Poradnik najemcy - Studia

Co trzeba wiedzieć o wynajmowaniu mieszkania?

2015-11-30 13:58:08

Początek roku akademickiego to czas żniw dla posiadaczy mieszkań na wynajem, którzy nierzadko próbują zarobić kosztem niczego nieświadomych studentów. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów i niedomówień w kontaktach z właścicielem mieszkania, przed podpisaniem umowy koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Na co warto zwracać uwagę i o co pytać najemcę podczas wstępnego oglądania mieszkania?

O wynajęciu mieszkania w pierwszej kolejności decyduje ogólne wrażenie, więc nie bój się zaglądać w każdy kąt i pytać o stan poszczególnych sprzętów. Brak pralki, wadliwa kuchenka lub ogrzewanie gazowe mogą zdecydowanie utrudnić mieszkanie i zwiększyć opłaty.

Jeśli mieszkanie przypadło Ci do gustu, dowiedz się, ile wynoszą całkowite koszty mieszkania, tj. czynsz wraz odstępnym (to kwota, która trafia do kieszeni właściciela) oraz opłaty za media (woda, gaz, prąd). W przypadku czynszu ważne jest, co zawiera (np. wodę, ogrzewanie), a także zapytać, czy rozliczenia za media będą odbywać się po odczycie liczników czy ryczałtem. Trzeba też omówić kwestię napraw w mieszkaniu. Pamiętaj, zgodnie z prawem na właścicielu ciąży obowiązek dokonywania gruntownych remontów i naprawy sprzętów, od Ciebie może żądać np. odmalowania ścian lub drobnych napraw związanych z użytkowaniem mieszkania. Kolejne pytania powinny dotyczyć kwestii sposobu przekazywania pieniędzy, okazyjnego nocowania gości oraz np. palenia papierosów, jeśli ta kwestia Cię interesuje.

Jak powinna wyglądać umowa najmu?

Umowy najmu mieszkania reguluje kodeks cywilny i muszą być zawierane na piśmie, z zaznaczeniem praw i obowiązków obu stron. Poza podstawowymi danymi kontaktowymi, w umowie musi się znaleźć informacja o wysokości kaucji oraz wysokości opłat, które ma ponosić najemca, w tym czynszu i opłat za media. W zapisach muszą znaleźć się również zasady zwrotu kaucji oraz informacja, w jakiej sytuacji możemy jej nie otrzymać. Warto pamiętać również o wskazaniu okresu wypowiedzenia, ponieważ umieszczenie go w umowie nie jest obowiązkiem. W razie jego braku to, czy najemca będzie mógł opuścić mieszkanie przez zakończeniem umowy, zależy wyłącznie od dobrej woli właściciela mieszkania. W aneksie do umowy warto ująć stan sprzętów i urządzeń na dzień jej podpisywania. Czasami warto zrobić dokumentację fotograficzną. Dzięki temu nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za uszkodzenia czy usterki które już były w mieszkaniu, kiedy je wynajmowałeś.

Na jakich zasadach najemca może zwiększyć czynsz?

Właściciel mieszkania może podnieść czynsz w dowolnym momencie, ale dopiero po wypowiedzeniu dotychczasowej umowy. Co ważne, informacja o zmianie wysokości czynszu musi być przekazana na piśmie – inaczej nie jest wiążąca. Podobnie, jeśli nie chcemy przyjąć podwyżki, odmowa również musi mieć formę pisemną. W tej sytuacji najemcę również obejmuje okres wypowiedzenia, więc w razie odmowy najemca nie może z dnia na dzień usunąć cię z mieszkania.

Co warto wiedzieć o ustalaniu kaucji?

Kaucja nie jest obowiązkiem przy wynajmowaniu mieszkania, ale zdecydowana większość właścicieli jej oczekuje, uznając ją za zabezpieczenie. Jej wysokość nie może przekroczyć rocznego czynszu, ale zazwyczaj jest równa opłatom za jeden miesiąc. Wysokość kaucji oraz zasady jej zwrotu również muszą znaleźć się w umowie, a  w jej rozliczeniu pomoże wspomniany wcześniej aneks do umowy dotyczący stanu mieszkania w chwili wprowadzanie się do niego. Gdy umowa wygaśnie, kaucja powinna zostać zwrócona w przeciągu miesiąca od opuszczenia lokalu przez najemcę.

