Świat nauki - Studia

Czy konstytucja 2.0 szkodzi uczelniom? Resort Nauki odpowiada

2019-09-09 10:23:28

5 sierpnia 2019 r. odbyło się publiczne wystąpienie Piotra Ziółkowskiego, dyrektora Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Podczas wywiadu poruszył on m.in wpłw konstytucji dla nauki dla polskich uczelni publicznych. Oto jak prezentują się skutki reformy!

Studentki po zakończeniu nauki okazują radość

Pieniądze w polskiej nauce

Zanim ustawa 2.0 weszła w życie, prowadzone były liczne dyskusje dotyczące tego, jak uczelnie odnajdą się w nowych przepisach. Miało to wg niektórych przedstawicieli środowisk akademickich stanowić problem, jednak jak twierdzi Ziółkowski, ostateczne efekty są pozytywne - Cały czas monitorujemy sytuację. Na podstawie danych statystycznych, które posiadamy, jeśli chodzi o wsparcie finansowe, pokazują one, że żadna z publicznych polskich uczelni nie straciła na reformie, a wszystkie zyskały. (za naukawpolsce.pap.pl)

Ziółkowski zwrócił uwagę na to, że przy projektowaniu ustawy, czynny udział brali przedstawiciele uczelni, więc wypracowane rozwiązania, zostały stworzone przez ludzi ściśle związanych ze środowiskiem: - Nigdy nie było wcześniej tak szerokiego dialogu i tylu konsultacji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie reformy. W prace legislacyjne było zaangażowanych ponad 7 tys. osób, odbyło się dziesięć konferencji programowych, na których debatowano nad rozwiązaniami w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. (za naukawpolsce.pap.pl)

Uczelnie z reformami nie zostały też pozostawione na pastwę losu, ponieważ  - wszystkie te wypracowane rozwiązania, tak jak deklarował to wicepremier Gowin, zostały obudowane wsparciem finansowym. (za naukawpolsce.pap.pl)

Podwyżki dla pracowników uczelni

Piotr Ziółkowski przypomniał też o tym, o czym jakiś czas temu opowiadał Jarosław Gowin, mianowicie o podwyżkach dla pracowników akademickich. Wynagrodzenia mają wzrosnąć już w styczniu 2020 r. - W ten sposób pokazujemy, że praca na uczelniach jest prestiżowa, że kadra akademicka powinna być dobrze opłacana i powinna być takim kołem zamachowym dla regionu. Aby tak się stało, nauczyciele akademiccy muszą być dobrze wynagradzani, żeby uczelnie wygrywały konkurencje z prywatnym rynkiem o najlepszych pracowników. (za naukawpolsce.pap.pl)

KSK

fot. pixabay.com

źródło:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78486%2Cprzedstawiciel-resortu-nauki-zadna-polska-uczelnia-publiczna-nie-stracila-na

Słowa kluczowe: Ustawa, Reforma, Skutki, Finansowanie, Piotr Ziółkowski, MNiSW
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Stypendia Pomostowe - infomracje
Ponad tysiąc stypendiów pomostowych dla studentów w roku akademickim 2020/2021

Dowiedz się więcej o jednej z największych pozarządowych inicjatyw stypendialnych w Polsce.

Czarna materja NCBJ
Badania nad ciemną materią z wykorzystaniem teleskopu neutrinowego Super-Kamiokande

W pracach wspieranych przez Narodowe Centrum Nauki brali udział polscy naukowcy z NCBJ.

CBK PAN w misji IMAP
NASA podpisała umowę z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Polacy pomogą w realizacji misji IMAP

Centrum Badań Kosmicznych PAN zbuduje urządzenie GLOWS dla amerykańskiej agencji kosmicznej.

Polecamy
Apel ministra nauki w sprawie rzeczników akademickich

Minister Murdzek zwrócił się bezpośrednio do rektorów polskich uczelni. Chodzi o rozwiązanie problemu mobbingu, dyskryminacji i molestowania.

Jarosław Gowin zapowiada, Åźe "Konstytucja dla Nauki" nie wywoła rewolucji na uczelniach.
Ustawa 2.0 nie oznacza natychmiastowej rewolucji w szkołach wyższych

Jarosław Gowin zapowiada, że "Konstytucja dla Nauki" nie wywoła rewolucji na uczelniach.

Ostatnio dodane
Stypendia Pomostowe - infomracje
Ponad tysiąc stypendiów pomostowych dla studentów w roku akademickim 2020/2021

Dowiedz się więcej o jednej z największych pozarządowych inicjatyw stypendialnych w Polsce.

Czarna materja NCBJ
Badania nad ciemną materią z wykorzystaniem teleskopu neutrinowego Super-Kamiokande

W pracach wspieranych przez Narodowe Centrum Nauki brali udział polscy naukowcy z NCBJ.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!