Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Czy juwenalia obchodzone są również w innych krajach?

2023-05-10 20:28:17

Juwenalia to typowo polska tradycja, która swoimi korzeniami sięga aż do XV wieku i obchodów święta Uniwersytetu Jagiellońskiego. I choć mamy swoje własne, wyjątkowe tradycje z nimi związane, to w innych krajach również obchodzone są różne święta studenckie, których historia i obchody wydają się równie ciekawe.

Zobacz również: Juwenalia - tradycje i zwyczaje związane z największy świętem studentów

święto studentów za granicą

International Student's Day

Międzynarodowy Dzień Studentów obchodzony 17 listopada to święto upamiętniające studentów z Uniwersytetu Karola w Pradze, którzy po demonstracjach przeciwko niemieckiej okupacji w 1939 roku zostali zamordowani i wywiezieni do obozów koncentracyjnych przez nazistów. Po upadku muru berlińskiego International Student's Day odbywał się rzadko i tylko w kilku krajach. W 2004 roku podczas Światowego Forum Społecznego kilka międzynarodowych związków studenckich i krajowych postanowiły wezwać do ponownej światowej celebracji 17 listopada.

W 2009 roku, w 70. rocznicę wydarzeń z 1939 roku, w całej Europie promowano szereg inicjatyw upamiętniających tę datę. Na Uniwersytecie Brukselskim odbyło się wydarzenie poświęcone historii ruchu studenckiego i jego roli w promowaniu aktywnego obywatelstwa przeciwko reżimom autorytarnym, po którym odbyło się zgromadzenie poświęcone dzisiejszej roli związków studenckich i potrzebie o uznanie Europejskiej Karty Praw Studenta. Konferencja zgromadziła około 100 studentów reprezentujących studentów krajowych i związki studenckie z ponad 29 krajów europejskich, a także kilka delegacji międzynarodowych.

World Studen't Day

15 października w Indiach obchodzi się World Student's Day, którego obecnie celem jest podkreślenie znaczenia edukacji we współczesnym świecie. W tym dniu obchodzone są również urodziny 11. prezydenta tego kraju, dr A. P. J. Abdula Kalama, który jest również naukowcem zajmującym się lotnictwem. Był znany ze swojej miłości do nauki i oddania studentom oraz z promowania dydaktyki.

Najciekawszym jednak jest to, jak doszło do ustanowienia tego święta. Zaczęło się od wieści krążącej wśród indyjskich polityków i urzędników, że ONZ ustanowił urodziny byłego prezydenta A. P. J. Abdula Kalama Światowym Dniem Studenta. Nie było to prawdą i nie wiadomo skąd takie plotki się wzięły jednak wiele osób, w tym osoby na wysokich stanowiskach, pzaczęło rozpowszechniać i obchodzić ten dzień.

Święto studentów a Argentynie

21 września w Argentynie świętuje się początek wiosny, które zbiega się z "Fiesta Nacional de los Estudiantes" czyli Dniem Studenta/Ucznia. Nastolatki oraz młodzi dorośli na wszystkich poziomach edukacji mają wtedy wolne od zajęć szkolnych. Wykorzystują ten czas i spędzają go w publicznych parkach, plażach i innych miejscach na świeżym powietrzu urządzając pikniki lub uprawiając sport. Organizowane są wówczas również bezpłatne koncerty, zawody, konkursy i inne atrakcje rozrywkowe.

MS

fot. pexels

źródła: en.wikipedia.org, skrivanek.pl

Słowa kluczowe: Juwenalia, święto studentów, studia,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
gap year
"Gap year" - czy warto robić rok przerwy przed studiami?

Rok przerwy od nauki może się wydawać bardzo zachęcającym pomysłem.

juwenalia za granicą
Czy juwenalia obchodzone są również w innych krajach?

Choć juwenalia to święto, które odbywa się tylko w Polsce, to w innych krajach studenci również można napotkać podobne tradycje.

juwenalia
Juwenalia - tradycje i zwyczaje związane z największym świętem studentów

Pochód i koncerty muzycznych gwiazd to tylko jedne z wielu juwenaliowych tradycji.

Polecamy
Zobacz jakie są zasady przyznawania punktÃłw ECTS.
Co trzeba wiedzieć o punktach ECTS?

Zobacz, jakie są zasady przyznawania punktów ECTS!

akademik studencki
Różne rodzaje zakwaterowania dla studentów Kraków

Sprawdźcie najważniejsze informacje dotyczące rodzajów zakwaterowania dla osób pobierających wyższe wykształcenie.

Polecamy
Ostatnio dodane
gap year
"Gap year" - czy warto robić rok przerwy przed studiami?

Rok przerwy od nauki może się wydawać bardzo zachęcającym pomysłem.

juwenalia za granicą
Czy juwenalia obchodzone są również w innych krajach?

Choć juwenalia to święto, które odbywa się tylko w Polsce, to w innych krajach studenci również można napotkać podobne tradycje.

Popularne