Z Organizacji - Studia

Bezbolesne szczepienia dla dzieci

2021-11-26 08:30:24

Szczepienie i pobieranie krwi paraliżuje Twoje dziecko? Pokaż mu, że nie ma się czego bać! Naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli grę “Magic Spheres” odwracającą uwagę od bólu podczas pobierania krwi czy szczepienia. Potwierdzono, że gra redukuje stres i ból dzieci podczas zabiegów medycznych. Grę można bezpłatnie pobrać w sklepie Google Play.

Sposób na szczepienia dzieci

Dlaczego dzieci panikują przed szczepieniami?

Ból wywołany krótkimi procedurami medycznymi często wiąże się z doświadczaniem przez dzieci silnego stresu i lęku. Może on wywoływać negatywne nastawienie do lekarzy czy służby zdrowia, a w przyszłości powodować unikanie badań czy leczenia. Wyniki badań ujawniły, że zapobiegać temu może koncentracja na mocno angażującej uwagę treści, jak gra na telefon.

Magic Spheres - sposób na dziecięce wizyty lekarskie

Gra “Magic Spheres” powstała w oparciu o wieloletnie badania nad odwracaniem uwagi od krótkotrwałego bólu z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Uzyskane w nich wyniki pokazały, że zanurzenie się w mocno angażujące uwagę środowisko wirtualne znacząco zmniejsza natężenie bólu i stresu podczas pobierania krwi u dzieci. Dr Marcin Czub, współautor gry, mówi: Gra powstała na bazie naszych badań, które prowadziliśmy z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i w wyniku których uzyskaliśmy bardzo duże redukcje zarówno bólu, jak i lęku u dzieci. Badania prowadziliśmy w szpitalach w Polsce, w Hiszpanii, Irlandii i Turcji.

Gry można używać na smartfonie czy tablecie, dzięki czemu jest dostępna dla rodziców i pracowników służby zdrowia niemal w każdych warunkach. Wykorzystany w grze mechanizm przeciwbólowy opiera się o śledzenie wielu obiektów jednocześnie. Jest to najefektywniejsza spośród wszystkich stosowanych metod rozpraszania uwagi, gdyż wymaga jej ciągłego skupienia i jednoczesnego koncentrowania się na wielu obiektach w tym samym czasie.

Czy gra jest bezpieczna?

Jak podkreśla współautorka projektu, dr Joanna Piskorz jest bezpieczna dla najmłodszych: To nie jest gra, w którą będziemy grać godzinami, odwraca uwagę na 5-10 minut.

Gra nie zawiera żadnych treści, które byłyby pobudzające czy agresywne – dodaje dr Czub – Nie zamierzamy  w żaden sposób zwiększać uzależnienia dzieci od technologii. Podczas gry nie trzeba poruszać ciałem. Nie będzie to przeszkadzało pielęgniarkom przy pobieraniu krwi czy szczepieniu. W grze „Magic Spheres” polega to na zapamiętywaniu kilku krótko migających elementów, a następnie śledzeniu ich ruchu i wskazaniu ich wśród innych poruszających się obiektów. Gra składa się z kilku scen, różniących się tłem i liczbą obiektów latających, aby z każdym poziomem podtrzymywać zainteresowanie dziecka i zwiększać szansę na odwrócenie uwagi od bólu. Dzięki zróżnicowanym poziomom trudności gra jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

ip

Słowa kluczowe: szczepienia dzieci, bezbolesne pobieranie krwi, strach przed lekarzem
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Porojekt Passion Marketing 2022
Passion Marketing - jak działa marketing w świecie muzyki?

Sprawdź, jak działa marketing branży muzycznej i przekonaj się, czy będzie to Twoja ścieżka kariery!

Jubileuszowa edycja Koncertu Świątecznego SGH!

Dowiedz się więcej o największej studenckiej akcji charytatywnej w Polsce.

Bezbolesne szczepienia dla dzieci

Sprawdź, w jaki sposób możesz odwrócić uwagę od zabiegu i zmniejszyć ból.

Polecamy
Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-14 grudnia 2018 roku.
Tydzień Uśmiechu 2018 na SGH - zobacz szczegóły wydarzenia! Warszawa

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-14 grudnia 2018 roku.

Angielski B2 plus - o co w tym chodzi?

Język angielski ciągnie się za nami przez cały proces edukacji. Po zaliczeniu na studiach języka na poziomie B2 przychodzi pora na kurs B2 plus… Dowiedz się, dlaczego!

Ostatnio dodane
Porojekt Passion Marketing 2022
Passion Marketing - jak działa marketing w świecie muzyki?

Sprawdź, jak działa marketing branży muzycznej i przekonaj się, czy będzie to Twoja ścieżka kariery!

Jubileuszowa edycja Koncertu Świątecznego SGH!

Dowiedz się więcej o największej studenckiej akcji charytatywnej w Polsce.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.