Kursy i szkolenia - Edukacja

Biznesplan - zrób to dobrze!

2010-08-18 11:54:03

Masz pomysł na biznes i jesteś zdeterminowany go zrealizować? Poznaj zasady, których przestrzeganie pomoże Ci w osiągnięciu celu.

Istnieje mit biznesplanu jako dokumentu, który ma udowodnić, że pomysł na biznes „wypali”. Stąd np. częste„naginanie” danych liczbowych. Taki stan rzeczy można uznać za efekt uboczny edukacji w zakresie przedsiębiorczości, podczas której prawie każdemu młodemu człowiekowi choć raz w życiu zdarzyło się pisać biznesplan w ramach zadania domowego. Tymczasem dobry biznesplan powinien być ostatnią uważną kalkulacją przed zabraniem się na poważnie za własny biznes. Dlatego nawet jeśli instytucja czy inwestor, u którego chcesz ubiegać się o dofinansowanie, nie wymagają tego dokumentu, spróbuj go przygotować. Zyskasz w ich oczach, prezentując postawę godną profesjonalisty, weryfikując przy okazji własną wizję projektu.

Zanim jednak zaczniesz tworzyć swój plan biznesowy, spróbuj uzyskać jak najwięcej porad, jak zrobić to dobrze. Łatwo znaleźć oferty bezpłatnych warsztatów, na których można poznać wiele praktycznych wskazówek m.in. na temat pisania biznesplanu. Warto, bo przeważnie prowadzą je specjaliści, dla których analiza przedsięwzięć biznesowych jest częścią codziennej pracy. Taką okazję stwarzają warsztaty Trinity Capital Business Network – ogólnopolskiej sieci młodego biznesu. Najbliższe spotkanie odbędzie się 23 sierpnia na poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym (szczegóły na: http://warsztaty.tcbn.pl/). Można podczas nichuzyskać odpowiedzi na nurtujące młodego przedsiębiorcę szczegółowe pytaniaodnośnie konkretnych koncepcji biznesowych. Jest jednak kilka porad uniwersalnych.

Biznesplan, w profesjonalnym wykonaniu, jest dokumentem standaryzowanym. Przynajmniej jeśli chodzi o zakres danych, jaki powinien zawierać. Stąd można go podzielić na kilka głównych części.

Wprowadzenie   


To delikatne wprowadzenie potencjalnego inwestora w naszą koncepcję biznesową. Delikatność jest tu rozumiana przede wszystkim jako brak szczegółów, niezasypywanie liczbami i spójne przedstawienie koncepcji. Dodatkowo należy napisać, kto jest autorem dokumentu i podać, jaka jest jego zawartość(opis projektu i rynku, ich możliwości i tendencje rozwojowe, analiza finansowa). Można również podać źródła wykorzystanych informacji.

Nie zapomnij też jasno sprecyzować celu, dla którego tworzysz biznesplan.Inwestor musi uzyskać jasną informację, czy chcesz pozyskać kapitałna realizację pomysłu, na dalszy rozwój czy sprzedać już działającą firmę? Pamiętaj, tak jak w wielu dziedzinach życia, „oczywistość” bywa jednostronna.

Streszczenie


To część, która musi porwać, uwieść lub chociażby zainteresować potencjalnego inwestora, tak żeby chciał bliżej przyjrzeć się pomysłowi. Jest to miejsce na zwięzłe i treściwe przedstawienie opisuproduktu/usługi i wskazanie grupy odbiorców. Można tu uwzględnić skrócony schemat realizacji koncepcji i jego przewagę wobec już istniejących, podobnych inicjatyw.

Opis produktu

Co to jest, do czego służy, w jakiej branży, jaką będzie miało wartość dodaną w stosunku do istniejących rozwiązań. Najważniejsze – nietechnicznie! Chyba że profil inwestora pozwala sądzić, że wszystko zostanie zrozumiane. W przeciwnym razie lepiej szczegóły stricte techniczne/technologiczne zawrzeć w załączniku.

W tej części jest także miejsce dla planu rozwoju projektu, planu marketingowego i analizy SWOT.Pamiętaj o różnicy między szansą (opportunity) a mocną stroną (strength): szansa wyraża potencjał dla uzyskania w przyszłości przewagi konkurencyjnej, natomiast mocna strona to aktualnie istniejąca przewaga.

To także część, w której należy przedstawić harmonogram rozwoju produktu/usługi, oparty o ramy czasowe, a także wskazać, jakie zasoby będą w tym celu wymagane (wraz ze źródłem pozyskania).

