Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Co robić w Katowicach? Katowice i doświadczenie Basecamp

2021-03-16 13:05:29

Basecamp jest miejscem o wysokim standardzie, które może wynająć student – coś między akademikiem, mieszkaniem a hotelem. Katowice to kolejne miasto, w którym już niedługo zostanie otwarty nowy akademik Basecamp. Po udanym uruchomieniu akademika Basecamp w Łodzi, przyszła pora na ekspansję sieci Basecamp właśnie do Katowic, Polska. Dlaczego to miasto?

Katowice - nowoczesne miasto dla studentów

źródło: pl.123rf.com

Czy Katowice to ciekawe miasto?

Stolica śląskiego regionu na południu Polski – Katowice może nie są tak znanym miastem jak inne w Polsce, ale to największe miasto w Śląskim Okręgu Metropolitarnym. W Katowicach populacja wynosi ponad 300 tys. mieszkańców. Jakie atrakcje mogą znaleźć turyści w Katowicach? TripAdvisor ma wiele recenzji bardzo ciekawych miejsc do zobaczenia i odwiedzenia w Katowicach. Wybraliśmy kilka najlepszych.

Poza tymi topowymi miejscami warto po prostu spacerować uliczkami i dzielnicami Katowic. Starego miasta tu co prawda nie ma, typowego dla Krakowa czy Wrocławia, ale jest wiele pięknie zdobionych starych kamienic, a także liczne ciekawe modernistyczne budowle. Wszystko to miesza się z elementami industrialnymi – kopalnie, tory, kable na wierchu budynków nadające im bardzo loftowego charakteru. Katowice w Polsce znane są także z imponujących murali na budynkach.

Pierwsze wrażenia. Co najpierw zrobić w Katowicach?

To Twoja pierwsza wizyta w Katowicach? Zrób sobie listę rzeczy do zrobienia w Katowicach! Od czego zacząć? Śląsk jest najbardziej znany z górnictwa, a wokół tego przemysłu rozwinął się cały region. Aby więc mieć o tym jakąś wiedzę, w pierwszej kolejności warto odwiedzić Muzeum Śląskie. Ludzie oceniają to miejsce jako cudowne, interesujące i robiące ogromne wrażenie. Ponadto internetowe opinie o Katowicach (TripAdvisor) polecają Nikiszowiec, Spodek i zielone tereny. Sprawdź, co jest takiego ciekawego w tych miejscach, że są warte odwiedzenia!

Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach powstało już w roku 1929 i działało do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Działalność wznowiło dopiero w roku 1984. Od roku 2015 muzeum działa w nowej, docelowej już siedzibie – to kompleks nowoczesnych gmachów zlokalizowanych przy ulicy Tadeusza Dobrowolskiego 1. Najcenniejsze zbiory muzeum to kolekcje malarstwa przed 1945 roku i powojenne. Można tu podziwiać dzieła m.in. Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera,  Jacka Malczewskiego, Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego. Ponadto są zbiory fotografii artystycznej i dokumentalnej sztuki nieprofesjonalnej, plakatów polskich, plastyki scenicznej i bardzo bogate zbiory etnograficzne.

Muzeum Śląskie w Katowicach

źródło: https://muzeumslaskie.pl/

Na niższym poziomie muzeum znajduje się polecana przez wielu zwiedzających wystawa „Światło historii”, która jest bardzo interaktywna, wykorzystująca zabawę światłem i dźwiękiem, pobudzająca zmysły i kreatywność. Zawiera także realistyczne rekonstrukcje pomieszczeń. Duży nacisk położny jest na czasy wojenne, ale można tu dowiedzieć się także, jak wyglądała dawniej praca w kopalni i jak żyło się na Śląsku w czasach komunistycznych. Przedstawione są także robotnicze hotele – Katowice były miejscem, do którego masowo ściągali po wojnie mieszkańcy z całej Polski, by pracować w kopalniach. Dzięki interaktywnym instalacjom można podejrzeć, jak toczyło się życie w tych hotelach w Katowicach, a także na ulicach, w domach, jak ludzie pracowali, szykowali posiłki, jak się modlili, jak funkcjonowały kopalnie, maszyny parowe, co przemycano po wojnie. Słowem, jest tam naprawdę mnóstwo atrakcji i potrzeba nawet kilku godzin, by wszystko dokładnie zwiedzić.

