Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

2020-09-17 13:37:05

Wyjazd na studia do innego miasta uważany jest za prawdziwe wyzwanie organizacyjne oraz praktyczny egzamin dojrzałości. Wiąże się z wieloma zmianami, za którymi nie zawsze łatwo szybko nadążyć. Jeśli rozważasz wyjazd na studia do innego miasta, to zapoznaj się z kilkoma kwestiami, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zobacz też: Jak znaleźć mieszkanie w nowym mieście?

Studentka

Przygotowanie do studiowania w innym mieście

Przeprowadzka samemu do nowego miasta to spore wyzwanie, dlatego warto się zastanowić, czy na pewno tego chcemy. Oczywiście, w trakcie pobytu możemy uznać, że cały wyjazd nie należał do najlepszych pomysłów i wrócić do domu, ale chyba nie warto poświęcać tyle czasu i energii na coś, co po tygodniu okaże się zwykłym kaprysem.

Zastanawiając się nad wyjazdem, pojawiają się wątpliwości związane ze zmianą otoczenia. Nowi ludzie, brak rodziny i przyjaciół czy znajomych to niełatwe doświadczenia, które spędzają sen z powiek wielu osobom rozważającym możliwość wyjazdu, a niekiedy służą za główny pretekst do nieopuszczania swojej miejscowości lub wyboru uczelni, która znajduje się bliżej ich okolicy. Taka zmiana może wydawać się przerażająca, jednakże samotny wyjazd do innego miejsca ma wiele zalet, o których nie warto zapominać. Wśród nich możemy wymienić chociażby: usamodzielnienie się, szybsze poznawanie nowych ludzi, a także zdobycie pewności siebie, co nie zawsze jest oczywiste.

Nawiązując do kwestii, które nie rzucają się od razu w oczy. Studiowanie w innym mieście wiąże się nie tylko z poznaniem nowych osób, ale i całego otoczenia. Poznajemy nowe miejsca, uczymy się w jaki sposób funkcjonuje komunikacja miejska (czy w ogóle działa), a także sprawdzamy trasy dojazdu na uczelnię, do mieszkania lub akademika. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy potrzebowali czasu na opanowanie poruszania się po mieście. Im więcej spraw załatwimy i częściej będziemy wychodzić z domu, tym szybciej poznamy  naszą okolicę, a z czasem i dalsze dzielnice. Jest to kwestia o której warto pamiętać rozważając wyjazd na studia do innego miasta

Wybór uczelni - kiedy warto wyjechać? 

Podjęcie decyzji dotyczącej rozpoczęcia nauki w innym mieście może być kłopotliwe ze względu na uczelnię. Jeśli przeraża nas wizja procedur organizacyjnych (jak kontakt z dziekanatem), to warto sobie uświadomić, że niezależnie od miejsca, w którym będziemy studiować, przyjdzie się nam zmierzyć z nowymi okolicznościami. Nie warto się zniechęcać tylko i wyłącznie z tego powodu. Mimo wszelkich obaw tam również pracują ludzie. Bycie kulturalnym, a przede wszystkim znanie nazwiska osoby, z którą chcemy porozmawiać, ułatwia załatwienie 95% spraw.

Zastanawiające jest jednak to, czy warto wyjeżdżać, jeśli to właśnie w naszym mieście uczelnie oferują kierunek najbardziej nas interesujący, a zajęcia zbierają wiele pozytywnych opinii. Istnieje wiele sytuacji, w których przyszli studenci chcąc studiować wymarzony kierunek, są zmuszeni do wyjazdu, ponieważ jedyna uczelnia w kraju posiadająca odpowiednią ofertę edukacyjną bywa oddalona o 300 km od ich miejsca zamieszkania. Jeżeli jednak przedstawiony problem nas nie dotyczy i nie uśmiecha nam się daleki wyjazd w głąb lub na skraj kraju, to może warto odrzucić ten pomysł i skupić się na placówkach zlokalizowanych w naszym regionie.

Finanse podczas studiów

Jednym z najistotniejszych czynników pozwalających lub ograniczających możliwość wyjazdu na studia do innego miasta są finanse. Mimo możliwości zdobycia stypendium socjalnego przeprowadzka bywa często nieosiągalnym marzeniem. Należy liczyć się z tym, że samodzielne utrzymanie wiąże się z pokryciem wszelkich możliwych opłat: czynszu za mieszkanie, opłat za media, biletu na komunikację miejską i na dojazdy do domu, wyżywienie itd.

Oczywiście, większość studentów może liczyć na wsparcie finansowe od rodziców, jednakże nie każdy chce z niego korzystać lub bywa, że pomoc rodziców jest niewystarczająca. Samodzielny wyjazd to decyzja wejścia w dorosłość i chociaż lubimy finansowe dodatki, to jednak staramy się uniezależnić. W takim przypadku warto rozważyć znalezienie pracy. Można się tym zająć podczas wakacji, w weekendy lub wieczorowo. Podjęcie decyzji zależy od czasu, jaki musimy poświęcić na przygotowanie się do zajęć i warto ją dobrze przemyśleć, tak jak wszystkie pozostałe, wcześniej przedstawione kwestie.

Zobacz też: Studia w nowym mieście - wyzwanie czy przygoda?

KK

fot. Andrea Piacquadio z Pexels

Słowa kluczowe: finanse, mieszkanie, praca, studia, co warto wiedzieć o studiach w innym mieście
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Red Bull Basement
Red Bull Basement: Studencie, prześlij minutowy film i zmieniaj świat na lepsze

Masz pomysł, który może zmienić akademickie życie? A może nawet cały świat? Red Bull Basement, to inicjatywa skierowana do studentów na całym świecie!

Poleasingowy laptop dla studenta
Poleasingowy laptop dla studenta na rok 2020/2021

W związku z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego warto wyposażyć się w lepszy i sprawniejszy sprzęt elektroniczny.

Student
Nowy rok akademicki to nowe wydatki - nie pozwól, by zrujnowały twój portfel!

Jak uchronić się przed dużymi kosztami i zadbać o swój portfel tak, by za chwilę nie świecił pustkami?

Polecamy
Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Polecamy
Ostatnio dodane
Red Bull Basement
Red Bull Basement: Studencie, prześlij minutowy film i zmieniaj świat na lepsze

Masz pomysł, który może zmienić akademickie życie? A może nawet cały świat? Red Bull Basement, to inicjatywa skierowana do studentów na całym świecie!

Poleasingowy laptop dla studenta
Poleasingowy laptop dla studenta na rok 2020/2021

W związku z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego warto wyposażyć się w lepszy i sprawniejszy sprzęt elektroniczny.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.