Świat nauki - Studia

Odbudowa lasów po masowych pożarach

W jaki sposób możemy chronić bioróżnorodność?

2021-06-29 11:36:45

Tragiczne obrazki palących się lasów wstrząsają światem. Niedawne pożary w Grecji czy Australii pokazały, że ogień potrafi zniszczyć nawet kilka tysięcy kilometrów kwadratowych dzikiej przyrody. Doprowadzając do degradacji środowiska przyczyniliśmy się do ich wybuchów. Na szczęście możemy jeszcze spróbować rekultywować lasy.

Zobacz też: Broń chemiczna na dnie Bałtyku >>

Pożar lasu liściastego

Brak małej pszczoły oznacza katastrofę, a co gdy znikną całe ekosystemy?

Tylko w 2017 roku spłonęło ponad 1,2 miliona hektarów lasów w Europie. Jest to obszar odpowiadający wielkości Cypru. Jeśli dodamy do tego tereny leśne z pozostałych kontynentów, to okaże się, że w ciągu ostatnich kilku lat pożary strawiły niewyobrażalne połacie terenu. Patrząc po tym, w jak krótkim czasie kilkaset gatunków roślin i zwierząt straciło miejsce do życia lub przestało istnieć, trudno o wizję pozytywnej przyszłości dla światowej bioróżnorodności, a zatem i naszego bezpieczeństwa.

Przyroda jest niezbędna do zachowania dotychczasowego funkcjonowania planety. Tymczasem znaczna część roślin i zwierząt należy do gatunków zagrożonych wyginięciem. Trudno pojąć skalę strat, jaką spowodowały pożary, dopóki nie zobaczy się dramatycznych obrazów ognia pochłaniającego przestrzeń, w stosunku do którego nawet i my stajemy się bezbronni. Czy w związku z tym możemy się stawiać w pozycji ofiar?

Odpowiedzialność za wybuchy pożarów w lasach ponosi wzrost temperatury

Pozostawianie śmieci w lasach wciąż jest praktykowane. Niestety wielu z nas ignoruje zakaz i nie poczuwa się do współodpowiedzialności za dewastację środowiska naturalnego. Jednakże nawet te praktyki nie są w stanie wywołać szkód na tak szeroką skalę, co podniesienie temperatury ziemi, na które pracowaliśmy od początku epoki przemysłowej. Zmiany klimatyczne są naturalnie występującym zjawiskiem, lecz nie prędkość ich następowania, z którą obecnie mamy do czynienia.

Ekstremalne warunki pogodowe – długotrwałe susze i fale upałów – wzmagają pożary i utrudniają ich gaszenie. Ponad 90 proc. pożarów jest wywoływanych przez działania człowieka dlatego UE ściśle współpracuje z państwami członkowskimi w zakresie ich zapobiegania, dbając o to, by obywatele i decydenci posiadali większą wiedzę na temat przyczyn i zagrożeń z nimi związanych –  powiedział unijny komisarz ds. środowiska Karmenu Vella [1].

W jaki sposób przykładamy rękę do powstania pożarów leśnych?

Oczywiście zmiany klimatu nie stanowią przyczyny każdego naruszenia terenów zielonnych, aczkolwiek powodują niespotykane do tej pory zjawiska pogodowe jak tornada w Czechach, czy nagłe fale upałów powodujące pożary. Niestety, jak zostało wspomniane wyżej, nasze bezpośrednie działania również mogą doprowadzić do tragedii ekologicznej, nawet gdy nie działamy z premedytacją. Do najczęstszych przyczyn wybuchów ognia w lasach zaliczają się: umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności w pobliżu lasów, nieostrożność ludzi, awarie linii energetycznych i niesprawne środki transportu [2].

Warto w tym miejscu rozszerzyć nieco wątek braku ostrożności, ponieważ wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje mogą nieść za sobą na pozór błahe działania. Dlatego na terenach leśnych należy wystrzegać się: rozpalania ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych, palenia (np. papierosów), śmiecenia (jest wręcz zakazane, a za wyrzucanie odpadów w lasach grozi mandat w wysokości do 5000 zł), jeżdżenia po lesie samochodem, motorem, skuterem lub quadem w miejscach do tego niewyznaczonych (poza ścieżkami) [2].

Jak nauka może pomóc w rekultywacji lasów?

Kiedy żywioły wymykają się nam spod kontroli, musimy włożyć wiele wysiłku w naprawę nowopowstałych szkód. Niektóre zniszczenia wymagają czasu jak sadzenie drzew po pożarach. Aby uskutecznić odbudowę całego ekosystemu, tworzy się mapy i diagramy, które mają posłużyć leśnikom, jako wskazówki przy doborze odpowiednich gatunków nasion i sadzonek.

Jednym z ciekawszych projektów jest stworzenie aplikacji, która podpowiada, jaki typ roślin przyjmie się najlepiej w danym terenie. Naukowcy biorą pod uwagę nie tylko typową roślinność, która do tej pory występowała na danym terenie, ale i wprowadzają gatunki pochodzące z dalszych stref, które ze względu na zmiany temperatury planety, będą mogły się rozrastać w nowych miejscach.

Eksplorowanie przyrody bez dewastacji

Jeśli nie chcemy przyczynić się do zwiększenia i tak już dramatycznych konsekwencji działań, prowadzących w kierunku katastrofy ekologicznej, to musimy zadbać o środowisko. Stwierdzenie, że potrafimy tylko je niszczyć, byłoby niezwykle krzywdzące dla nas samych. Mimo że rozwój ludzkości spowodował liczne konsekwencje, nie oznacza to, że patrzymy się na nie z założonymi rękami.

W jaki sposób możemy złagodzić skutki nieodpowiednich praktyk? Wpływ na otoczenie ma każdy z nas, dlatego tak ważna są inicjatywy oddolne, często niezależnie od znanych organizacji. Coraz częściej sprzątamy plaże, lasy czy najbliższe okolice "bloku". Wydawałoby się, że są to symboliczne eventy, ale nawet one mają znaczenie w perspektywie długofalowego ratowania Ziemi.

Zobacz też: Przyczyna pożarów Lasów w Amazonii >>

KK

fot. Ylvers z Pixabay

źródła:

[1] https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/ue-ma-coraz-wiekszy-problem-z-pozarami-5430.html

[2] https://www.skalnik.pl/blog/pozar-w-lesie-jak-sie-zachowac/

Słowa kluczowe: sadzenie drzew, pożary lasów, odbudowa las
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Zobacz, na czym będzie polegał Polsko-Francuski Rok Nauki!
W marcu rozpocznie się Polsko-Francuski Rok Nauki

Zobacz, na czym będzie polegał Polsko-Francuski Rok Nauki!

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.