Świat - Świat nauki

Awans polskich uniwersytetów w rankingu QS World University Ranking 2023

2022-06-09 14:07:09

Uniwersytet Warzawski i Jagielloński na liście QS World University Ranking na rok 2023. Kto znalazł się na szczycie prestiżowego zestawienia i jak prezentują się na nim polskie uczelnie?

Zobacz też: Donald Tusk gościnnie na Uniwersytecie Wrocławskim [FOTO]

UniwesytetCzym QS World University Ranking?

QS World University Ranking tworzony jest co roku przez firmę Quacquarelli Symmonds. Zamuję się ona m.in. wydawaniem publikacji związanych z edukacją, czy też studiowaniem za granicą. Podczas tworzenia zestawienia analizuje się programy z ponad 1400 uniwersytetów z całego świata, tak aby wyróżnić najlepsze z nich. Na wysokiej pozycji w pierwszej 100 zazwyczaj możemy zauważyć uczelnie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, czy też Chin. Istnieje sześć kryteriów, które są brane pod uwagę podczas tworzenia rankingu. Dotyczą one: liczby studentów i pracowników zza granicy, liczbę cytowań, stosunku liczby wykładowców do liczby studentów, reputacji w środowisku akademickim, czy też prestiżu wśród pracodawców.

Kto zajął miejsca na podium rankingu?

Od wielu lat pierwsze miejsce w rankingu utrzymuje Massachusetts Institute of Technology znany pod skrótem MIT. Tuż pod nim na drugiej pozycji możemy zobaczyć University of Cambridge, a na trzeciej Stanford University. Chociaż w pierwszej dziesiątce nie zauważyć wielkich zmian, co do najlepszych uczelni, to do dwudziestki po paru latach przerwy powrócił Cornell University.

Jak Polska prezentuje się w rankingu?

W rankingu nie zabrakło również polskich uczelni, mowa tu o Uniwersytecie Warszawskim, który zajął 284 miejsce, oraz Uniwersytet Jagielloński na 293 pozycji. Chociaż obydwie awansowały one na wyższe miejsca, to warto również zauważyć powoli rosnącą przewagę warszawskiej instytucji, która w minionym zestawieniu była bardzo blisko swojego polskiego konkurenta, a w tym odskoczyła od niego na prawie 10 miejsc. Oprócz tego możemy zaobserwować w przedziale 521-530 Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Politechnikę Warszawską.

BS

fot. Pexels

Źródło tvn24.pl

Słowa kluczowe: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jegielloński, QS World University Ranking
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
ÅźÃłłty śluz
Blob - czyli żółty śluz, który się uczy

Ma 720 płci, można go spotkać w europejskich lasach, jest w stanie się uczyć oraz porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. O czym mowa? Przeczytaj, jakim "zwierzątkiem" może pochwalić się paryskie zoo!

Szkło uranowe - co to jest i czy jest bezpieczne?

Pierwiastek zasilający elektrownie i służący do produkcji bomb zamknięty w domowych ozdobach? Jak to w ogóle możliwe?

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.