Kto ponosi odpowiedzialność za naprawy i remonty?

To przede wszystkim obowiązek właściciela mieszkania. W razie awarii sprzętu czy konieczności remontu, to on ponosi pełną odpowiedzialność i koszty. Nie może więc być tak, że w razie awarii pralki wynajmujący zrzuca na Ciebie obowiązek znalezienia fachowca i likwidacji usterki. Niewielkich napraw, zwłaszcza powstałych z winy najemcy, powinien dokonywać on sam. Obowiązek obejmuje między innymi naprawę tynków czy malowanie ścian zabrudzonych z Twojej winy. Utrzymanie mieszkania w dobrym stanie to Twój obowiązek jako najemcy. Jeśli nie masz gotówki na ewentualne naprawy, możesz skorzystać z krótkoterminowej pożyczki gotówkowej w Ferratum Bank, dostępnej dla każdego studenta.

W jakich sytuacjach wynajmujący może wypowiedzieć umowę?

Zgodnie z przepisami, jeśli umowa została zawarta na czas określony, właściciel nie może jej wypowiedzieć przed upływem tego okresu, chyba, że w zapisie znalazła się klauzula precyzująca warunki wypowiedzenia. Wyjątkiem są sytuacje, gdy najemca używa lokalu niezgodnie z przeznaczeniem, dewastuje je lub nie wnosi koniecznych opłat – wtedy właściciel może wypowiedzieć mu mieszkanie. W przypadku wynajmów studenckich umowy na czas nieokreślony w zasadzie się nie zdarzają, więc przy podpisywaniu umowy pamiętaj o klauzuli związanej z wypowiedzeniem.

Dzięki znajomości tych zasad powinieneś wyjść cało ze starcia z każdym właścicielem mieszkania. Znaj swoje prawa i nie bój się ich egzekwować, jeśli zajdzie taka konieczność.

Poradnik dla studenckich najemców powstał we współpracy z Ferratum Bank, instytucją finansową oferującą krótko- i długoterminowe pożyczki dostępne również dla studentów. 

artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe: jak wynająć mieszkanie, wynajęcie mieszkania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Szybkie pożyczki online [0]
    Szybkie pożyczki
    2019-10-08 14:59:33
    Warto zapoznać się z pożyczkami online na https://chwilowki2019.pl
Zobacz także
Jak znaleźć pokój na wynajem w dużym mieście?

Jesteś w trakcie szukania pokoju na wynajem? Sprawdź na co zwrócić uwagę.

Współdzielenie mieszkania na studiach - jak uniknąć kłótni?

Poznaj wady i zalety wspólnego wynajmowania mieszkania z przyjacielem lub partnerem.

Prywatne akademiki mogą rozwiązać problem z zakwaterowaniem dla studentów z Polski i z zagranicy

Ciężko jest znaleźć dobre mieszkanie będąc studentem. Może to odstraszać niektórych przyjezdnych. Inwestorzy widzą jednak rozwiązanie.

Polecamy
Współdzielenie mieszkania na studiach - jak uniknąć kłótni?

Poznaj wady i zalety wspólnego wynajmowania mieszkania z przyjacielem lub partnerem.

Prywatne akademiki mogą rozwiązać problem z zakwaterowaniem dla studentów z Polski i z zagranicy

Ciężko jest znaleźć dobre mieszkanie będąc studentem. Może to odstraszać niektórych przyjezdnych. Inwestorzy widzą jednak rozwiązanie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak znaleźć pokój na wynajem w dużym mieście?

Jesteś w trakcie szukania pokoju na wynajem? Sprawdź na co zwrócić uwagę.

Współdzielenie mieszkania na studiach - jak uniknąć kłótni?

Poznaj wady i zalety wspólnego wynajmowania mieszkania z przyjacielem lub partnerem.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.