Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Co dają studia? Poznaj korzyści z bycia studentem

2019-07-29 12:05:49

Ukończenie studiów i tytuł co najmniej magistra to dla wielu osób absolutne minimum, dotyczące edukacji i kariery. Czy to jednak na pewno prawidłowa ścieżka dla każdego? Co tak naprawdę daje nam dyplom i mgr przed nazwiskiem?

Młody chłopak siedzi z laptopem na kolankach

Efekty kształcenia na studiach

Uniwersytety przygotowując programy studiów, starają się spełnić dwie kwestie. Po pierwsze, muszą wziąć pod uwagę konieczność kształcenia naukowców, pracujących później w środowisku akademickim. Po drugie, uczelnie muszą pamiętać o oczekiwaniach samych studentów, którym bardziej może zależeć na zdobyciu umiejętności pożądanych na rynku pracy. Oznacza to, że kończąc studia powinniśmy zdobyć spore zaplecze wiedzy teoretycznej, dzięki której będziemy mogli nazywać się specjalistami w danej dziedzinie, których poszukują pracodawcy.

Każdy kierunek studiów ma swój program w którym rozpisane są przedmioty. Patrząc na nie, możemy dowiedzieć się czego się nauczymy na danym kierunku. W tym celu dobrze jest też sprawdzić sylabus każdego z nich, gdzie rozpisane będą efekty kształcenia, które powinny nam dane zajęcia zapewnić. Na studiach można się dużo nauczyć i poznać tajniki różnych zawodów, nie jest to jednak ich cel nadrzędny, dla osób, którym zależy tylko na certyfikatach i konkretnych, wybranych umiejętnościach, być może lepszym rozwiązaniem będą odpowiednie kursy.

Doświadczenie zawodowe i staż pracy

Jednym z warunków ukończenia studiów, jest odbycie praktyki zawodowej. Zazwyczaj trwa ona kilkaset godzin i jest związana bezpośrednio z tym, czego uczymy się na wybranym przez nas kierunku. Nie potrzeba oczywiście studiów, aby takie doświadczenie zdobyć, jednak mając za sobą uczelnię i posiadając status student, łatwiej będzie nam znaleźć instytucję gotową nas na taką praktykę przyjąć.

Czas spędzony na studiach zwiększa też nasz staż pracy, z którym zaczynamy naszą karierę. Ukończenie studiów jednolitych, lub I i II stopnia to dodatkowe 8 lat stażu pracy dla naszej osoby. Oznacza to, że po przepracowaniu jeszcze 2 lat (czyli uzyskując łącznie 10 lat stażu), otrzymamy prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego (26 dni, zamiast 20).

Status studenta

Bycie studentem wiąże się z wieloma benefitami. Dla wielu osób, najważniejsze będą zniżki studenckie, obowiązujące w wielu restauracjach, instytucjach kulturalnych czy firmach przewozowych. Jest to z pewnością coś, co bardzo ułatwia funkcjonowanie młodym ludziom i co pozwala sporo zaoszczędzić. Dodatkowo, międzynarodowa legitymacja studencka otworzy nam drogę do zdobywania wiedzy za granicą (również ze zniżkami!).

Status studenta to też atut na rynku pracy - zatrudnienie takiej osoby to niższe koszty dla pracodawcy, ze względu na brak potrzeby opłacania składek ubezpieczeniowych. Właśnie dlatego wiele firm poszukuje studentów, co nam bardzo ułatwi znalezienie pracy w trakcie studiów.

Dostęp do wiedzy

Uniwersytety zawsze posiadają spore zbiory książkowe, udostępniane studentom w bibliotekach. Daje to nam, jako studentom, dostęp do ogromnej bazy wiedzy, z której możemy korzystać zupełnie za darmo. Warto też pamiętać, że książki po które sięgamy, nie muszą być związane z naszym kierunkiem studiów, więc mamy możliwość zdobywania dodatkowych informacji i umiejętności.

Co więcej, uczelnie bardzo często mają też podpisane umowy z instytucjami nauki, bazami prac naukowych i czasopismami, dzięki którym mamy dostęp do międzynarodowych zasobów normalnie płatnej wiedzy.

KSK

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Rola uniwersytetów; czego uczymy się na studiach, po co iść na studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Student a działalność gospodarcza
Student a działalność gospodarcza - czy warto zdecydować się na własny biznes przed ukończeniem uczelni wyższej?

Czy działalność gospodarcza dla studenta jest rzeczywiście tak korzystna, jak może się wydawać?

kawalerki Poznań
Poznański singiel szuka mieszkania, czyli o wyborach pierwszych M Poznań

Kim jest singiel i czego oczekuje? Sprawdzamy to w dzisiejszym artykule!

Jak odpocząć od studiÃłw? - praktyczne porady
Jak odpocząć od studiów? - praktyczne porady

Zobacz, jak na chwilę zapomnieć o życiu akademickim.

Polecamy
Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie?

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz inny kierunek studiów magisterskich.

Ostatnio dodane
Student a działalność gospodarcza
Student a działalność gospodarcza - czy warto zdecydować się na własny biznes przed ukończeniem uczelni wyższej?

Czy działalność gospodarcza dla studenta jest rzeczywiście tak korzystna, jak może się wydawać?

kawalerki Poznań
Poznański singiel szuka mieszkania, czyli o wyborach pierwszych M Poznań

Kim jest singiel i czego oczekuje? Sprawdzamy to w dzisiejszym artykule!

Popularne