dodane
Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Nocne Listowanie 2019 - informacje o inicjatywie Wrocław

Wspólne pisanie listów z prośbą o wsparcie stypendialne dla niepełnosprawnych studentów.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.