Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Brexit a studia w anglii - jak wygląda sytuacja studentów w Wielkiej Brytanii?

2020-07-03 13:32:24

23 czerwca rząd brytyjski oficjalnie ogłosił, że w związku z brexitem od roku akademickiego 2021/2022 wzrosną opłaty za studia dla obywateli krajów Unii Europejskiej, a pożyczka studencka nie będzie już dla nich dostępna. Co z Polakami studiującymi na Wyspach?

Zobacz też: Jak COVID-19 wpłyną na studia za granicą?

Panorama LondynuStudia w wielkiej Brytanii 2021/2022 - koszty

Dotychczas czesne za rok studiów w Wielkiej Brytanii wynosiło na większości kierunków 9250 funtów i - w przypadku studentów z UE - można było je w pełni pokryć z pożyczki studenckiej. Od 2021 roku koszt ten wzrośnie i nie będzie można go opłacić korzystając z pomocy przyznawanej przez Student Finance England. Uczelnie dopiero podadzą wysokość nowego czesnego. Najprawdopodobniej będzie ono wynosiło tyle, ile obecnie płacą studenci spoza UE, czyli od 10,5 tys. funtów do nawet ponad 40 tys. za kierunki medyczne.

Zmiany, które ogłoszono nie dotyczą tegorocznych kandydatów i osób, które już studiują. Będą oni mogli nadal korzystać z pożyczek, a cena za rok studiów się nie zmieni.

Szansa na inne rozwiązanie

Czy studenci będą mogli liczyć na sfinansowanie nauki w innej formie? - Wiele uniwersytetów, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie, informuje nas, że trwają prace nad różnymi opcjami oraz dalsze rozmowy z rządem Wielkiej Brytanii. Część z nich wspomina o programach stypendialnych, które obniżyłyby opłaty do rozsądnego poziomu. Staramy się równocześnie, by na polskim rynku pojawiły się produkty, które będą mogły zastąpić dotychczas dostępne student loans. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z instytucjami finansowymi - mówi Thomas Ravensdale, CEO Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

Popularny kierunek

Mimo zmian, Wielka Brytania najprawdopodobniej pozostanie najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez polskich studentów, którzy często traktują studia jako inwestycję. Trzeba jednak zauważyć, że w związku z brexitem coraz większa część Polaków szuka też innych kierunków. - Wiele osób pyta o oferty studiów w Holandii, Francji, we Włoszech, ostatnio mamy też bardzo dużo pytań o kraje skandynawskie. Czekamy również cały czas na informacje dotyczące warunków na uczelniach w Szkocji, ponieważ do tej pory Polacy mogli tam studiować za darmo - mówi Przemysław Jeziorowski z Elab Education Laboratory.

Duży odpływ studentów z zagranicy byłby znaczącą stratą dla brytyjskich uczelni. - Według statystyk jeszcze dwa lata temu ponad 6 proc. wszystkich studentów w Wielkiej Brytanii stanowili obywatele krajów Unii Europejskiej. Łącznie prawie 14 proc. studentów w UK pochodzi z krajów nienależących do Wielkiej Brytanii. To co siódmy ze studiujących, czyli niemal 328 tysięcy młodych ludzi płacących czesne - podkreśla Przemysław Jeziorowski.

ip

fot. 12019 / 10259 images z Pixabay

Słowa kluczowe: Studia w Wielkiej Brytanii po Brexicie, Czesne, Pożyczki, Wielka Brytania, 2021/2022 zmiany
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
studia pedagogiczne
Wszystko, co trzeba wiedzieć o studiach pedagogicznych

Tutaj znajdziesz kilka faktów na temat tego kierunku.

Musisz to wiedzieć zanim pójdziesz na architekturę

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na aplikację na ten kierunek.

Jak pozbyć się bariery językowej?

Bariera językowa to problem, z którym w pewnym momencie zmagał się każdy uczący się języka obcego. Oto sposoby na jej skuteczne przełamanie.

Polecamy
Studenci od kuchni - nasze nawyki żywieniowe
Studenci od kuchni - nasze nawyki żywieniowe

Co i gdzie jedzą studenci? Jakie są ich ulubione dania? Czy wolą gotować sami, czy jeść „na mieście”? O nawykach żywieniowych polskich żaków opowiada najnowsze badanie „Szama dla studenta”.

reklama Projekt sesja
Projekt sesja

Jak przetrwać sesję? Radzi Marta Hinca, HR Branding and Recruitment Specialist w Mondelez Polska.

Polecamy
Ostatnio dodane
studia pedagogiczne
Wszystko, co trzeba wiedzieć o studiach pedagogicznych

Tutaj znajdziesz kilka faktów na temat tego kierunku.

Musisz to wiedzieć zanim pójdziesz na architekturę

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na aplikację na ten kierunek.