Z życia Uczelni - Studia

Biostatystyka Kliniczna z certyfikatem "Studia z Przyszłością 2023"

2023-03-14 16:01:50

Kierunek Biostatystyka Kliniczna UMB otrzymał certyfikat akredytacyjny „Studia z Przyszłością 2023” oraz wyróżnienie „Lider Jakości Kształcenia”

certyfikat„Studia z przyszłością” to jeden z najbardziej prestiżowych certyfikatów akredytacyjnych na polskim rynku szkolnictwa wyższego. Służy wyróżnianiu najbardziej innowacyjnych, nowoczesnych i wartościowych kierunków/programów studiów na polskich uczelniach. Organizatorem konkursu jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

 Biostatystyka jest nauką stosowaną, która, chociaż opiera się na użyciu metod statystycznych mających swoje korzenie w matematyce, nie może być rozwijana bez ścisłej współpracy z biomedycyną. Z tej przyczyny silne ośrodki biostatystyczne są bardzo często ulokowane przy ośrodkach medycznych.

Podstawową innowacyjną cechą programu kształcenia na kierunku Biostatystyka Kliniczna na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku jest jego interdyscyplinarność. Program obejmuje przedmioty typowe dla kierunków „ścisłych”, takie jak analiza matematyczna, algebra liniowa, czy rachunek prawdopodobieństwa; przedmioty z zakresu wiedzy informatycznej (algorytmy i struktury danych, programowanie); przedmioty z zakresu nauk medycznych (endokrynologia, kardiologia, ginekologia, onkologia); a także typowo statystyczne, na których studenci poznają metody analizy statystycznej i ćwiczą ich praktyczne zastosowanie.

Ponadto zaplanowanee w ramach kierunku praktyki odbywają się w klinikach i instytucjach gromadzących dane medyczne, dzięki czemu studenci mają możliwość zapoznać się z realiami pracy z danymi – jak są gromadzone oraz z jakimi realnymi problemami borykają się biostatystycy prowadzący analizy.

Jednym z innowacyjnych i nowatorskich elementów programu kształcenia na kierunku Biostatystyka Kliniczna jest dedykowany blok przedmiotów humanizujących, który integruje wiedzę (bio)statystyczną przede wszystkim z szeregiem zagadnień wynikających z konieczności znajomości zasad metody naukowej oraz etyki naukowca. Ponieważ zawód biostatystyka jest silnie powiązany z kwestią rzetelnej i uczciwej interpretacji danych oraz prawidłowego wnioskowania, przedmioty humanizujące dają absolwentom narzędzia, dzięki którym będą mogli dobrze spełniać swoją rolę.

Kierunek Biostatystyka Kliniczna na UMB powstał jako bezpośrednia odpowiedź na potrzeby rynków medycznego i farmaceutycznego wskazane przez przedstawicieli pracodawców w toku konsultacji, a zakres programu nauczania odpowiada ich oczekiwaniom.

Przede wszystkim kierunek oparty jest w dużej mierze na technikach IT. Jest to niezbędne, biorąc pod uwagę fakt, iż wykorzystanie pakietów statystycznych oraz konieczność analizy danych to podstawowe elementy kształcenia biostatystyków. Z tego powodu, Zakład Biostatystyki i Informatyki Medycznej UMB zapewnia dostęp do laboratoriów komputerowych oraz umożliwia prowadzenie nauczania na odległość i mieszanego nie tylko w razie konieczności (pandemia), ale również jako standard dostosowany do przekazywanych treści programowych.

Ponadto, nauczanie studentów na kierunku Biostatystyka Kliniczna kładzie duży nacisk na pracę zespołową oraz wspólne tworzenie projektów. Ma to na celu podkreślenie interdyscyplinarnego, opartego na współpracy charakteru zawodu biostatystyka.

Nagrodę w postaci certyfikatu akredytacyjnego „Studia z Przyszłością” w imieniu UMB odebrał dr hab. Robert Milewski z Zakładu Biostatystyki i Informatyki Medycznej, koordynator kierunku „Biostatystyka Kliniczna” oraz mgr Michał Pawłowski, pracownik Zakładu.

Decydującym elementem branym pod uwagę przez Komisję Konkursową Programu „Studia z Przyszłością” jest jakość programu kształcenia zgłoszonego do oceny. Eksperci badają m.in. czy program jest innowacyjny oraz, czy pozytywnie wyróżnia się na tle innych uczelni. Sprawdzają, czy studia umożliwiają absolwentom nabycie efektów kształcenia cenionych przez pracodawców, wzmacniających ich pozycję na polskim i europejskim rynku pracy. Oceniają, czy w toku kształcenia położono odpowiedni nacisk na rozwijanie umiejętności zawodowych studentów i jak oferta w tym zakresie jest realizowana w praktyce.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: studia, Biostatystyka Kliniczna, "Studia z Przyszłością 2023", certyfikat
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Praca w trakcie studiów - jak połączyć naukę z zarabianiem?

Czy da się połączyć naukę z pracą? Jakiej pracy szukać i w jakim wymiarze godzinowym? Podpowiadamy, jakie są wady i zalety różnych rozwiązań!

Ostatnio dodane
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.