Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Co studenci przywożą w słoikach? [BADANIE]

2014-10-10 12:38:45

Pierogi, kotlety, gołąbki, kurczak w warzywach to potrawy, które najczęściej zasilają studenckie lodówki. Studenci nie wstydzą się przywozić z rodzinnego domu. Słoik nie jest powodem do wstydu dla 99 procent ankietowanych - wynika z badania przeprowadzonego przez markę MOSSO.

Według badań, 78% żaków regularnie przywozi jedzenie z rodzinnego domu. Zazwyczaj raz na dwa tygodnie (47% badanych), a niektórzy nawet co tydzień (31%). „Słoiki” średnio pokonują trasę od 100 do 300 kilometrów (79%), rzadziej natomiast powyżej (21%).

Blisko 40% studentów przyznaje, że przed przyjazdem do rodzinnego domu, składa zamówienie na gotowe potrawy. Na co zwykle mają ochotę? Według MOSSO,  na specjalnej liście prym wiodą pierogi, które wybiera ponad 50% z nich. Inne często wskazywane to: kotlety (schabowe, mielone) – 41%, gołąbki – 38%, kurczak w warzywach – 31% oraz zupy – 23%. Studenci nie stronią także od leczo, gulaszu, krokietów, bigosu, naleśników oraz sosów z warzywami do makaronu lub ryżu.

Co studenci przywożą z domu:



Źródło: MOSSO

Studenci to nie "słoiki"

Z popularnego słowa „słoik”, określającego studenta przywożącego jedzenie z domu właśnie w słoikach, nie pozostało już ani śladu. Okazuje się, że domowe jedzenie najczęściej pakują oni w specjalne pojemniki na żywność (53%), plastikowe opakowania np. po lodach (37%), a nawet w zwykłe foliowe torebki (7%). Zaledwie 3% żaków przywozi  żywność w tradycyjnych słoikach.

Co ciekawe, prawie połowa badanych studentów, oprócz gotowych już potraw, przywozi z rodzinnego domu także produkty spożywcze. Głównie są to: jajka (62%), wędlina i mięso (46%), dżemy (46%), marynowane warzywa (38%), ryż, makaron, kasza (31%), a także różnego rodzaju przyprawy m.in. cukier, sól, pieprz (23%) oraz majonez, musztarda, chrzan (8%). Młodzi ludzie zaopatrują się również w herbatę i kawę, napoje, soki, warzywa, owoce, a nawet pieczywo. Aż 47% z nich mrozi nawet chleb czy bułki na „gorsze dni”.

„Kiedy kończą mi się zapasy przywiezione z domu to…” – tak zaczyna się odpowiedź studenta na pytanie co zazwyczaj jada. A typowy żak nie odżywia się zbyt dobrze. W skład jego diety najczęściej wchodzą: kanapki (67%), jajecznica (54%), parówki (37%) czy smażona kiełbasa (22%). Nie dziwi więc fakt, że regularne i zdrowe posiłki jada tylko 26% badanych.

MAS/mat. pras.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: słoiki studenci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Jedzenie na studencką kieszeń
Jedzenie na studencką kieszeń

Początek studiów jest dla wielu osób startem w samodzielne życie. Tu pojawia się istotna kwestia - co zjeść na obiad?

Ostatnio dodane
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

Popularne