Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

2020-09-17 13:37:05

Wyjazd na studia do innego miasta uważany jest za prawdziwe wyzwanie organizacyjne oraz praktyczny egzamin dojrzałości. Wiąże się z wieloma zmianami, za którymi nie zawsze łatwo szybko nadążyć. Jeśli rozważasz wyjazd na studia do innego miasta, to zapoznaj się z kilkoma kwestiami, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zobacz też: Jak znaleźć mieszkanie w nowym mieście?

Studentka

Przygotowanie do studiowania w innym mieście

Przeprowadzka samemu do nowego miasta to spore wyzwanie, dlatego warto się zastanowić, czy na pewno tego chcemy. Oczywiście, w trakcie pobytu możemy uznać, że cały wyjazd nie należał do najlepszych pomysłów i wrócić do domu, ale chyba nie warto poświęcać tyle czasu i energii na coś, co po tygodniu okaże się zwykłym kaprysem.

Zastanawiając się nad wyjazdem, pojawiają się wątpliwości związane ze zmianą otoczenia. Nowi ludzie, brak rodziny i przyjaciół czy znajomych to niełatwe doświadczenia, które spędzają sen z powiek wielu osobom rozważającym możliwość wyjazdu, a niekiedy służą za główny pretekst do nieopuszczania swojej miejscowości lub wyboru uczelni, która znajduje się bliżej ich okolicy. Taka zmiana może wydawać się przerażająca, jednakże samotny wyjazd do innego miejsca ma wiele zalet, o których nie warto zapominać. Wśród nich możemy wymienić chociażby: usamodzielnienie się, szybsze poznawanie nowych ludzi, a także zdobycie pewności siebie, co nie zawsze jest oczywiste.

Nawiązując do kwestii, które nie rzucają się od razu w oczy. Studiowanie w innym mieście wiąże się nie tylko z poznaniem nowych osób, ale i całego otoczenia. Poznajemy nowe miejsca, uczymy się w jaki sposób funkcjonuje komunikacja miejska (czy w ogóle działa), a także sprawdzamy trasy dojazdu na uczelnię, do mieszkania lub akademika. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy potrzebowali czasu na opanowanie poruszania się po mieście. Im więcej spraw załatwimy i częściej będziemy wychodzić z domu, tym szybciej poznamy  naszą okolicę, a z czasem i dalsze dzielnice. Jest to kwestia o której warto pamiętać rozważając wyjazd na studia do innego miasta

Wybór uczelni - kiedy warto wyjechać? 

Podjęcie decyzji dotyczącej rozpoczęcia nauki w innym mieście może być kłopotliwe ze względu na uczelnię. Jeśli przeraża nas wizja procedur organizacyjnych (jak kontakt z dziekanatem), to warto sobie uświadomić, że niezależnie od miejsca, w którym będziemy studiować, przyjdzie się nam zmierzyć z nowymi okolicznościami. Nie warto się zniechęcać tylko i wyłącznie z tego powodu. Mimo wszelkich obaw tam również pracują ludzie. Bycie kulturalnym, a przede wszystkim znanie nazwiska osoby, z którą chcemy porozmawiać, ułatwia załatwienie 95% spraw.

Zastanawiające jest jednak to, czy warto wyjeżdżać, jeśli to właśnie w naszym mieście uczelnie oferują kierunek najbardziej nas interesujący, a zajęcia zbierają wiele pozytywnych opinii. Istnieje wiele sytuacji, w których przyszli studenci chcąc studiować wymarzony kierunek, są zmuszeni do wyjazdu, ponieważ jedyna uczelnia w kraju posiadająca odpowiednią ofertę edukacyjną bywa oddalona o 300 km od ich miejsca zamieszkania. Jeżeli jednak przedstawiony problem nas nie dotyczy i nie uśmiecha nam się daleki wyjazd w głąb lub na skraj kraju, to może warto odrzucić ten pomysł i skupić się na placówkach zlokalizowanych w naszym regionie.

Finanse podczas studiów

Jednym z najistotniejszych czynników pozwalających lub ograniczających możliwość wyjazdu na studia do innego miasta są finanse. Mimo możliwości zdobycia stypendium socjalnego przeprowadzka bywa często nieosiągalnym marzeniem. Należy liczyć się z tym, że samodzielne utrzymanie wiąże się z pokryciem wszelkich możliwych opłat: czynszu za mieszkanie, opłat za media, biletu na komunikację miejską i na dojazdy do domu, wyżywienie itd.

Oczywiście, większość studentów może liczyć na wsparcie finansowe od rodziców, jednakże nie każdy chce z niego korzystać lub bywa, że pomoc rodziców jest niewystarczająca. Samodzielny wyjazd to decyzja wejścia w dorosłość i chociaż lubimy finansowe dodatki, to jednak staramy się uniezależnić. W takim przypadku warto rozważyć znalezienie pracy. Można się tym zająć podczas wakacji, w weekendy lub wieczorowo. Podjęcie decyzji zależy od czasu, jaki musimy poświęcić na przygotowanie się do zajęć i warto ją dobrze przemyśleć, tak jak wszystkie pozostałe, wcześniej przedstawione kwestie.

Zobacz też: Studia w nowym mieście - wyzwanie czy przygoda?

KK

fot. Andrea Piacquadio z Pexels

Słowa kluczowe: finanse, mieszkanie, praca, studia, co warto wiedzieć o studiach w innym mieście
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

nauka języka angielskiego online
Nauka języków. Jak do niej podejść? Warszawa

Jak podejść do nauki języka, by przyswajać go szybko i sprawnie?

studentka
Znane Ci sposoby nauki są mało efektywne? Odkryj tajniki sprawdzonych metod i błyskawicznie ucz się nowych rzeczy

Prezentujemy garść sprawdzonych sposobów na szybką i skuteczną naukę.

Polecamy
Prezent dla Promotora - jakie są dobre zwyczaje na uczelniach?

Na uczelniach panuje wiele dobrych obyczajów i tradycji. Czy wypada podziękować promotorowi, dając mu upominek?

Mieszkanie i studia w Łodzi
Dlaczego warto studiować i przeprowadzić się do Łodzi? Łódź

Oto 4 powody, dla których warto pod uwagę wziąć studia i przeprowadzkę do Łodzi na studia!

Ostatnio dodane
rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

nauka języka angielskiego online
Nauka języków. Jak do niej podejść? Warszawa

Jak podejść do nauki języka, by przyswajać go szybko i sprawnie?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!