Punkt widokowy przy muzeum

Muzeum Śląskie w Katowicach w Polsce to absolutnie obowiązkowy punkt wizyty w tym mieście. Poza samą wystawą polecamy także wjazd na punkt widokowy windą z dawnego szybu Warszawa II. Z tarasu na wysokości 47 metrów rozpościera się wspaniały widok na cale miasto, w tym na Spodek, a przy dobrej pogodzie zobaczyć można nawet góry!

Nikiszowiec

Stolica śląskiego regionu na południu Polski ma niepowtarzalny industrialny urok, co najlepiej widać w dzielnicy Nikiszowiec. To dawny rejon robotniczy, mający wiele starych, ale doskonale zachowanych kamienic z XIX wieku. Nikiszowiec, inaczej Nikisz, pozwala przenieść się ponad 100 lat wstecz dzięki charakterystycznej, intrygującej zabudowie z czerwonej cegły. Budownictwo przypomina trochę dawne angielskie miasteczka robotnicze. Osiedle powstało z myślą o górnikach i ich rodzinach. Poza domami powstały tam sklepy, szkoły, kościoły i inne punkty usługowe, co sprawiało, że można było wszystko załatwić na Nikiszu, bez potrzeby ruszania się do centrum miasta. W centrum Nikiszowca jest rynek z uroczymi kawiarniami.

Spodek  

Spodek w Katowicach

źródło: http://www.spodekkatowice.pl/

W Katowicach Spodek to miejsce kultowe. Symbol miasta z racji unikalnego kształtu przypominającego UFO. Spodek to hala widowiskowo-sportowa mogąca pomieścić 7776 osób. Zbudowana w latach 1964-1971 jest własnością władz miasta, ale zarządza nią firma PTWP Event Center. Była to jedna z pierwszych budowli z dachem w koncepcji tensegrity – konstrukcja stalowa ważąca 300 ton jest połączona za pomocą 120 lin z zewnętrznymi stalowym pierścieniem. W Katowicach stadium oczywiście jest, ale to Spodek pełni główne miejsce wielu eventów, od konferencji, targów, imprez, koncertów, po przedstawienia cyrkowe, rewie na lodzie, wydarzenia sportowe jak mecze koszykówki siatkówki, hokeja na lodzie.

Park Śląski

Park Śląski to drugi pod względem wielkości park miejski w Europie, po parku w Dublinie. Ma większą powierzchnię niż słynny nowojorski Central Park – to aż 620 hektary. Na terenie parku poza bogatą zielenią jest Planetarium, Zoo, Park Etnograficzny, Wesołe Miasteczko i Stadion Śląski. Można podziwiać Park z wysokości, dzięki gondolowej kolejce.

Dolina Trzech Stawów

Kolejny zielony zakątek w Katowicach, który znajduje się w środku miasta. To taka oaza w przestrzeni miejskiej. Jest tu wiele ścieżek rowerowych i tras od biegania, a także boisko do siatkówki, miejska plaża, punkt wynajmu rowerów. Latem odbywa się tu wiele eventów, w tym festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice, wystawiają się food tracki i jest nawet montowane pole namiotowe z łazienkami.

Artykuł Partnera

Słowa kluczowe: Basecamp, Base Camp Katowice, akademik Katowice, mieszkanie dla studenta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Seminarium na studiach - co to jest?
Seminarium na studiach - co to jest?

Na czym polega seminarium i kto je prowadzi?

Praktyki zawodowe na studiach - przebieg i cel

Dla niektórych utrapienie i niepotrzebna formalność, dla innych start wymarzonej kariery. Jak to w końcu jest z tymi praktykami?

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.