Polska - Świat nauki

Czy od nauki można się uzależnić?

Co siódmy Polak wpada w pracoholizm już w szkole

2021-10-11 12:17:07

Wiele z nas słyszało, że musi się więcej uczyć, aby uzyskać jak najlepsze wyniki. Przecież „chodzi o Twoją przyszłość". Dostanie się do dobrej szkoły średniej, często wiąże się z wysokim poziomem nauczania i oczekiwaniami. Nauczyciele, dyrekcja, rodzice, a nawet znajomi mogą doprowadzić do tzw. wyścigów szczurów. Niestety, owo zjawisko grozi poważnymi konsekwencjami, odbijającymi się na psychice młodego człowieka przez całe życie. Sprawdź, z czym wiąże się uzależnienie od uczenia się.

Zobacz też: Czy można się uzależnić od sportu? Kim jest bigorektyk? >>

Uzależnienie od nauki i uczenia sięCzy można się uczyć "za dużo"?

W wywiadzie, którego udzielił dr Paweł Atroszko z Uniwersytetu Gdańskiego dla Polskiej Agencji Prasowej, przeczytamy, że nawet "Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się". Jeśli zdefiniować powyższe pojęcie jako wyjątkową chęć i motywację do nauki, to powinna być to dość pozytywna informacja. Można by wręcz zadać sobie pytanie, dlaczego tylko co siódmy, a nie każdy. Niestety słowo "uzależnienie" rzuca cień na powyższą statystykę. Okazuje się, że już w szkole wyrabiamy sobie nawyk nadmiernej pracy, prowadzącej do pracoholizmu, a jak powszechnie wiadomo, im wcześniej nabyte uzależnienie, tym trudniej jest się go pozbyć.

Uzależnienie od uczenia się nie może być dobre!

Uzależnienie można definiować na różne sposoby. Zazwyczaj mówi się, że jest to zachowanie, które utrzymuje się lub nawraca. Niestety nie możemy przyrównać go do nawyku, który miałby zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Dzieje się tak dlatego, że uzależnienie niesie ze sobą głównie szkodliwe konsekwencje. Znajdziemy wśród nich: depresję, stres, pogorszenie stanu zdrowia i szereg innych zaburzeń w pozostałych strefach funkcjonowania. Warto również pamiętać o braku kontroli nad zachowaniem i efektach odstawiennych, które również się pojawiają w przypadku prób leczenia.

Profil osoby uzależnionej od nauki

Kiedy twierdzimy, że ktoś jest niezwykle ambitny i chętnie się uczy, często mówimy to z uznaniem (z ironią spotkamy się zazwyczaj w przypadku najzwyklejszej zazdrości). Są jednak momenty, kiedy kompulsywna nauka przestaje wynikać z chęci zmiany i pogłębiania wiedzy, czy też zdobycia lepszych ocen, a jest objawem problemu, który do tej pory nie został oficjalnie zakwalifikowany jako jednostka diagnostyczna. Kiedy możemy stwierdzić, że ktoś uzależnił się od nauki? Według dr. Pawła Atroszko:

"zaniepokoić nas powinny m.in. takie objawy, jak utrata kontroli nad zachowaniem — co oznacza, że dana osoba nawet chciałaby się zrelaksować, np. w weekend czy w czasie świąt — ale nie potrafi, bo czuje przymus do nauki. To może być nawet uczenie się do egzaminu, który odbędzie się dopiero za pół roku. Podobnie z odstawieniem — jeśli ktoś przestaje się uczyć, to czuje się np. poirytowany, zlękniony, cierpi na bezsenność, ktoś bóle głowy. To już są naprawdę ciężkie przypadki, ale prowadząc badania z pogłębionymi rozmowami klinicznymi, spotykamy się z nimi coraz częściej".

Powszechny problem, czy zwykły mit?

Zgodnie z ustaleniami dr Atroszko w grupie 100 uczniów i studentów nawet 15 z nich może być uzależnionych od uczenia się. Jeśli sądzimy, że jest to niski odsetek, to warto przypomnieć sobie szum spowodowany wpływem gier komputerowych, które były uznawane za wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Okazuje się, że uzależnionych jest około 2% graczy. To 7,5 razy mniej osób, niż tych, którzy mogą cierpieć z powodu ciągłego uczenia się.

Zobacz też: Uzależnienie od gier wideo nową chorobą psychiczną. >>

Karolina Kwiatek

fot. Giftpundits.com z Pexels

źródło: PAP

Słowa kluczowe: uzależnienie od nauki, pracoholizm, uzależnienie od uczenia się
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Argo Krak 2021
AGRO-KRAK UR 2021 - pokaz zbioru kukurydzy i uprawy roli po zbiorze

Zobacz, kiedy odbędzie się pokaz zbiorów.

Nadania tytułu Doktora
Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Andrzejowi Koteckiemu

Zobacz, kiedy i dlaczego zostanie nadany tytuł Doktora Honoris Causa prof. Andrzejowi Koteckiemu.

Polecamy
Perspektywy 2020 - ranking szkół wyższych w Polsce

Dowiedz się, które uczelnie publiczne i niepubliczne w naszym kraju są najlepsze!

MNiSW przekaże 7 mln zł na wsparcie projektów studenckich kół naukowych

Inicjatywy studentów otrzymają znaczne wsparcie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.