Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Co musisz wiedzieć o akademikach i pokojach do wynajęcia dla studentów?

2020-12-22 09:09:34

Pokoje do wynajęcia dla studentów i akademik - to dwa podstawowe miejsca zakwaterowania studentów na czas podejmowanej nauki. W którym z nich lepiej się mieszka?

Co musisz wiedzieć o pokojach do wynajęciaZarówno wśród studentów, jak i spoglądających na te kwestie z perspektywy czasu absolwentów - zdania są podzielone. Niektórzy bardziej chwalą sobie zacisze i spokój studenckiego, wynajmowanego pokoju - inni wesołą i beztroską zabawę w domu studenckim. Jakie są więc plusy i minusy obydwu tych zakwaterowań? Co trzeba wiedzieć, żeby dobrze wybrać? Na te i inne pytania odpowiemy sobie w niniejszym artykule.

Co musisz wiedzieć o pokojach do wynajęcia dla studenta?

Pokoje do wynajęcia dla studentów są ciekawym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie komfort i prywatność. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się wybrać sobie pokój jednoosobowy. Daje on nam z reguły dużą swobodę. Oprócz tego to doskonałe rozwiązanie w czasie wzmożonej nauki podczas sesji. Wtedy to nikt nie będzie nam przeszkadzał i będziemy się mogli skupić na nauce. Warto wiedzieć, że ceny za wynajmowanie niewielkiego, jednoosobowego pokoju w uniwersyteckim mieście oscylują zazwyczaj od 400 zł do nawet 700 złotych miesięcznie. Zależą one zazwyczaj od położenia danego mieszkania względem centrum miasta, starówki lub względnie interesującej nas uczelni.

Co musisz wiedzieć o akademikachŹródło: Pixabay

Jakie są plusy i minusy pokojów do wynajęcia dla studenta?

Największym plusem wynajmowania pokoju, będzie więc dla studenta fakt posiadania swojej osobistej strefy, o którą często bardzo trudno na przykład w przypadku publicznego akademika. Będzie mógł się do niej wycofać po męczącej imprezie lub po prostu ciężkim dniu. Taka ewentualność nie zachodzi natomiast w przypadku publicznego akademika.

Do minusów wynajmowania przez studentów pokojów należy za to częste wścibstwo osób, które wynajmują nam pokój. Najgorszą wersją takiej sytuacji będzie ta, kiedy wynajmować będziemy pokój od wciąż zamieszkującej mieszkanie osoby starszej. Takie sąsiedztwo uniemożliwi nam w całości nie tylko odbywanie imprez, ale także słuchanie głośnej muzyki, czy choćby zapraszanie znajomych.

Największym jednak minusem wynajmowania pokoju okaże się fakt, że ominie nas wiele przyjemnych aspektów, które wiążą się ze studenckim życiem, a które oferuje zakwaterowanie w akademiku. Wielu absolwentów, którzy za swej studenckiej kariery wybierało życie w wynajmowanych pokojach, teraz - spoglądając na to z perspektywy czasu - podjęłoby inną decyzję i zamieszkało w akademikach.

Co trzeba wiedzieć o życiu w publicznych akademikach?

Życie w akademiku to zupełnie co innego, niż to w wynajmowanym przez studentów pokoju. Różnorodnego towarzystwa i wesołej zabawy mieć będziemy tutaj aż nadto. Dom studencki jest bowiem miejscem, w którym impreza - w dużej mierze - trwa notorycznie, przez cały czas. Dlatego też w akademiku najlepiej odnajdzie się osoba otwarta, kontaktowa i z dużym dystansem do siebie.

Inną kwestią jest to, że miejskie, publiczne akademiki nie reprezentują niestety zbyt wygórowanego standardu życia. Najbardziej widocznym tego przykładem są małe pokoje, które wyposażone są w stare, zdezelowane meble. Poza tym często podnoszoną przez studentów kwestią jest jedna łazienka na całe piętro.

życie prywatne w akademikuŹródło: https://livinnxpoland.pl/

Akademik prywatny - trzecia, najlepsza możliwość

Alternatywą dla dwóch, powyższych rozwiązań wydaje się prywatny akademik. Łączy on w sobie najlepsze cechy zarówno mieszkania na stancji, jak i publicznego domu studenckiego. Przede wszystkim jego stopa życiowa jest znacznie wyższa, niż dwóch powyższych rozwiązań. Sprowadza się to do faktu, że z łatwością uzyskamy tutaj pokój jednoosobowy, który ponadto wyposażony będzie w funkcje niedostępne na wielu stancjach, nie wspominając już o publicznym akademiku.

Ponadto wiele prywatnych akademików oferuje zakwaterowanym w nich studentom takie funkcjonalności jak siłownia, strefa gier, sala artystyczna, czy do ćwiczeń artystycznych. Najwyższej klasy akademiki prywatne oprócz wyżej wymienionych atrakcji mają także sauny i jacuzzi. Dobrym przykładem takiego akademika jest LivinnX w Krakowie.

Podsumowanie

W świetle powyższych faktów stwierdzić należy, że zarówno zakwaterowanie w pokojach do wynajęcia dla studenta, jak i publicznych oraz prywatnych akademikach bardzo się od siebie różni. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem - gdyż w dłuższej perspektywie czasowej wpłynie on na nasze całe, studenckie życie.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com/materiały prasowe livinnxpoland.pl

Słowa kluczowe: livinnxpoland.pl, różnice, ceny, co wynajmować, gdzie wynajmować
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?
Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?

Czy choroba na studiach pozwala na więcej dozwolonych nieobecności?

Polecamy
Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie?

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz inny kierunek studiów magisterskich.

Ostatnio dodane
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.