Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Co musisz wiedzieć przed pójściem na studia?

2022-09-20 19:27:11

Rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, a to może przysporzyć niemało stresu, szczególnie osobom, które po raz pierwszy przekroczą progi uczelni. Co warto wiedzieć, zanim rozpocznie się nauka?

Zobacz też: Jak przetrwać na studiach? 5 praktycznych porad.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiów?

"Nie taki diabeł straszny, jak go malują"

Rozpoczęcie studiów to zdecydowanie otwarcie nowego etapu w życiu. Tutaj kończy się dzieciństwo, a zaczyna dorosłość. Jest to nieobowiązkowy etap edukacyjny - decyzja należy do ciebie. Studenci sami decydują, w jakim kierunku chcą się kształcić, dlatego powinna być to przemyślany wybór, ponieważ to od niego zależy przyszłość. Opinie o studiach są bardzo różne. Nie warto jednak brać wszystkich do serca - każdy inaczej odnajduje się w nowym środowisku. Na początku dobrze jest się zorientować, jakie są zajęcia. Pomoże to w organizacji czasu. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie zajęcia na studiach są obowiązkowe. Pominięcie uczestnictwa w takich przedmiotach pozwoli na zaoszczędzenie czasu, ale trzeba najpierw "wybadać", czy na pewno opuszczanie ich będzie korzystne. Jedną z ważniejszych rzeczy jest również zapoznanie się, jakie stopnie naukowe posiadają prowadzący. To pomoże prawidłowo się do nich zwracać i nie zaliczyć wpadki już na początku roku akademickiego.

Pilnuj spraw i walcz o swoje

Na początku roku akademickiego będzie można odebrać legitymację studencką. Koniecznie tego dopilnuj, ponieważ ten dokument uprawnia do załatwiania wszystkiego na uczelni, korzystania z zasobów (np. biblioteki uniwersyteckiej) i (co studentom podoba się najbardziej) do wszelkiego rodzaju zniżek, chociażby w komunikacji miejskiej. Legitymacje są potrzebne również do wejścia na niektóre egzaminy podczas sesji. Warto wspomnieć o systematyczności, choć są osoby, które do tej zasady się nie stosują. Wydaje się, że przez większość semestru nie ma żadnych obowiązków, ale trzeba pamiętać, że sesja egzaminacyjna to podsumowanie 4 miesięcy nauki. Tak obszerny materiał trudno zapamiętać w kilka nocy przed egzaminem, więc warto rozplanować sobie czas na przyswojenie wiedzy. Mogą zdarzyć się niepowodzenia - to nic złego. Od naprawienia ich są drugie terminy. Pamiętaj, że prowadzący to też człowiek - jeśli masz jakiś problem z zaliczeniem jego przedmiotu, spróbuj zwyczajnie porozmawiać, spytać o alternatywne rozwiązania problemu. Warto rozmawiać z wykładowcami, ponieważ niezdane kolokwium czy jedna nieobecność więcej nie skreśla cię z listy studentów.

KD

fot. https://www.pexels.com/pl-pl/@buro-millennial-636760/

Żródło: mapaakademicka.pl

Słowa kluczowe: studia, rok akademicki 2022/2023, co wiedzieć o studiach, pierwszy rok studiów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiÃłw?
Co musisz wiedzieć przed pójściem na studia?

Zobacz, co warto wiedzieć, zanim przekroczysz próg uczelni.

5 praktycznych porad dla studentÃłw
Jak przetrwać na studiach? 5 praktycznych porad

Zobacz rady, które ułatwią Ci życie na studiach.

LivinnX
Dlaczego studenci Erasmusa wybierają Kraków?

Kraków z uznanym Uniwersytetem Jagiellońskim, bogatym studenckim zapleczem i swoja bogatą historią jest magnesem dla studentów z zagranicy

Polecamy
Co zrobić, aby otrzymać zapomogę od uczelni? [PORADNIK]

Wsparcie finansowe od uniwersytetu krok po kroku.

Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Polecamy
Ostatnio dodane
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiÃłw?
Co musisz wiedzieć przed pójściem na studia?

Zobacz, co warto wiedzieć, zanim przekroczysz próg uczelni.

5 praktycznych porad dla studentÃłw
Jak przetrwać na studiach? 5 praktycznych porad

Zobacz rady, które ułatwią Ci życie na studiach.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.