Liderzy projektu

Na tym etapie przygotowania projektu musisz wiedzieć, czy sam zdołasz ogarnąć wszystkie obszary realizacji projektu, czy będziesz potrzebował wsparcia.Jeśli stwierdzisz, że są zadania, które lepiej powierzyć specjalistom, znajdź ich i uwzględnij w biznesplanie. Im szerszy opis kompetencji osób odpowiadających za przydzielone funkcje, tym większa szansa na powodzenie projektu, a co za tym idzie – zainteresowanie inwestora. Jeśli chcesz pełnić rolę wyłącznie pomysłodawcy, znajdź menedżera, który poprowadzi Twój projekt.

Opis rynku

Miejsce wymagające sporej liczby informacji. To na ile szczegółowo i dokładnie zmierzysz się z tą i kolejną częścią, jest jednym z warunków postrzegania Cię przez podmiot, do którego się zgłaszasz, jako potencjalnego profesjonalnego partnera. Opisz branżę, w której ma być realizowany projekt, szanse, zagrożenia, bariery, klientów. Spróbuj stworzyć, w oparciu o zdobyte dane, projekcję perspektyw rozwoju branży. Wykorzystuj do tego raporty z różnych mediów, możesz także przeprowadzić własną analizę rynku poprzez rozmowy czy ankiety.

Opis konkurencji

Konkurencja jest w zasadzie zawsze. Jeśli uważasz, że stworzyłeś produkt/usługę, która w żadnym obszarze nie jest zbliżona do istniejących, należy Ci serdecznie pogratulować. Nie zapomnij jednak swojego zdania uzasadnić.
W każdym innym przypadku – opisz konkurencję w skali krajowej i globalnej, wyszczególniając zagrożenia i benchamarki. Wskaż także potencjalnych konkurentów, którzy mogą „zainspirować się” Twoim pomysłem.

Analiza finansowa

Dla nieekonomistów to najtrudniejsza część pracy. Jeśli nie posiadasz wystarczającej wiedzy, by choćby sensownie, o ile nie poprawnie ją przygotować, jedyną radą może być skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Jest też szansa, że jeśli „jakość” wykonanej przez nas analizy finansowej nie przyćmi geniuszu projektu, inwestor (który i tak wykona własną analizę) i tak może zaprosić nas na rozmowę. Zawsze można zlecić przygotowanie pewnych części profesjonalistom.

Zasadą, którą należy się bezwzględnie kierować w tej części, jest wprowadzanie założeń ostrożnego scenariusza. Na nic w tym miejscu oburzenie Czytelnika, że to przecież jasne i oczywiste. Zbyt wiele szacunków przychodów w przypadkach „z życia wziętych” musiało zostać skorygowanych o 100, a nawet 200%, żeby można było tę uwagę pominąć.

Podsumowanie

Całą podróż po koncepcji biznesowej należy zamknąć podsumowaniem, które przypomni inwestorowi główną ideęi założenia projektu oraz ponownie uświadomi jego potencjał.

Poza stroną merytoryczną, trzeba również pamiętać o estetyce dokumentu. Błędy ortograficzne – żenujące w dobie łatwo dostępnych narzędzi do korekty, chaotyczna i zapętlająca się narracja, niski poziom stylistyczny tekstu będą dla inwestora oznaką amatorszczyzny. Żadne zaświadczenia o dysleksji nie rozgrzeszają. I tu może niektórzy się zdziwią – „biznesplan” piszemy łącznie! Nie zaszkodzi też pochylić się nad szatą graficzną – ujednoliconymi stylistycznie wykresami czy grafikami.

Pozostaje życzyć powodzenia i zachęcić Cię, byś nie zrażał się ewentualną odmowną decyzją inwestora. Poproś o jej uzasadnienie, udoskonal swój pomysł i koncepcję jego realizacji i próbuj pukać do innych drzwi.
Więcej informacji na stronie: http://warsztaty.tcbn.pl/

ip

Słowa kluczowe: jak napisać biznesplan podział warsztaty uniwersytet ekonomiczny poznań Trinity Capital Business Ne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
FIR
8. Forum Inteligentnego Rozowju Uniejów 2023

Poznaj szczegóły wydarzenia.

konferencja
Konferencja online Masters&Robots Youth

Jakie tematy będą poruszane podczas konferencji?

Salut-Hola
Odkryj Nowe Horyzonty Nauki Języków Hiszpańskiego i Francuskiego Online w Szkole Salut-Hola!

Tutaj uczysz się języków w sposób wygodny i skuteczny, czerpiąc liczne korzyści.

Polecamy
Rejestracja na FPGA Conference and Hackathon 2021 otwarta!
Rejestracja na FPGA Conference and Hackathon 2021 otwarta!

Zobacz, co będzie się działo podczas wydarzenia!

Polecamy
Ostatnio dodane
FIR
8. Forum Inteligentnego Rozowju Uniejów 2023

Poznaj szczegóły wydarzenia.

konferencja
Konferencja online Masters&Robots Youth

Jakie tematy będą poruszane podczas konferencji?

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.